Zakres specjalistyczny, studia II stopnia — Zarządzanie projektami

Obszar zarządzanie projektami koncentruje się na zagadnieniach połączenia technologii IT z aspektem zarządczym oraz biznesowym, na zagadnieniach organizacyjnych w projektach IT oraz na zastosowaniach IT w których kluczowym problemem jest analiza dziedziny problemowej. Absolwenci tego obszaru mogą być cenionymi specjalistami w m.in. następujących obszarach:

• kierowanie zespołami projektowymi, programistycznymi i wdrożeniowymi,
  • stanowiska kierownicze w organizacjach projektowych oraz procesowych,
  • dowolne projekty (informatyczne projekty software-owe i infrastrukturalne),
  • firmy konsultingowe, banki, działy wytwarzania oprogramowania, utrzymania infrastruktury IT itp.

Poza problematyką realizowania projektów IT, w ramach tego obszaru podejmowane są również zagadnienia wsparcia dowolnych projektów przez rozwiązania wykorzystujące IT, a także zastosowania IT w zarządzaniu oraz wymiar ekonomiczny i zarządczy projektów informatycznych.

Przedmioty obieralne wymagane lub rekomendowane przy zakresie w obszarze zarządzania projektami

— Zarządzanie projektami (wymagany, o ile podobne zagadnienia nie były realizowane w ramach ukończonych studiów pierwszego stopnia)
— Zaawansowane modelowanie i analiza systemów informatycznych (rekomendowany)

Realizowane w ramach tego obszaru prace dyplomowe objęły następującą tematykę:

• wsparcie zarządzania projektem lub komunikacji w projekcie za pomocą narzędzi IT
  • wdrożenia lub udoskonalenia stosowanej w organizacji metodyki prowadzenia projektów,
  • organizacyjne i informatyczne wsparcie dla zarządzania zasobami ludzkimi,
  • organizacyjne i informatyczne wsparcie dla zarządzania interesariuszami w projekcie,
  • zagadnienia czynnika ludzkiego w projektach IT,
  • analiza skuteczności tradycyjnych lub zwinnych metod realizacji projektów IT,
  • rozwiązania wspierające inżynierię wymagań w projektach IT,
  • rozwiązania dla zarządzania ryzykiem w projektach IT,
  • skalowalność metodyk zwinnych,
  • metody finansowania projektów oparte na technologiach Blockchain,
  • cykl życia usługi w kontekście ITIL.

Lista potencjalnych promotorów prac magisterskich – Katedra Inżynierii Oprogramowania:

— dr hab. inż. Piotr Habela
— dr inż. Tomasz Pieciukiewicz

Wybór zakresu na Wydziale Informatyki następuje po wypełnieniu ankiety.

Ankietę wypełniają studenci i studentki drugiego roku, studiów II stopnia na Wydziale Informatyki.