Zawiadomienie o śmierci Profesora Marcina Giżyckiego

Z ogromnym żalem zawiadamiamy o śmierci Profesora Marcina Giżyckiego, wybitnego historyka sztuki i filmu, specjalizującego się w filmie animowanym, od pierwszej do ostatniej edycji dyrektora artystycznego Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animator w Poznaniu, a od samego początku istnienia Wydziału Sztuki Nowych Mediów PJATK jego wykładowcy. Profesor Marcin Giżycki wykładał również w Rhode Island School of Design (USA). Napisał osiem książek oraz ponad 350 artykułów w polskich i zagranicznych periodykach. Wyreżyserował ok. 30 filmów dokumentalnych, animowanych, eksperymentalnych i aktorskich, nagradzanych w kraju i zagranicą; dwa jego filmy wyświetlane są obecnie na wystawie „Nowy Początek. Modernizm II RP” w Muzeum Narodowym w Krakowie. Był cenionym na całym świecie ambasadorem polskiego filmu animowanego.

Straciliśmy wspaniałego przyjaciela świata sztuki i nauki, wielkiego pasjonata i niezwykłego erudytę.