8 stycznia 2024 roku w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie mieliśmy zaszczyt gościć Minister Spraw Zagranicznych Japonii Panią Yōko Kamikawę.

Wizyta rozpoczęła się od prezentacji tablicy upamiętniającej powstanie Polsko- Japońskiej Akademii Technik Komputerowych na mocy porozumienia pomiędzy rządami Polski i Japonii zawartego w 1994 roku.

W pierwszej części spotkania z Panią Minister Kamikawą uczestniczył Rektor PJATK, prof. Jerzy Paweł Nowacki, Prorektor ds. Nauki, prof. Maria Elżbieta Orłowska, Ambasador Japonii w Polsce Pan Akio Miyajima, studenci Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych oraz słuchaczki i nauczyciele kursu z zakresu umiejętności IT.

Projekt Data Collection Survey for Ukrainian IT Human Resource Development został zainicjowany przez japońską agencję rządową Japan International Cooperation Agency (JICA) przy ścisłej współpracy z Polsko- Japońską Akademią Technik Komputerowych w Warszawie.

Kursanci to uchodźcy z Ukrainy z wykształceniem wyższym, którzy ze względu na trudną sytuację polityczną musieli opuścić kraj i porzucić swoje dotychczasowe prace. Celem szkoleń było nabycie przez nich nowych umiejętności z dziedziny IT, które pozwolą na odnalezienie się na współczesnym rynku pracy w Polsce.

W kolejnej części spotkania studenci z Wydziału Kultury Japonii wyrazili swoje zadowolenie, że mogą uczyć się języka japońskiego i zdobywać wiedzę o historii i kulturze Japonii, a przedstawicielka studentów pochodzących z Ukrainy z Wydziału Sztuki Nowych Mediów przybliżyła Minister Kamikawie akcje pomocy Ukraińcom, w które Uczelnia zaangażowała się po wybuchu wojny w Ukrainie. W trakcie spotkania głos zabrały również słuchaczki kursu umiejętności IT, które podziękowały za pomoc, jaką Japonia oferuje Ukrainie i Ukraińcom, a także w poruszający sposób podzieliły się swoimi doświadczeniami związanymi z przeprowadzką do Polski.

Minister Yōko Kamikawa zapewniła, że Japonia będzie kontynuowała wsparcie dla Ukraińców przebywających w Polsce, stwarzając im nowe możliwości kształcenia i doskonalenia swoich umiejętności, a studentów Wydziału Kultury Japonii zachęciła do dalszego zgłębiania języka japońskiego i inspirujących podróży do Japonii.

Spotkanie zakończyła wyjątkowo serdeczna rozmowa Minister Yōko Kamikawy z uchodźczyniami z Ukrainy będącymi pod opieką UNICEF Polska na temat doświadczeń związanych z przystosowaniem się do nowych warunków.