Dla PJATK nie ma granic! Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych jest obecna w Brisbane w Australii! W dniach 16-20 kwietnia 2024 odbywa się tam typograficzna konferencja ATypI: Crafted Technology, podczas której ATypI świętuje ponad sześćdziesiąt pięć lat edukacji typograficznej, tradycji, rozwoju technologii, biznesu i współpracy.

Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych ma przyjemność zaprezentować międzynarodową wystawę Type Text pod kuratelą Pani Profesor Agnieszki Ziemiszewskiej (Wydział Sztuki Nowych Mediów). Oprócz wystawy, Pani Marta Myszewska, absolwentka Wydziały Sztuki Nowych Mediów i kierowniczka Działu Promocji PJATK, zaprezentuje szkołę podczas swojego wystąpnienia pt. Here We Connect: Communication, Technology, and Art. Więcej o programie konferencji www.atypi.org.

Dzięki wieloletniej aktywności Pani Dziekan, dr hab. Ewy Sataleckiej, Prof. PJATK, Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych organizowała światowy kongres typograficzny ATypI w 2016 roku w Warszawie. Od tego momentu, studentki i studenci PJATK aktywnie wspierają konferencję w formule praktyk studenckich, zbierając doświadczenie i poznając świat typografii i designu od kuchni.

Konferencje ATypI to wyjątkowe i znaczące dla światu designu wydarzenia, będące miejscem spotkania projektantów krojów pisma, wydawców, twórców, dydaktyków oraz innych członków światowej społeczności zajmującej się typografią, technologią i designem. Odbywają się one w inspirującym środowisku i atmosferze kreatywności. Tworzą one otwartą przestrzeń do integracji i dyskusji, wymiany doświadczeń z różnych kultur, zdobywania kontaktów i mentoringu.

PJATK jest partnerem edukacyjnym konferencji.

Międzynarodowa wystawa typograficznych plakatów studenckich. TYPE TEXT → ROOTS na wystawie towarzyszącej konferencji. AtypI w Brisbane, Australia, 16-20.2024

TYPE TEXT → ROOTS to międzynarodowy projekt typograficzny w którym w 2024 roku udział wzięło ponad 200 studentów, z 16 krajów i 18 uniwersytetów z całego świata!

Studenci biorący udział w projekcie przygotowali prace przedstawiające ich region poprzez typografię. Każdemu projektowi towarzyszy opis, który wyjaśnia ideę autora i stanowi wprowadzenie do wybranego zagadnienia z jego regionu. Dzięki temu możemy poznać znaki charakterystyczne dla języków Europejskich (Polska, Dania, Litwa, Niemcy), poetykę języka farsi czy zanikające języki regionu Ameryki Południowej. Organizatorem wystawy jest Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych,. Na wystawie w Australii PJATK reprezentują studenci:

Ariana Mandzii, Elizaveta Hameza, Emilia Serafin, Gabriela Marcinkowska, Julia Dorywalska, Julia Krajewska, Natalia Wachowicz, Pola Wojdyga, Zofia Witkowska, Zuzanna Walczak, oraz –  na pokazie towarzyszącym –  Ambroziak Magdalena, Bohutska Anastasiia, Buloichyk Elena, Cichońska Amelia, Deyko Kseniya, Eismont Vlada, Herulia Sofiia, Itkina Daria, Kembłowska Milena, Kondrat Kateryna, Karaśkiewicz Nikola, Markouskaya Darya, Smytkiewicz Ismena, Urban Zuzanna, Wojak Aleksandra, Woźniak Karolina, Wróbel Maria, Zaręba Aleksandra.

kuratorka projektu: dr hab. Agnieszka Ziemiszewska, prof. PJATK
współpraca: mgr Marta Myszewska
Uniwersytety uczestniczące w projekcie:
Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych – organizator główny projektu

Partnerzy:
Diploma University of Applied Sciences Bad Sooden-Allendorf, Germany
Nanhai Academy of Fine Arts, Nanhai, China
Accademia di Belle Arti di Roma
Design School Kolding, Italy
Süleyman Demirel Üniversitesi, Isparta, Turkey
Fazili Art School Isfahan, Iran, Iran
Konstfack Stockholm, Sweden
Vilnius Academy of Arts, Lithuania
American University in the Emirates, Dubai, UAE
University of Sharjah, UAE

BiCeBe International Workshops program:
Universidad Privada de Santa Cruz de la Sierra — UPSA,
Universidad Católica Boliviana,
Bolivia Universidad Mayorde San Simón UMSS, Universidad Mayor de San Simón,
Bolivia Universidad Privada Boliviana (UPB),
Universidad del Valle, Bolivia
College of Fine Arts & Design, University of Sharjah, UAE

Edukatorzy biorący udział w projekcie: Aušra Lisauskienė, Arafat Al-Naim, Agnieszka Ziemiszewska, Daniel Meier, He Huang, Francesco Mazzenga, Rikke Hansen, Yusuf Kes, Ece Calis Zegerek, Munire Yildiz, Ghazal Hosseini, Melissa Roko, Claudia Schramke, Irene Gavilanes, Nada Abdallah Hussein.