fbpx
Historia uczelni

Historia uczelni

Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych powstała w 1994 roku (do 2014 roku nosiła nazwę Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych). Od samego początku funkcjonowania zwracała uwagę na wysoką jakość kształcenia specjalistów potrafiących pracować w ważnych dla rozwoju Polski obszarach zastosowań technik komputerowych. W październiku 2019 roku rozpoczną się obchody jubileuszu 25-lecia powstania uczelni.

 

Historia uczelni:


2020

 • 23 stycznia w Galerii Zamojskiej odbył się wernisaż wystawy Elżbiety Gnyp, wykładowczyni PJATK, prezentującej grafiki inspirowane naturą i poezją Bolesława Leśmiana.
 • W styczniu podczas hackathonu na konferencji Google GDG DevFest w Lizbonie studenci PJATK, pan Robert Grochowski i pan Maciej Lis, zdobyli II miejsce. Stworzyli aplikację, która informuje kierowców o zbliżających się pojazdach pogotowia ratunkowego, straży i policji.
 • Studenci Wydziału Nowych Mediów PJATK pod kierunkiem Rudiego Baura, światowej sławy designera, współtworzyli wystawę „Présences typographiques, présences cartographiques” prezentowaną w Palais de la Porte Dorée w Paryżu.
 • W marcu z powodu wybuchu epidemii koronawirusa Rektor PJATK podjął decyzję o zawieszeniu zajęć dydaktycznych i wprowadzeniu specjalnego trybu pracy jednostek Uczelni.
 • Studentki Wydziału Sztuki Nowych Mediów, panie Yeva Morozova i Yuliia Negrych, zostały finalistkami światowego konkursu projektowego C-Idea!, w tym roku odbywającego się pod hasłem “Smart life" w Tajwanie.
 • W kwietniu Dzień Otwarty PJATK odbył się po raz pierwszy całkowicie w formie on-line z powodu trwającej epidemii koronawirusa.
 • W kwietniu Prof. Mitsuhiko Toho, współzałożyciel i wykładowca PJATK, został odznaczony japońskim Orderem Świętego Skarbu, Złote i Srebrne Promienie. Odznaczenie to przyznawane jest w dowód wybitnych zasług w służbie na rzecz państwa lub społeczeństwa.
 • W maju Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych organizowała międzynarodowe warsztaty THEM–US – illustration//animation, podczas których wykłady otwarte wygłosili profesorowie School of Visual Arts z Nowego Jorku: Jimm Calhoun i Steven Heller.
 • Wykładowcy PJATK, pan Bartosz Witański oraz pani Olga Krupa zdobyli brązowy medal w European Design Awards w kategorii Signs & Display.
 • Rafał Masłyk i Barbara Karpowicz, badacze i wykładowcy związani z XR Lab i Katedrą Multimediów PJATK, zaprezentowali swoją grę „Albert’s Journey”, która spotkała się z uznaniem twórców największej platformy gamingowej Steam. Jej wersja demo została włączona do letniego Steam Game Festival 2020, który odbył się online od 16 do 22 czerwca.
 • PJATK po raz kolejny znalazła się w czołówce rankingu szkół wyższych „Perspektywy 2020". Uczelnia zajęła 4. miejsce wśród wszystkich uczelni niepublicznych w Polsce. Wśród uczelni technicznych Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych uplasowała się na 13. miejscu (awans o 5 miejsc w porównaniu do 2019 roku). Została po raz kolejny niekwestionowanym liderem wśród uczelni technicznych niepublicznych. Kierunek Informatyka (studia II stopnia) w PJATK został oceniony jako 11. w kraju (1. wśród uczelni niepublicznych).
 • 23 października odbyła się wirtualna konferencja IF – SOCIAL DESIGN FOR SUSTAINABLE CITIES, skupiona na zrównoważonym rozwoju miast. Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych była współorganizatorem wydarzenia. W czasie konferencji podkreślona została waga kultury oraz social designu w debacie na temat zrównoważonego rozwoju miast. W konferencji wzięli udział Marek Prawda, przedstawiciel Komisji Europejskiej, Prezydent miasta Warszawy Rafał Trzaskowski, Rektor Uniwersytetu Sztuki Stosowanej w Wiedniu Gerald Bast oraz wyżsi przedstawiciele samorządów lokalnych oraz liderzy akademiccy z Europy.
 • Prace studentów Pracowni Multimediów PJATK pokazane zostały podzczas Festiwalu Sztuki Cyfrowej Patchlab.

2019

Powrót

 • Dwoje studentów kierunku Grafika na Wydziale Sztuki Nowych Mediów PJATK otrzymało stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia na rok akademicki 2018/2019. Laureatami stypendium zostali: pani Zuzanna Rawa oraz pan Aleksander Małachowski.
 • 21 lutego odbył się wernisaż wystawy Gyubal Wahazar z okazji obchodów 34. urodzin Teatru Witkacego w Zakopanem, przygotowanej we współpracy z Polsko-Japońska Akademią Technik Komputerowych. Zespół studentów z Wydziału Sztuki Nowych Mediów przedstawił projekt książki, kostiumów teatrach i animacji. Książka „Gyubal Wahazar”, powstała w efekcie zajęć typografii, prowadzonych dla studentów 1 roku komunikacji multimedialnej w języku angielskim, została nagrodzona Certyfikatem Doskonałości (Certificate of Excelence) przez nowojorski Type Directors Club (2018) i otrzymała wyróżnienie PTWK (2018). Projekt Gyubal Wahazar zainicjowany przez Małgorzatę Sady i Marka Średniawę prowadzony był przez dr hab. Ewę Satalecką, Dziekan Wydziału Sztuki Nowych Mediów.
 • W dniach 14-16 marca odbyły się Targi Pracy PJATK, podczas których studenci mogli spotkać się ze specjalistami różnych branż i zadbać o rozwój kariery zawodowej.
 • Studenci studiów magisterskich uzupełniających na Wydziale Informatyki: p. Kamil Dzieniszewski oraz p. Kacper Mordalski wraz z zespołem We Make Buttons zajęli III miejsce w konkursie PEKAO coders. Studenci pracowali na danych z terminali POS i GOV szukając korzyści dla konsumentów, przedsiębiorstw oraz Banku Pekao SA.
 • W dniach 8-12 kwietnia odbył się tydzień japoński – Japanese Week, współorganizowany przez Polsko-Japońską Akademię Technik Komputerowych. W programie znalazł się szereg warsztatów Future Text. Japońska sztuka informacji, wykłady organizowane w Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki oraz dyskusja "Round Table Meeting" ze specjalistami m.in. z School of Visual Arts NYC, ShanghaiTech University w Bibliotece Publicznej m. st. Warszawy Bibliotece Głównej Województwa Mazowieckiego.
 • Podczas XI Biennale Grafiki Studenckiej w Poznaniu pani Agnieszka Warcaba zdobyła Nagrodę Dziekana Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie. Nagrodzona prace powstały w Pracowni Grafiki Warsztatowej prof. Andrzeja Kaliny w ramach przedmiotu Nowe Techniki w Grafice Warsztatowej.
 • W dniach 12-13 kwietnia odbył się hackathon BrainCode „From offline to online” firmy Allegro. Czwórka studentów i absolwentów PJATK zajęła I miejsce, opracowując narzędzie, które pozwala na stworzenie regularnego zamówienia subskrypcyjnego.
 • Prof. Jerzy Paweł Nowacki, Rektor Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych, otrzymał statuetkę 70-lecia Polskiej Informatyki. Przyznało ją Polskie Towarzystwo Informatyczne. Prof. Jerzy Paweł Nowacki od 1994 roku jest rektorem PJATK. Przez ponad 20 lat był związany z Instytutem Podstawowych Problemów Techniki Polskiej Akademii Nauk. Należy do kilkudziesięciu sympozjów międzynarodowych, głównie w Polsce, Japonii i Szwecji. Jest członkiem komitetów redakcyjnych czasopism “Journal of Technical Physics” oraz “International Journal of Applied Electromagnetics in Materials”. Wykłada w Katedrze Informatyki Stosowanej PJATK.
 • PJATK została patronatem międzynarodowej konferencji „Impact’19”, która odbyła się w Krakowie w dniach 21-22 maja. Tematem konferencji była przyszłość innowacyjnych technologii.
 • 8 maja PJATK przyłączyła się do akcji Noc Muzeów, prezentując różne aspekty kultury japońskiej oraz zastosowania nowych technologii.
 • Książka „100 x Independence” Wydawnictwa PJATK otrzymała wyróżnienie w konkursie „Najpiękniejsze książki Roku 2018” organizowanym corocznie przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek.
 • Laureatami Nagrody Polish Graphic Design Awards zostali: wykładowca Wydziału Sztuki Nowych Mediów, Jan Bajtlik, oraz student tego wydziału, Maciej Połczyński. Jan Bajtlik otrzymał nagrodę w kategorii książka dziecięca i młodzieżowa za pozycję „Nić Ariadny”. Komisja przyznała także wykładowcy PJATK dwa wyróżnienia: za plakat animowany „Pologne une révolution graphique” oraz ilustrację reklamową i projektową – „Animapolis”. Nagrodę w kategorii akcydensowy krój pisma otrzymał Maciej Połczyński, student sztuki nowych mediów na poziomie magisterskim, wykonawca kroju pisma Maruder. Przygotował je dla alfabetu łacińskiego i cyrylicy.
 • W rankingu uczelni niepublicznych Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy” PJATK zajęła 4. miejsce. Uczelnia uplasowała się wysoko także w zestawieniu kierunków w informatyce oraz rankingu pracodawców. Ranking uczelni niepublicznych „Perspektywy” uwzględnia 20 wskaźników według kryteriów: prestiż, absolwenci na rynku pracy, siła naukowa, warunki kształcenia, innowacyjność i umiędzynarodowienie studiów. Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych jest najlepszą techniczną uczelnią niepubliczną. W zestawieniu krajowych uczelni niepublicznych zajęła miejsce w pierwszej piątce. Organizatorzy rankingu „Perspektywy” przygotowali także klasyfikację według 68 kierunków. Wydział Informatyki PJATK poprawił wynik o pięć miejsc w stosunku do ubiegłorocznego zestawienia, zajmując 20 lokatę. Biorąc pod uwagę uczelnie, nie wydziały, PJATK w nauczaniu informatyki zajmuje 10 miejsce w Polsce.
 • 1 lipca para książęca Japonii, książę Akishino i księżna Kiko odwiedzili Polsko-Japońską Akademię Technik Komputerowych, aby spotkać się z przedstawicielami uczelni z okazji setnej rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Japonią. Para książęca spotkała się z Rektorem, prof. Jerzym Paweł Nowackim, Kanclerz, Barbarą Nowacką, Prodziekanem, prof. Mitsuhiko Toho, oraz ambasadorem, Tsukasą Kawadą, i jego żoną. Ich rozmowy dotyczyły wyzwań edukacyjnych, współpracy Polski i Japonii oraz rynku pracy dla młodych.
 • 30 lipca w Muzeum Powstania Warszawskiego została otwarta eksperymentalna wystawa „Odbicie. Jestem jak ty zapewne”, której współtwórcami byli studenci drugiego roku Informatyki w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych, pani Agnieszka Bursztynowska oraz pan Michał Jankowski.
 • W lipcu ogólnopolski system monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów został zaktualizowany o kolejny rocznik. PJATK zajęła miejsce w czołówce pod względem zarobków absolwentów. W obszarze nauk technicznych osoby po studiach I stopnia PJATK otrzymywały średnio 5549 zł miesięcznie, a po studiach II stopnia – 7741 zł. W krajowym rankingu dla kierunku Zarządzanie niestacjonarne I stopnia absolwenci Wydziału Zarządzania Informacją zajęli 1 miejsce. Na Mazowszu w kategorii niestacjonarnych studiów II stopnia z informatyki PJATK znajduje się na 4 miejscu. Jest to najwyższa pozycja wśród uczelni niepublicznych.
 • We wrześniu studenci III roku SNM PJATK, panowie Mateusz Król i Norbert Lisak, zaprezentowali swoją autorską animację - mapping wielkoformatowy, na ratuszu Lille, we Francji. Studenci PJATK reprezentowali Polskę w konkursie zorganizowanym przez Mapping European Center.
 • Na rok 2019 przypadło 25-lecie PJATK oraz 15-lecie Wydziału Sztuki Nowych Mediów. Z tej okazji 18 października otwarta została jubileuszowa wystawa studentów z Pracowni Grafiki Artystycznej prof. Andrzeja Kaliny, "Zimna Piwnica" w Galerii Stara Prochownia w Warszawie. Wystawa podsumowuje działalność dydaktyczno-artystyczną Pracowni i prezentuje wybór najciekawszych prac studenckich powstałych od 2009 do 2019 roku. W wystawie wzięli udział dydaktycy: prof. Andrzej Kalina, dr Wojciech Domagalski, dr Piotr Żaczek.
 • W październiku rozpoczął się kolejny etap budowy nowego budynku dydaktycznego PJATK przy ul. Koszykowej 86 w Warszawie.
 • W listopadzie w Centrum Badawczo-Rozwojowym PJATK w Bytomiu odbył się transdyscyplinarny hackathon organizowany we współpracy z Instytutem Goethego. Wydarzenie było poświęcone innowacyjnym rozwiązaniom XR (eXtended Rality) do nauki języków obcych, w szczególności języka niemieckiego. Swoim doświadczeniem i wiedzą ekspercką oraz opieką mentorską wsparli studentów członkowie międzyinstytucjonalnej grupy badawczej HASE - Human Aspects in Science and Engineering. W jej skład wchodzą młodzi naukowcy z PJATK, Instytutu Psychologii PAN, Uniwersytetu SWPS, Ośrodka Przetwarzania Informacji oraz Politechniki Warszawskiej na co dzień prowadzący w ramach sieci interaktywnych innowacyjnych laboratoriów wspólne badania w szeroko pojętym obszarze XR, obejmującym m.in. rzeczywistość wirtualną i rozszerzoną (VR, AR) oraz interakcję głosową (VA).
 • W grudniu Galeria Medium na Wydziale Sztuki Nowych Mediów PJATK w Warszawie zorganizowała wystawę wybitnych japońskich artystów Ryousaku Miyasaka i Eri Suenaga.
 • Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych rozpoczęła akcję #PJATK4Earth, która ma zmienić codzienne zwyczaje społeczności uczelni na bardziej przyjazne naturze. W tym celu wprowadzone zostały działania pod wspólnym hasłem #PJATK4Earth. Jednym z elementów tej akcji jest segregowanie śmieci. Na każdym piętrze w budynkach PJATK pojawiły się nowe kosze na odpady: metale i plastik, papier, szkło, odpady biodegradowalne i zmieszane. Śmietniki są całkowicie ekologiczne, bo wykonane z tektury, a torby są biodegradowalne.
 • 12 grudnia w Antwerpii odbył się publiczny pokaz mappingu, który powstał na koniec warsztatów immersyjnej animacji prowadzonych przez nasze wykładowczynie: mgr Olgę Wroniewicz i mgr Agatę Moryto dla studentów Royal Academy of Fine Arts Antwerp.

2018

Powrót

 • W styczniu PJATK uzyskała otwarty dostęp do bazy Applied Science & Technology Source. To obszerna pełnotekstowa baza obejmująca pełne spektrum nauk stosowanych i informatyki. Prezentuje zgromadzoną wiedzę na temat wyzwań tradycyjnej inżynierii i dostarcza materiały do badań nad konsekwencjami zastosowań nowych technologii. Zakres tematyczny bazy obejmuje wiele dziedzin z zakresu nauk stosowanych, od akustyki do aeronautyki, robotykę, inżynierię biomedyczną, sieci neuronowe czy inżynierię nuklearną.
 • Pod koniec stycznia studenci Wydziału Sztuki Nowych Mediów zaprezentowali projekt „Places en Relation” w paryskim Centrum Pompidou, w którym mieści się muzeum sztuki współczesnej. Przedsięwzięcie było częścią inicjatywy „Civic City” zrzeszającej osoby zajmujące się projektowaniem, architekturą, grafiką oraz studentów z 10 uczelni z całego świata.
 • 24 kwietnia Rada Naukowa Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk we współpracy z PJATK uchwaliła powołanie nowych interdyscyplinarnych studiów doktoranckich humanistyka cyfrowa. Badawczo-dydaktyczna współpraca literaturoznawców i informatyków ma unowocześnić kształcenie humanistyczne przez jego zakorzenienie w cyfrowych technologiach. Jednocześnie zapewnia informatykom wiedzę o najnowszych tendencjach w nauce o literaturze, języku i kulturze, w szczególności o współczesnym rozwoju jej badań cyfrowych.
 • W kwietniu PJATK ogłosiła powstanie nowych Międzyuczelnianych Interdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich – Psychologia & Informatyka prowadzonych w języku angielskim wspólnie z SWPS Uniwersytetem Humanistycznospołecznym. Uczestnicy studiów MISD-PI poznają zarówno nurty obecne w tradycyjnej psychologii, jak i najnowsze techniki zbierania, analizy i modelowania danych, w tym dużych zbiorów.
 • Pod koniec maja Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” ogłosiła doroczny ranking uczelni. PJATK uplasowała się na czwartym miejscu wśród uczelni niepublicznych. Twórcy klasyfikacji wzięli pod uwagę kryteria takie jak: efektywność naukowa, potencjał naukowy, sytuacja absolwentów na rynku pracy, umiędzynarodowienie, prestiż, innowacyjność i warunki kształcenia.
 • W czerwcu wykładowca, dr Wojciech Domagalski, otrzymał Srebrny Medal na Międzynarodowym Biennale Plakatu w Warszawie. W otwartym konkursie „Niepodległa” spośród 848 zgłoszeń do konkursu dopuszczone zostały 84 prace 78 artystów z 18 krajów. Konkurs został zorganizowany z okazji przypadających w 2018 roku obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę oraz analogicznych rocznic w innych krajach regionu.

2017

Powrót

 • 2 marca nastąpiło podpisanie Porozumienia o Współpracy pomiędzy Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) a Polsko-Japońską Akademią Technik Komputerowych (PJATK) mające na celu m.in. zwiększenie zatrudnienia osób niepełnosprawnych, przygotowanie i realizację programu „studia bez barier”, przygotowywanie alternatywnych form materiałów dydaktycznych, opracowanie i wdrożenie programu wspierającego kształcenie informatyczne niepełnosprawnych uczniów liceów i techników.
 • W kwietniu PJATK i Muzeum Plakatu w Wilanowie zorganizowały cykl wydarzeń pod parasolem inicjatywy „Women’s Rights are Human Rights”. Projekt zainicjowany został przez uznaną projektantkę, emerytowaną wykładowczynię Massachusetts College of Art and Design w Bostonie, Profesor Elizabeth Resnick. Projekt wystawy pt. Women Rights are Human Rights, poświęcony był fenomenowi plakatu zaangażowanego w światowej skali.
 • W maju GALERIA MEDIUM na Wydziale Sztuki Nowych Mediów PJATK w Warszawie zaprezentowła prace Józefa Wilkonia, znakomitego polskiego ilustratora, malarza, rzeźbiarza i plakacisty.Na wystawie przedstawione zostanły jedne z ostatnich prac graficznych autora, który po latach mistrzowskiego opanowania tradycyjnego warsztatu graficznego zwrócił się ku współczesnej technice grafiki cyfrowej.
 • Również w maju, w Galerii DAP przy ul. Mazowieckiej 11a w Warszawie, odbyła się wystawa prof. Andrzeja Kaliny - "moja POLSKA podróż" - przedstawiającą grafiki, instalacje graficzne z okresu 1980 - 2017.
 • Interaktywny projekt dyplomowy absolwentki Wydziału Sztuki Nowych Mediów - Pracownii Multimediów, p. Aleksandry Stodulskiej, został zaprezentowany w programie głównym Międzynarodowego Biennale WRO 2017, który jest jednym z najważniejszych przeglądów sztuki nowych mediów w Europie. Projekt dyplomowy pt. Lazy Eye, zrealizowany w Pracowni Multimediów był pokazany na wystawie Impulsy Samoistne.
 • prof. Daniel Szczechura, dydaktyk pracownii Animacji 2D Wydziału Sztuki Nowych Mediów, otrzymał główną nagrodę Smok Smoków na Krakowskim Festiwalu Filmowym. Nagroda ta przyznawana jest za wyjątkowy wkład w rozwój światowej kinematografii.
 • W czerwcu. odbyła się w PJATK siedemnasta już edycja konferencji Uniwersytet Wirtualny VU’2017. Konferencja odbywa się w ramach porozumienia czterech uczelni: Politechniki Warszawskiej, Uniwersytetu Warszawskiego, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego i Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych. Konferencja podejmuje najważniejsze zagadnienia e-edukacji we wszystkich obszarach i we wszystkich modelach.
 • W czerwcu Centralna Komisja do Spraw Stopni i Tytułów Naukowych przyznała Wydziałowi Sztuki Nowych Mediów PJATK uprawnienia do nadawania stopnia doktora w dziedzinie sztuk plastycznych. Tym samym Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych stała się pierwszą uczelnią niepubliczną posiadającą takie uprawnienia. Obecnie PJATK posiada uprawnienia do nadawani stopnia doktora w 3 dyscyplinach naukowych (informatyka, mechanika, sztuki plastyczne) oraz doktora habilitowanego w dyscyplinie informatyka.
 • W lipcu odbyła się wystawa TYPE DIRECTORS CLUB, którego partnerem jest PJATK. Wystawa obejmuje najlepsze projekty typograficzne oraz projekty krojów pism z całego świata. Type Directors Club jest profesjonalną organizacją non-profit; jej misją jest typograficzna edukacja międzynarodowej społeczności projektantów komunikacji wizualnej.
 • W listopadzie drużyna PJATK-u "Ninja-PJATK" bierze udział w  mistrzostwach E-sportowych "Akademickie Mistrzostwa Polski" zajmując 3 miejsce.

2016

Powrót

 • Dr Bogdan Księżopolski, pracownik naukowy Katedry Sieci Komputerowych Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych otrzymał Lubelską Nagrodę Naukową 2015, zwaną Lubelskim Noblem. Nagrodzona praca to monografia „Multilevel Modeling of Secure System in QoP-ML” prezentująca wieloaspektową analizę bezpieczeństwa systemów informatycznych z użyciem stworzonego przez autora specjalnego języka modelowania Quality-of-Protection Modelling Language (QoP-ML). Zaproponowany język umożliwia m.in. tworzenie efektywniejszych, bezpieczniejszych i tańszych systemów w zakresie bezpieczeństwa w sieci.
 • Profesor dr hab. Marcin Giżycki otrzymał nagrodę “Award for Outstanding Contributions to Animation Studies for 2016”. Jest to niezwykle prestiżowa nagroda za wybitny wkład w studia nad filmem animowanym. Uroczyste wręczenie odbyło się podczas World Festival of Animated Film Animafest w Zagrzebiu w czerwcu.
 • W kwietniu otworzono na uczelni Wielomodowe Laboratorium Badawczego (HCO-WLB), które jest dostępne dla wszystkich zainteresowanych podmiotów, w tym podmioty prowadzące działalność gospodarczą oraz ośrodki naukowo – badawcze. Laboratorium powstało, dzięki udzielonemu przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych wsparciu, jako wynik projektu „Heterogeniczna Chmura Obliczeniowa jako Wielomodowe Laboratorium Badawcze (HCOWLB)” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.
 • W kwietniu odbyła się też wystawa z okazji jubileuszu dziesięciolecia sprawowania funkcji Dziekana Wydziału Sztuki Nowych Mediów przez Prof. Mariana Nowińskiego.
 • Pod koniec kwietnia odbyła się w Warszawie trzecia edycja konferencji Element Talks, której PJATK było partnerem. To jedna z największych konferencji poświęcona pracy i działalności biznesowej projektanta.
 • W czerwcu w Galerii Schody na Nowym Świecie odbyła się wystawa plakatów Dziekana Mariana Nowińskiego.
 • W ogłoszonych w czerwcu wynikach Rankingu Perspektyw PJATK zajęła I miejsce wśród niepublicznych uczelni technicznych w kraju. Wysoką pozycję zdobyła także w zestawieniu ogólnym uczelni technicznych.W Rankingu Niepublicznych Uczelni Magisterskich PJATK zajęła III miejsce. Uczelnia od wielu lat plasuje się w trójce najlepszych niepublicznych szkół wyższych w Polsce. Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych znalazła się także w pierwszej dziesiątce najlepszych uczelni w kraju w kategorii „Kierunki IT”. Wysoką pozycję zdobyła także w kategorii „Preferencje pracodawców”.
 • W lipcu otwarto wystawę prac studentów Wydziału Sztuki Nowych Mediów w Muzeum Powstania Warszawskiego pt. „Akcja Animacja”. Studenci stworzyli komiksy animowane, których inspiracją były wywiady z Powstańcami pochodzące z zasobów Archiwum Historii Mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego.Prace powstały pod kierunkiem dr Piotra Nowińskiego, mgr inż. Rafała Masłyka oraz mgr Mateusza Szewczyka w Pracowni Komiksu Multimedialnego i Gier na Platformy Mobilne.
 • W dniach 21-22 października odbyła się Konferencja Laughter, której głównym współorganizatorem była Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych. Cykl warsztatów, publicznych wydarzeń i dwudniowa konferencja poświęcone roli poczucia humoru w komunikacji, rozwiązywaniu problemów i konfliktów w Epoce Robotów. Całość odbyła się w siedzibie Narodowego Instytutu Audiowizualnego w Warszawie.
 • Wykładowca PJATK mgr Jan Bajtlik został laureatem ORO / GOLD na Międzynarodowym Biennale Plakatu w Ekwadorze w kategorii: Categoria A (Cartel Comercial) za plakat zaprojektowany na autorską wystawę w Nowym Jorku oraz zdobywcą srebrnego medalu za plakat “Pinokio" w kategorii plakatów kulturalnych (kategoria A) na Międzynarodowym Biennale Plakatu w Meksyku.
 • 24 listopada rozpoczął się Międzynarodowy Studencki Festiwal Ruchomej Typografii "Motyf 2016" w Mainz w partnerskiej uczelni Hochschule fur Gestaltung New Medien institute i Gutenberg Museum. Festiwal Motyf to ogólnoświatowe wydarzenie zainicjowane w 2013 roku przez studentów naszej uczelni. W festiwalu biorą udział studenci z Niemiec, Belgii i 12 studentów PJATK oraz wykładowcy z USA, Nowej Zelandii i kilku krajów europejskich. Tematem tegorocznego festiwalu jest dziedzictwo światowej filozofii i poezji interpretowanych poprzez techniki nowomedialne. Prezentowane będą prace studentów z całego świata. Udział polskich studentów możliwy jest dzięki grantowi Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, a wykładowcy PJATK mogą uczestniczyć w tym wydarzeniu dzięki programowi Erasmus.
 • Wystawa malarstwa Piotra Nowińskiego w Kazimierskim Ośrodku Kultury, Promocji i Turystyki, przy ul. Lubelskiej 12 w Kazimierzu Dolnym.
 • W grudniu w przestrzeni pod wiaduktem kolejowym przy stacji Warszawa-Powiśle odbyła się wystawa plakatu Wojciecha Domagalskiego - asystenta w Pracownii Grafiki Warsztatowej na Wydziale Sztuki Nowych Mediów.
 • Troje naszych studentów: Paloma Kałuzińska - kierunek grafika Wydział Sztuki Nowych Mediów, Marta Myszewska - kierunek grafika Wydział Sztuki Nowych Mediów, Mariusz Tkaczyk - kierunek zarządzanie Wydział Zarządzania Informacją roczne stypendia Ministra nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia na rok akademicki 2016/2017.

2015

Powrót

 • Dawid Cieślak, student PJATK, wygrał światowy finał konkursu (współorganizowanego przez Huawei) na najbardziej innowacyjną aplikację mobilną, pokonując europejsko-azjatycką konkurencję.
 • W rankingu magazynu "Perspektywy" Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych zajęła I miejsce wśród wszystkich niepublicznych uczelni technicznych w kraju. W kategorii „Preferencje pracodawców”, PJATK zebrała najwyższe noty spośród wszystkich uczelni niepublicznych. Oznacza to, że absolwenci Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych są bardzo wysoko oceniani na rynku pracy. Wysoką pozycję PJATK zdobyła także w kategorii „Kierunki IT”. Uczelnia znalazła się w pierwszej dziesiątce w kraju.
 • Studenci PJATK na II miejscu Hackathon LubCode
  Drużyna ELITARNI w składzie Maciej Kozłowski, Jakub Sikora, Wojtek Szczepański i Adam Uklański zajęła II miejsce w lubelskim Hackathonie LubCode. Nasi studenci I roku Informatyki przygotowali aplikację do zgłaszania aktów zniszczeń i wandalizmu do Urzędu Miasta.
 • Rząd Japonii odznaczył Orderem Wschodzącego Słońca, Złote Promienie ze Wstęgą (The Order of the Rising Sun, Gold Rays with Neck Ribbon) profesor Ewę Pałasz-Rutkowską, wykładowcę Wydziału Kultury Japonii PJATK. Pani profesor uchodzi za jedną z czołowych polskich japonistów. Wyniki jej badań m.in. nad historią Japonii i relacji japońsko-polskich zostały opublikowane w postaci licznych książek i artykułów. Wniosła także znaczący wkład w promocję japońsko-polskiej wymiany naukowej, aktywnie rozwijając kontakty z japońskimi uczelniami poprzez wspólne badania, artykuły oraz wykłady gościnne.Order Wschodzącego Słońca nadawany jest osobom cywilnym za specjalne zasługi dla Japonii.
 • Wykładowca naszej uczelni, wybitny projektant książek dla dzieci Jan Bajtlik otrzymał nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za projekty książek dla dzieci i dotychczasową działalność pedagogiczną dla dzieci. Jan Bajtlik prowadzi ze studentami programu anglojęzycznego Sztuki Nowych Mediów zajęcia z podstaw komunikacji wizualnej i edytorstwa oraz opiekuje się grupą przygotowującą prace dyplomowe.
 • W listopadzie 2015 r. w siedzibie głównej Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych (PJATK) w Warszawie zawiązane zostało Konsorcjum Edukacyjne. Polskie uczelnie, wzorem największych amerykańskich uniwersytetów, będą wspólnie przygotowywać i oferować otwarte kursy on-line. W skład konsorcjum weszły: Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych (lider), Akademia Leona Koźmińskiego, Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej i Zachodniopomorska Szkoła Biznesu w Szczecinie.
 • Dwoje studentów PJATK, pani Julia Potocka (studentka III roku studiów pierwszego stopnia na kierunku Grafika) i pan Dawid Cieślak (student IV roku studiów inżynierskich na kierunku Informatyka), otrzymało stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia na rok akademicki 2015/2016.
 • PJATK otworzyła w swoim bytomskim oddziale Centrum Badawczo-Rozwojowego (CBR PJATK). Centrum oferuje interaktywny dostęp z dowolnego miejsca w kraju do swojego zespołu zaawansowanych laboratoriów analizy i syntezy ruchu w modelu shareconomy. Korzystając ze światowych doświadczeń, CBR PJATK proponuje współpracę i dzielenie się doświadczeniem, zasobami sprzętowymi i programowymi umożliwiając podejmowanie innowacyjnych i interdyscyplinarnych badań w zakresie akwizycji, analizy i syntezy ruchu człowieka, dyseminację wyników w renomowanych czasopismach światowych i prace rozwojowe prowadzące do wprowadzania innowacyjnych produktów na rynek. CBR oferuje m.in. dostęp do następujących laboratoriów: Wielomodalnego Laboratorium Ruchu HML (Human Motion Lab), Laboratorium Komputerowego Modelowania Twarzy HFML (Human Facial Modelling Lab) i Laboratorium Mikroekspresji HMX (Human Microexpression Lab), Laboratorium Wizyjnej Analizy Ruchu HSL (Human Seeing Lab), Laboratorium Systemów Ubieralnych WTL (Wearable Technology Lab), Laboratorium Dynamiki i Wielomodalnej Interakcji HDMI (Human Dynamics and Multimodal Interaction Lab). 

2014

Powrót

 • PJWSTK otrzymała uprawnienia do nadawnia stopnia naukowego doktora nauk technicznyk w dyscyplinie mechanika.
 • W rankingu tygodnika Wprost uczelnia zajęła drugie miejsce wśród niepaństwowych uczelni, a piąte w ogóle, jako uczelnia najbardziej ceniona przez pracodawców. Ranking powstaje na podstawie sondażu przeprowadzanego wśród 500 największych firm w Polsce.
 • Drużyna LevelUP z Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły technik Komputerowych zajęła drugie miejsce w krajowym finale Imagine Cup 2014, w kategorii Innovation. Studenci Wydziału Informatyki PJWSTK: Dawid Cieślak, Kamil Kowalski, Andrzej Kowalczuk, Kuba Rejnhard zaprezentowali projekt TapBooks – platformę dla książek zawierającą treści multimedialne tworzone dla sektora edukacji. Platforma, na której książki tworzone są przez użytkowników i dla użytkowników, zawiera trzy elementy: tzw. WebPlatform, czyli część na której gromadzone są wszystkie kontakty użytkownika i treści, Book Builder – aplikację na Windows 8 do tworzenia książek, oraz Book Reader – aplikację do czytania. Opiekunem merytorycznym drużyny był dr Michał Tomaszewski z Wydziału Informatyki Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych.
 • 24 października uczelnia zmieniła nazwę na Polsko-Japońską Akademię Technik Komputerowych. Zmiana ta wiąże się uzyskaniem uprawnień przez uczelnię do nadawania stopnia doktora nauk technicznych w dwóch dyscyplinach naukowych.

2013

Powrót

 • Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych uruchomiła nowe studia doktoranckie z zakresu Informatyki Społecznej.
 • Dwie drużyny z Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych wzięły udział w krajowych finałach 11. edycji konkursu Imagine Cup 2013. Walczyły o reprezentowanie Polski w finałach światowych w Petersburgu.
 • Firma Nokia uhonorowała Michała Tomaszewskiego, wykładowcę Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych, tytułem Nokia Developer Champion przyznawanym najbardziej aktywnym promotorom technologii developerskich Nokia.
 • Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych zajęła II miejsce wśród niepublicznych uczelni wyższych w Polsce. To wyniki tegorocznej edycji Rankingu Szkół Wyższych przygotowanego przez miesięcznik edukacyjny Perspektywy oraz dziennik Rzeczpospolita. Tym samym awansując w porównaniu z wynikami z ubiegłego roku z III na II miejsce. PJWSTK to także najlepsza niepubliczna uczelnia techniczna w Polsce. W zestawieniu wszystkich uczelni technicznych wyprzedziła m.in. kilkanaście publicznych politechnik.
 • Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych zajęła I miejsce wśród wszystkich niepublicznych uczelni akademickich w kraju w rankingu naukowym polskich uczelni akademickich przygotowanym przez Politykę, który porównywał wszystkie uczelnie akademickie w Polsce pod względem jakości uprawianej nauki, prowadzonych badań naukowych, itp. W zestawieniu ogólnym PJWSTK wyprzedziła wiele państwowych szkół wyższych. W tym samym rankingu uwzględniającym podział na specjalizacje, PJWSTK znalazła się jako jedyna niepubliczna uczelnia techniczna. Tutaj również okazała się lepsza od kilku uczelni publicznych.

2012

Powrót

 • 22 lutego 2012 JM Rektor PJWSTK, dr Jerzy Paweł Nowacki otrzymał z rąk JM Rektora Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina prof. Stanisława Moryto medal "za zasługi dla Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina".
 • Udział naszego absolwenta wydziału informatyki, Jacka Czecha, w letnich Igrzyskach Paraolimpijskich 2012.
 • PJWSTK w Rankingu Szkół Wyższych 2012 przygotowanym przez miesięcznik Perspektywy i Rzeczpospolitą zajęła I miejsce wśród niepublicznych uczelni technicznych w kraju. W zestawieniu wszystkich uczelni technicznych publicznych i niepublicznych PJWSTK wyprzedziła m.in. Politechniki: Częstochowską, Opolską, Białostocką, Rzeszowską, Lubelską, Świętokrzyską. W rankingu uwzględniającym wszystkie niepubliczne uczelnie magisterskie w Polsce PJWSTK zajęła III miejsce. Pod względem kierunków kształcenia, w kategorii IT, Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych zajęła VIII miejsce w kraju. Wyprzedziła m.in. Uniwersytety: Jagielloński, Wrocławski, Śląski, Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Politechniki, m.in.: Łódzką, Białostocką, Częstochowską, Krakowską.
 • Uruchomienie wypożyczalni książek elektronicznych EBL.
 • Studentka Grafiki na Wydziale Sztuki Nowych Mediów, p. Zuzanna Szyszak, zwyciężyła na 21. Festiwalu Polskich Wideoklipów Yach Film! Jej teledysk do piosenki "Pożegnanie małego wojownika" zespołu Czesław Śpiewa wygrał w kategorii "Animacja". "Yach" to najbardziej prestiżowa nagroda dla wideoklipów w Polsce, przyznawana od 1989 roku.

2011

Powrót

 • Uruchomienie projektu „ Interaktywna kadra akademicka na rzecz rozwoju gospodarki opartej na wiedzy" kierowanego w głównej mierze do młodej kadry akademickiej PJWSTK. Projekt jest w 100% dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki Działanie 4.1.1.
 • Start projektu „Uczelnia bliżej biznesu – absolwent bliżej pracy". Projekt jest w 100% dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Działanie 4.1.1.
 • Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego dofinansowało dwa projekty badawcze realizowane przez PJWSTK: Opracowanie ilościowych miar ruchu, racjonalizujących, na podstawie wielomodalnego pomiaru ruchu, subiektywne kryteria UPDRS w celu polepszenia diagnostyki przed i po wszczepieniu stymulatora DBS u pacjentów z chorobą Parkinsona oraz Redukcja wymiarowości szeregów czasowych póz oraz odkrywanie rozmaitości do których należą dla celów klasteryzacji, klasyfikacji i wizualizacji ruchu.
 • 9 maja 2011 Wojewoda Mazowiecki, p. Jacek Kozłowski oraz Rektor PJWSTK, dr Jerzy Nowacki podpisali porozumienie o współpracy w zakresie rozwoju nowoczesnych technik komputerowych i współpracy naukowo-dydaktycznej. Porozumienie obejmuje między innymi tworzenie wspólnych projektów naukowo-badawczych mających na celu zapewnienie realizacji „Strategii rozwoju społeczeństwa informacyjnego w Polsce do roku 2013", w zakresie współpracy z ośrodkami naukowo-badawczymi w obszarach państwo, gospodarka i człowiek oraz usprawnienia administracji przy pomocy technik organizacyjnych, zarządczych i teleinformatyki oraz organizowanie wspólnych: projektów, konferencji, spotkań, narad, kursów i seminariów, pokazów dydaktycznych.
 • Z okazji Światowego Dnia Telekomunikacji i Społeczeństwa Informacyjnego odbywającego się pod hasłem: „Lepsze życie w społecznościach lokalnych z technikami komunikacyjnymi i informacyjnymi", minister Infrastruktury, p. Cezary Grabarczyk przyznał PJWSTK nagrodę ministra infrastruktury za wkład wniesiony przez naszą Uczelnię w propagowanie idei rozwoju technik komputerowych i technologii teleinformatycznych. Minister szczególnie wyróżnił wysoki poziom kształcenia na PJWSTK dostosowany do standardów Unii Europejskiej, a także znaczący postęp w dziedzinie zastosowań technik komputerowych kreujący przedsiębiorczość i innowacyjność.
 • Uruchomione zostały interdyscyplinarne studia doktoranckie z bioinformatyki, realizowane przez PJWSTK, we współpracy z instytucjami partnerskimi: Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie, Oddział w Gliwicach oraz "Genomed" S.A. prowadzone są w ramach projektu "Interdyscyplinarna kadra akademicka na rzecz rozwoju gospodarki opartej na wiedzy", współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
 • PJWSTK zajęła trzecie miejsce w rankingu niepublicznych uczelni magisterskich ogłoszonym przez miesięcznik Perspektywy oraz dziennik Rzeczpospolita. Przed nami znalazła się jedna uczelnia humanistyczna i jedna o profilu biznesowym. W rankingu uczelni akademickich, PJWSTK zajęła drugie miejsce wśród uczelni niepublicznych. W rankingu uczelni technicznych PJWSTK była jedyną klasyfikowaną uczelnią niepubliczną, zajęła 12 miejsce wyprzedzając wiele politechnik i uczelni publicznych.
 • W październiku JM Rektor PJWSTK, dr. Jerzy Paweł Nowacki otrzymał z rąk Prezydenta RP Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Polonia Restituta za wybitne zasługi w działalności naukowo-badawczej, dydaktycznej i społecznej, za popularyzowanie nauki w Polsce.
 • Początek realizacji projektu RecONCILE: Odporne i szybkie mechanizmy oceny wiarygodności treści WWW.
 • Zuzanna Szyszak - studentka Grafiki na Wydziale Sztuki Nowych Mediów - otrzymała pierwszą nagrodę w kategorii "Multimedia" na Międzynarodowym Biennale Studenckiej Grafiki Projektowej, za teledysk do utworu "Pożegnanie małego wojownika" w wykonaniu Czesław Śpiewa.
 • Według rankingu Webometrics, pod względem multimediów, Polsko – Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych wyprzedza pozostałe niepubliczne uczelnie w kraju. W rankingu uwzględniane są m.in.: wydawnictwa internetowe, bazy danych, wolny dostęp do zasobów, aktywność uczelni i naukowców w sieci, pozycjonowanie stron internetowych uczelni, itp. Ranking obejmuje wszystkie uczelnie światowe i przygotowywany jest od 2004 roku przez Najwyższą Radę Badań Naukowych w Madrycie (CSIC).

2010

Powrót

 • Zamiejscowy Ośrodek Dydaktyczny w Gdańsku został przekształcony w samodzielny Wydział Informatyki. Jego dziekanem został dr hab. Marek Bednarczyk, prof. PJWSTK.
 • W PJWSTK w Gdańsku utworzony został Wydział Sztuki Nowych Mediów, kształcący studentów na kierunku grafika.
 • Od października uruchomione zostały studia II stopnia na kulturoznawstwie w PJWSTK w Warszawie.
 • Wystartował projekt „@kademia na rzecz rozwoju ICT – studia podyplomowe" oraz projektu SYNAT.
 • Wydział Informatyki PJWSTK po raz kolejny uzyskał pierwszą, najwyższą kategorię, plasując się na 11 miejscu w swojej dziedzinie "Elektrotechnika, automatyka, elektronika oraz technologie informacyjne". To jedno z najwyższych miejsc jakie uzyskały jednostki badawcze funkcjonujące w ramach uczelni wyższych, wskazujące na duże osiągnięcia naukowe i wdrożeniowe pracowników wydziału Informatyki.

2002 – 2009

Powrót

2009:

 • Centralna Komisja do Spraw Stopni i Tytułów przyznała Wydziałowi Informatyki Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych w Warszawie uprawnienie do nadawania stopnia doktora habilitowanego nauk technicznych w dyscyplinie Informatyka. W tym samym roku uruchomiona została specjalizacja "Informatyka Społeczna" na studiach II-go stopnia na kierunku Informatyka. W r.a. 2009/2010 studia były opłacane przez grant z Norweskiego Mechanizmu Finansowego.
 • Wydział Sztuki Nowych Mediów PJWSTK uzyskał uprawnienia do prowadzenia studiów drugiego stopnia na kierunku grafika.
 • Projekt „Wsparcie studentów informatyki jako klucz do rozwoju gospodarki opartej o wiedzę – wzbogacenie programu dydaktycznego Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych" wygrał konkurs Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na kierunki zamawiane - ("Poddziałanie 4.1.2 Zwiększenie liczby absolwentów kierunków o kluczowym znaczeniu dla gospodarki opartej na wiedzy" Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki).
 • Projekt „Nowoczesna kadra dla e-gospodarki – program rozwoju Wydziału Zamiejscowego Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych w Bytomiu" uzyskał dofinansowanie w ramach „Poddziałania 4.1.1 – Wzmocnienie potencjału dydaktycznego uczelni" Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
 • PJWSTK wraz z konsorcjum innych uczelni rozpoczęło realizację projektu „Foresight regionalny dla szkół wyższych Warszawy i Mazowsza - Akademickie Mazowsze 2030"
 • Uczelnia otrzymała uprawnienia habilitacyjne na wydziale informatyki i tym samym uruchomiła studia III stopnia na kierunku informatyka.
 • Zamiejscowy Wydział Informatyki PJWSTK w Bytomiu otrzymał uprawnienia do prowadzenia studiów licencjackich na kierunku grafika.
 • Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych wygrała konkurs Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na kierunki zamawiane "Poddziałanie 4.1.2 Zwiększenie liczby absolwentów kierunków o kluczowym znaczeniu dla gospodarki opartej na wiedzy" Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

2008:

 • Rektor PJWSTK, dr Jerzy Paweł Nowacki, został odznaczony przez Rząd Japonii Orderem Wschodzącego Słońca, Złote Promienie ze Wstęgą. Jest to drugie najważniejsze odznaczenie państwowe przyznawane przez Japonię. Rektor otrzymał order za wybitne zasługi na rzecz współpracy polsko-japońskiej.

2007:

 • PJWSTK otrzymała uprawnienia do prowadzenia studiów licencjackich na kierunku kulturoznawstwo i uruchomiła Wydział Kultury Japonii. Również w 2007 roku Uczelnia otrzymała dotację z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na uruchomienie Inkubatora Przedsiębiorczości Akademickiej. Inkubator ten wygrał również konkurs MNiSW na wsparcie inkubatorów „Kreator innowacyjności. Wsparcie innowacyjnej przedsiębiorczości akademickiej".
 • W październiku uruchomiono oddział w Gdańsku, na którym prowadzone są studia na kierunku Informatyka.

2006:

 • Centrum Badawcze PJWSTK otrzymało 1-szą (najwyższą) kategorię komisji Rady Nauki w dziedzinie "Elektrotechnika, automatyka, elektronika oraz technologie informacyjne".

2004:

 • W PJWSTK odbył się po raz pierwszy w Polsce egzamin z języka japońskiego NŌRYOKU-SHIKEN. Uczelnia stała się oficjalnym centrum egzaminacyjnym, jedynym w Europie Środkowo-Wschodniej, umożliwiającym zdobycie obowiązującego na całym świecie certyfikatu z języka japońskiego. W tym samym roku uruchomiono Prometric Testing Center - jedyne w Polsce centrum umożliwiające zdawanie egzaminów TOEFL, GRE GMAT oraz PMI poprzez Internet.
 • PJWSTK podpisała umowę o współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie, na mocy której w PJWSTK utworzony został nowy wydział – Sztuka Nowych Mediów.

2003:

 • Uczelnia otworzyła w Bytomiu Wydział Zamiejscowy Informatyki.
 • PJWSTK otrzymała uprawnienia do prowadzenia studiów I stopnia na kierunku zarządzanie i uruchomiła Wydział Zarządzania Informacją
 • PJWSTK, jako jedna z niewielu uczelni niepaństwowych, została członkiem KRASP - Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

2002:

 • Uzyskanie uprawnień do nadawania stopnia naukowego doktora nauk technicznych w dyscyplinie informatyka.
 • PJWSTK, jako jedyna uczelnia niepaństwowa, otrzymała kategoryzację Komitetu Badań Naukowych.
 • Uruchomione zostały studia zaoczne przez Internet.

1994 – 2000

Powrót

2000:

 • Pod auspicjami JICA rozpoczął działalność ośrodek szkolenia informatycznego dla krajów Europy Centralnej i Wschodniej - Third Country Trainning Program
 • W październiku na Uczelni rozpoczęła działalność pierwsza w Polsce Akademia Sieciowa CISCO

1998:

 • PJWSTK uzyskała prawo do nadawania tytułu magistra inżyniera informatyki.

1997:

 • PJWSTK została oficjalnym centrum egzaminacyjnym London Chamber of Commerce and Industry Examinations Board (LCCIEB).

1994:

 • Decyzją Ministra Edukacji Narodowej, PJWSTK została wpisana do rejestru szkół wyższych pod numerem 51 i uzyskała prawo do nadawania tytułu inżyniera informatyki. Studentom PJWSTK przysługują te same prawa, co studentom państwowych szkół wyższych, w szczególności do zniżek w komunikacji publicznej, bezpłatnej opieki zdrowotnej i odraczania służby wojskowej.