Cel Galerii
Celem Galerii jest prezentowanie zróżnicowanych form sztuki od interaktywnych form multimedialnych poprzez tradycyjne malarstwo, grafikę, rzeźbę i instalacje. Wystawiane są
prace indywidualne i zbiorowe artystów z Polski i z zagranicy w ramach współpracy z partnerskimi Uczelniami i instytucjami zewnętrznymi. Odbiorcami ekspozycji są głównie studenci Uczelni i goście zewnętrzni a do wybranych wydarzeń drukowane są okolicznościowe katalogi oraz odbywają się uroczyste wernisaże lub finisaże.
Kuratorzy
Kuratorami Galerii Mediów od wielu lat są dr Piotr Nowiński (Prodziekan kierunku Grafiki SNM) oraz mgr Piotr Sieciński (Prodziekan kierunku Architektury Wnętrz SNM).
Dr Piotr Nowiński (ur. 1978r.)
O kuratorze:
Ukończył studia na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 2011 roku uzyskał tytuł doktora na Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie. Od 2005 r. pracuje na Wydziale Sztuki Nowych Mediów w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych. Od grudnia 2017 r. jest prodziekanem Wydziału Sztuki Nowych Mediów. Prowadzi Pracownię Komiksu Multimedialnego i Gier 2D oraz Pracownię Rysunku.
W latach 2017- 2021 był kuratorem artystycznym Międzynarodowego Pleneru Malarskiego i Sympozjum Kultur Lokalnych w Starym Sączu. Zajmuje się zarówno pracą dydaktyczną jak i artystyczną: malarstwem, rysunkiem i projektowaniem graficznym. Jego prace plastyczne brały udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą, np. Rumunii, Francji, Japonii, Chinach i Niemczech. Od 2019 roku jest kuratorem galerii Medium w Polsko Japońskiej Akademii Technik
Piotr Sieciński (ur. 1979 r.)
O kuratorze:
Absolwent wydziału Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Zajmuje się projektowaniem wnętrz a także rysunkiem artystycznym i malarstwem. Jest asystentem w Pracowni Rysunku prof. Pawła Nowaka na wydziale Sztuki Nowych Mediów oraz w Pracowni Projektowania Architektonicznego prof. Joanny Stefańskiej na wydziale Architektury Wnętrz PJATK w Warszawie.
Od 2011 r. jest kuratorem Galerii Medium, wydziałowej galerii Sztuki Nowych Mediów PJATK w Warszawie, gdzie jest odpowiedzialny za organizację wystaw i pokazów multimedialnych prac studentów i artystów z Polski i z zagranicy Od 2019 r. jest prodziekanem kierunku Architektury Wnętrz w PJATK. Szczególne miejsce w jego twórczości zajmuje malarstwo, dla którego inspiracją jest relacja pomiędzy człowiekiem a przyrodą. Sposób, w jaki kształtujemy i przetwarzamy nasze otoczenie oraz punkt, w którym działalność ludzka spotyka się z przyrodą to kluczowe elementy jego prac.
WYSTAWY I WYDARZENIA
Wystawy i wydarzenia w ramach działalności Galerii Medium w latach 2020 – 2024
Wystawa „TDC 70”
Opis
Wystawa z cyklu „wędrujących wystaw TDC” prezentująca projekty nagrodzone na The Type DirectorsClub Annual Competition Annual Competition.
Kurator wystawy: dr Monika Marek-Łucka
Miejsce: PJATK bud. A
Data: listopad 2024 r.
Wystawa „aObrazowanie”
Opis
W ramach wystawy zaprezentowane prace graficzne, malarskie i rzeźbiarskie artystów i pedagogów Wydziału Sztuki w Uniwesrytecie Warmińsko Mazurskim w Olsztynie. Wystawa była wynikiem współpracy obu Uczelni, której wynikiem była również wystawa dydaktyków Wydziału Sztuki Mediów w Warszawie w Galerii – Stara Kotłownia w Olsztynie.
Kurator wystawy: dr Piotr Nowiński, mgr Piotr Sieciński, dr hab. Agnieszka Ziemiszewska
Miejsce: PJATK bud. A
Data: czerwiec 2024 r.
Wystawa “Ornithographies Xavi Bou“
Opis
Wystawa fotografii hiszpańskiego hiszpanskiego prezentującego swoje prace z serii Ornithographies. Prace artysty w piękny sposób uchwytują skomplikowane wzory lotu ptaków, łącząc sztukę i naukę w unikalnym wizualnym doświadczeniu. Wystawa została dodatkowo wzbogacona przez inspirującą rozmowę publiczną pomiędzy Xavim Bou, Tomaszem Chodkiewiczem a profesorem Krzysztofem Szklannym, podczas której zgłębili proces twórczy i inspiracje stojące za tymi zachwycającymi dziełami.
Kurator wystawy: mgr Anna Eichler
Miejsce: PJATK bud. A
Data: czerwiec 2024 r.
Wystawa „School of Not Knowing”
Opis
Na wystawie zaprezentowano prace z kilkudziesięciu artystycznych uczelni z całego świata, w których twórcy (artyści,naukowcy i studenci) podejmują problematykę- czego nie wiemy a próbujemy się dowiedzieć i jak to pokazujemy/możemy pokazać w sposób zrozumiały dla “zwyczajnego obywatela”. Projekt rozwija się od stycznia 2023 r. i miał odsłony w różnych miastach: Mediolanie, Florencji, Rzymie, Porto, Paryżu.Inicjatorami projektu są prof. Susanna Cerri i Ruedi Baur.
Kurator wystawy: dr hab. Ewa Satalecka
Miejsce: PJATK bud. A
Data: maj 2024 r.
Wystawa „TDC 69”
Opis
Pierwsza wystawa z cyklu „wędrujących wystaw TDC” prezentująca projekty nagrodzone na The Type Directors Competytion Annual Competition.
Kurator wystawy: dr Monika Marek-Łucka
Miejsce: PJATK bud. A
Data: styczeń 2024 r.
Wystawa „Pamięć drewna – Paweł Armata”
Opis
Zostały zaprezentowane niezwykłe prace Pawła Armaty – grafika, malarza, rzeźbiarza. Jego prace tworzone są w drewnie pochodzącym z odzysku. Tworzy z niego wielowymiarowe abstrakcyjne kompozycje o wyrazistych strukturach i barwach. Łącząc i mieszając techniki plastyczne: malarstwo, rzeźbę, grafikę, kolaż, stara się „uszlachetniać to co pozornie szlachetnym już nie jest”, a przy tym pozwolić tworzywu pozostać naturalnie organicznym. Podczas uroczystego wernisażu zorganizowany został wykład i spotkanie z artystą.
Kurator wystawy: dr Piotr Nowiński, mgr Piotr Sieciński
Miejsce: PJATK bud. A
Data: listopad 2023 r.
Wystawa „Sny z papieru i tuszu. Don Kichot według Mariana Nowińskiego”
Opis
Podczas wystawy można było podziwiać prace znakomitego artysty, twórcy i wieloletniego Dziekana Wydziału Sztuki Nowych Mediów PJATK w Warszawie prof. Mariana Nowińskiego, którego wielką inspiracją w twórczości była literatura Cervantesa. Wystawa powstała przy współpracy Instytutu Cervanesa w Warszawie, w którym ekspozycja miała miejsce kilka miesięcy wcześniej. Obie wystawy były częścią wydarzeń kulturalnych związanych z prezydencją Hiszpanii w Unii Europejskiej.
Kurator wystawy: dr Piotr Nowiński, mgr Piotr Sieciński
Miejsce: PJATK bud. A
Data: październik 2023 r.
Wystawa „TDC Books”
Opis
Wystawa jubleuszowa 10-lecia Archiwum TDC w PJATK, prezentująca książki nagrodzone na TDC Annual Competition. Wydarzeniu towarzyszył wykład gościnny Carol Wahler, dyrektor wykonawczej Type Directors Club w Nowym Jorku.
Kurator wystawy: dr Monika Marek-Łucka
Miejsce: PJATK bud. A
Data: czerwiec 2023 r.
Wystawa „Type Text Korea”
Opis
Wystawa poświęcona była południowokoreańskiej sztuce plakatu typograficznego. Kolekcja złożona z ponad 50 prac prezentuje zróżnicowane i wieloaspektowe podejście do typografii i kompozycji typograficznej. Ekspozycja była częścią wydarzeń w ramach 28. Międzynarodowego Biennale w Warszawie.
Kurator wystawy: dr hab. Agnieszka Ziemiszewska
Miejsce: PJATK bud. A
Data: czerwiec 2023 r.
Wystawa „Matsuri”
Opis
Podczas kwietniowej edycji japońskiego święta Matsurii na terenie Uczelni zaprezentowano wystawę japońskich lalek oraz grafik artystki Ka Mochi (Katarzyny Mochi). Wydarzenie było częścią promocji książki „Matsurii” z ilustracjami Ka Mochi. Wydarzenie odbyło się przy współpracy z wydziałem Kultury Japonii w PJATK w Warszawie.
Kurator wystawy: dr Piotr Nowiński, mgr Piotr Sieciński
Miejsce: PJATK bud. A i B
Data: kwiecień 2023 r.
Wystawa „Synteza 2022”
Opis
W ramach tej międzynarodowej wystawy przedstawiono prace pedagogów i studentów czołowych uczelni artystycznych w Polsce i za granicą oraz zaproszonych gości. Ekspozycja prezentowana była również na uczelniach w Szczecinie, Łodzi, Poznaniu, Łodzi i Anconie we Włoszech.
Kurator wystawy: dr hab. Agnieszka Ziemiszewska
Miejsce: PJATK bud. A.
Data: luty 2023 r.
Wystawa „This way to the future – Dni czeskie”
Opis
Interaktywna wystawa prezentująca odpowiedź czeskich artystów na aktualne problemy społeczne, była częścią wydarzeń kulturalnych w ramach Dni czeskich w Warszawie. Wydarzenie zorganizowano w ramach współpracy z Centrum Czeskim w Warszawie.
Kurator wystawy: dr Piotr Nowiński, mgr Piotr Sieciński
Miejsce: PJATK bud. A.
Data: grudzień 2022 r.
Wystawa „Nomad”
Opis
Wystawa w ramach prezentacji projektu Nomad, czeskich designerów Eduarda Hermann i Mateja Coufala. Podczas wernisażu odbyło się spotkanie z autorami, które jednocześnie było podsumowaniem warsztatów prowadzonych przez projektantów ze studentami kierunku Architektury Wnętrz SNM w Warszawie. Wydarzenie zorganizowano w ramach współpracy z Centrum Czeskim w Warszawie.
Kurator wystawy: dr Piotr Nowiński, mgr Piotr Sieciński
Miejsce: PJATK bud. A.
Data: październik 2022 r.
Wystawa „No War”
Opis
Wystawa plakatu prezentuje międzynarodową kolekcję prac poruszających kwestie pokoju oraz sprzeciwu wobec agresji i wojny. Prace pochodzą ze zbiorów Muzeum Plakatu w Ogaki w Japoni, które zwróciło się z apelem do międzynarodowego środowiska projektowego, tworząc w ten sposób niezwykle aktualną i ważną kolekcję „No War”. Wystawa w Warszawie prezentuje ponad 120 wybranych przez Muzeum w Ogaki plakatów, z których część zostanie zaprezentowana w formie tradycyjnej, a część na monitorach.
Kurator wystawy: dr Piotr Nowiński, mgr Piotr Sieciński, dr hab. Agnieszka Ziemiszewska
Miejsce: PJATK bud. A.
Data: czerwiec 2022 r.
Wystawa „Animacje i prace multimedialne studentów SNM”
Opis
Interaktywna wystawa animacji i prac multimedialnych wybranych studentów kierunku Grafiki wydziału Sztuki Nowych Mediów, stworzona w ramach promocji i wyróżnień najlepszych studentów Uczelni.
Kurator wystawy: dr Piotr Nowiński, mgr Piotr Sieciński
Miejsce: PJATK bud. A.
Data: marzec 2022 r.
Wystawa „Roman Duszek”
Opis
Ekspozycja przedstawiała projekty wybitnego polskiego grafika prof. Romana Duszka oraz była częścią promocji autobiografii prof. Romana Duszka pt.”Spirala. Zwierzenia projektanta”. Podczas uroczystego wernisażu odbyło się spotkanie z autorem, którego gospodarzem była prof. Ewa Satalecka.
Kurator wystawy: mgr Patryk Hardziej
Miejsce: PJATK bud. A.
Data: grudzień 2021 r.
Wystawa „Iranian Look”
Opis
Na wystawie zaprezentowane zostały plakaty irańskich artystów a ekspozycja była częścią wydarzeń związanych z Międzynarodowym Biennale Plakatu w Warszawie.
Kurator wystawy: dr hab. Agnieszka Ziemiszewska
Miejsce: PJATK bud. A.
Data: czerwiec 2021 r.
Wystawa „Czech Innovation Expo”
Opis
Wystawa przy współpracy z Czeskim Centrum w Warszawie prezentowała w sposób interaktywny osiągnięcia i wynalazki czeskich naukowców na przestrzeni ostatnich lat. Ekspozycja była częścią wydarzeń kulturalnych organizowanych w ramach prezydecji Czech w Unii Europejskiej.
Kurator wystawy: dr Piotr Nowiński, mgr Piotr Sieciński
Miejsce: PJATK bud. A.
Data: maj 2021 r.
Wystawa „Eri Suenaga i Ryousaki Miyasaki”
Opis
Zaprezentowane zostały prace malarskie dwóch japońskich artystów a także odbyły się warsztaty ze studentami, prezentujące japońską sztukę malowania na papierze.
Kurator wystawy: dr Piotr Nowiński, mgr Piotr Sieciński
Miejsce: PJATK bud. B.
Data: luty 2020 r.
Zainteresowany studiami? Skontaktuj się z nami!
Skontaktuj się z Działem Rekrutacji, aby otrzymać odpowiedzi na wszystkie swoje pytania.
rekrutacja@pja.edu.pl