Informacje ogólne
Ważne daty:
Obrony w semestrze letnim 2023/2024 na Wydziale Kultury Japonii
Wydział Kultury Japonii PJATK prowadzi studia licencjackie, których przedmiotem są język i kultura Japonii. Studia te, realizowane na kierunku kulturoznawstwo, mają profil praktyczny. Po pierwsze, dają dobre przygotowanie językowe – studenci i studentki po 3 latach nauki mają opanowany język japoński w stopniu co najmniej podstawowym (studenci studiów stacjonarnych mogą go opanować w stopniu średnio zaawansowanym), w węższym zakresie także koreański. Po drugie, w trakcie zajęć o charakterze warsztatowym rozwijane są umiejętności korzystania z technik komputerowych i nowych mediów (obróbka obrazu, edytorstwo tekstu, prezentacje i projekty). Częścią programu są też praktyki zawodowe w wymiarze 720 godzin w ciągu trzech lat. Nauczanie jest prowadzone w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym.
Przedmioty realizowane na WKJ dają pogłębioną znajomość dawnej kultury i jej form klasycznych, takich jak teatr, literatura, sztuki piękne, estetyka czy religie. Równolegle studenci zapoznają się z dzisiejszym, nowoczesnym obliczem tego kraju. Wykładowcy (w tym rodowici Japończycy) prezentują najnowsze zjawiska w życiu kulturalno-społecznym, aktualne trendy w kulturze masowej i popularnej, obejmującej film, komiks, nowoczesne media, a także zapoznają z realiami życia, dając w sumie znajomość Japonii „od podszewki”. Na zajęciach o charakterze warsztatowym studenci rozwijają umiejętności, które znajdują zastosowanie w pracy zawodowej przy popularyzacji kultury.
Można powiedzieć, że równorzędne ukazanie japońskiej tradycji i nowoczesności – gdzie współczesność przedstawiana jest na tle szerokiej panoramy form dawnych – jest unikatową cechą studiów w PJATK. Dzięki harmonijnie skonstruowanemu programowi, łączącemu wiedzę teoretyczną z praktyką, absolwenci posiadają kwalifikacje pozwalające na pracę zawodową w różnym charakterze w instytucjach o profilu społeczno-kulturalnym. Jako że w programie znajdują się także przedmioty ogólnohumanistyczne, licencjaci będą przygotowani do podjęcia studiów magisterskich na innych kierunkach (humanistycznych, społecznych, językowych).
Władze Wydziału Kultury Japonii
Dziekan wydziału:
prof. dr hab. Jerzy Wasilewski
- prof. Mitsuhiko Toho (Prodziekan wydziału)
- prof. dr hab. Lech Mróz
- mgr Ewa Krassowska-Mackiewicz
- dr Radosław Siedliński
- dr Jakub Karpoluk
- dr Aneta Pierzchała-Suska
- mgr Karolina Tarasiuk
- mgr Joanna Pieronek-Saito
- mgr Jakub Zajfert
Sekretariat Wydziału Kultury Japonii
mgr Karolina Pyrżak
e-mail: sekretariatwkj@pja.edu.pl
tel.: (+48) 22 58 44 585
Budynek B, pokój B 334
Egzamin JLPT
JLPT, czyli Japanese-Language Proficiency Test (jap. Nihongo Nōryoku Shiken), to najważniejszy egzamin certyfikacyjny dla osób uczących się języka japońskiego. Jego pomyślne zdanie pozwala uzyskać uznawany na całym świecie certyfikat biegłości języka japońskiego. W wielu krajach odbywa się raz lub dwa razy do roku – w pierwszą niedzielę lipca i/lub w pierwszą niedzielę grudnia.
W Polsce organizacją JLPT zajmuje się PJATK, działając we współpracy z Japan Foundation oraz Ambasadą Japonii. Jako jedyni w Polsce mamy możliwość przeprowadzenia egzaminu, który z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością!
Zobacz więcej
Studia na Wydziale Kultury Japonii to nie tylko nauka! Pomagamy naszym studentom w rozwijaniu się poza uczelnią i wspieramy ich pasje. Zapoznaj się z możliwościami praktyk i stypendiów oraz z artystyczną stroną wydziału – warsztatami rękodzieła japońskiego.
Zachęcamy do aplikowania na stypendia zagraniczne – nasi studenci mogą skorzystać z różnorodnej oferty stypendiów w Japonii!
Interesujesz się Dalekim Wschodem?
Dołącz do nas i studiuj kulturę Japonii w PJATK!