Przejdź do treści

Informacje ogólne

Ważne wydarzenia

Opis studiów

Bioinformatyka, jako interdyscyplinarny obszar nauki, integruje wiedzę z zakresu biologii, medycyny i informatyki. Dzięki zastosowaniu zaawansowanych algorytmów i systemów komputerowych, bioinformatycy są w stanie przetwarzać ogromne ilości danych biologicznych, co przyczynia się do zrozumienia skomplikowanych procesów biologicznych. To z kolei umożliwia tworzenie bardziej skutecznych terapii, rozwoju medycyny personalizowanej, opracowywania nowych leków i wiele więcej.

Dynamiczny rozwój sektora medycznego, farmaceutycznego oraz biotechnologicznego w Polsce i na świecie generuje rosnące zapotrzebowanie na specjalistów w dziedzinie bioinformatyki. Bioinformatycy odgrywają kluczową rolę w prowadzeniu badań na różnych poziomach „omicznych” tj. genomika, transkryptomika, proteomika, epigenomika, modelowanie struktur biomolekularnych. Uczestniczą również w analizie danych z badań klinicznych, rozwijaniu algorytmów do analizy sekwencji DNA i tworzeniu zaawansowanych narzędzi do wizualizacji danych oraz identyfikacji biomarkerów chorobowych.


Dlaczego Warto Wybrać Nasze Studia?

– Interdyscyplinarny Program: Łączymy wiedzę z biologii, chemii, informatyki i statystyki, aby zapewnić wszechstronne wykształcenie. Program studiów obejmuje szeroki zakres tematów, począwszy od wprowadzenia do bioinformatyki, przez system kontroli wersji i pracę w środowisku Ubuntu Linux, aż po programowanie w językach Python i R. Uczestnicy poznają także techniki konteneryzacji, zarządzanie relacyjnymi bazami danych oraz narzędzia do biostatystyki i wizualizacji danych.

– Doświadczeni Wykładowcy: Nasza kadra to uznani eksperci i praktycy z doświadczeniem zarówno akademickim, jak i w zakresie przedsiębiorczości oraz startupów. 

– Nowoczesne Technologie: Uczymy korzystania z najnowszych narzędzi i metod analizy danych, w tym programowania w R, Pythonie oraz zarządzania bazami danych. Studia koncentrują się również na praktycznym zastosowaniu bioinformatyki w genomice, transkryptomice i proteomice.

– Projekty Praktyczne: Oferujemy możliwość pracy nad rzeczywistymi projektami, co pozwala na zdobycie praktycznego doświadczenia i budowanie portfolio. Słuchacze zdobędą umiejętności niezbędne do analizy danych NGS, modelowania struktur biomolekularnych oraz predykcji struktury białek. Program obejmuje również zaawansowane zagadnienia związane z zarządzaniem procesami analizy danych oraz wykorzystaniem uczenia maszynowego w bioinformatyce.


Do kogo są kierowane studia?

Studia podyplomowe na kierunku “Bioinformatyka” są przede wszystkim adresowane do absolwentów kierunków przyrodniczych, takich jak biologia, chemia, biotechnologia i inne. Absolwenci kierunków informatycznych i pokrewnych również mogą aplikować, jednak osoby te powinny być przygotowane na dodatkowy wysiłek związany z przyswojeniem sobie wybranych pojęć biologicznych i chemicznych.

Program studiów został zaprojektowany z myślą o tych, którzy chcą rozwijać swoją karierę w obszarach takich jak badania naukowe, biotechnologia, przemysł farmaceutyczny, nowoczesna diagnostyka chorób, a także dla pracowników sektora IT, pragnących specjalizować się w analizie danych biologicznych.

Większość zagadnień przedstawione zostanie od podstaw. Uczestnikom udostępnione zostaną materiały zawierające treści teoretyczne oraz praktyczne przykłady. Każdy przedmiot będzie oceniany w oparciu o zaliczenie projektu oraz wynik testu końcowego. Pozwoli to słuchaczom na zagłębienie się w rozwiązywanie realnych problemów z jakimi bioinformatyk spotyka się na codzień. Dodatkowo wybrane zagadnienia omówione zostaną w postaci przygotowanych materiałów video. Podczas trwania przedmiotu słuchacze mogą liczyć na pomoc osoby prowadzącej w zakresie tematyki przedmiotu oraz korzystać z konsultacji on-line.

Ze względu na swój charakter kierunek ten dedykowany jest też osobom, które cenią sobie pracę asynchroniczną. Praktycznie cały program realizowany jest w formule on-line, która cieszy się coraz większą popularnością, będąc współcześnie równoprawną formą zdobywania wiedzy.


Bioinformatycy pracują stanowiskach takich jak:

Genomic Data Analyst

Specjalizuje się w analizie danych genomowych, w tym sekwencjonowania nowej generacji (NGS) oraz RNA, aby identyfikować geny, mutacje i inne elementy genomu istotne dla badań medycznych i biotechnologicznych.

Bioinformatics Machine Learning Specialist

Koncentruje się na zastosowaniu technik uczenia maszynowego do analizy i interpretacji danych biologicznych, tworząc modele predykcyjne i odkrywając nowe wzorce w danych, które mogą prowadzić do przełomowych odkryć.

Proteomics Specialist

Ekspert w analizie struktury i funkcji białek, badający ich interakcje i wpływ na funkcje komórkowe, szczególnie w kontekście rozwoju nowych leków i terapii.

Computational Biologist

Łączy wiedzę z biologii, matematyki i informatyki, aby modelować i symulować złożone systemy biologiczne w skali mikro i makro, takie jak ścieżki sygnałowe w komórkach czy interakcje w ekosystemach.

Bioinformatics Software Developer

Specjalizuje się w programowaniu i tworzeniu narzędzi bioinformatycznych, które wspierają np. przetwarzanie i analizę dużych zbiorów danych biologicznych.

Clinical Bioinformatician

Zajmuje się analizą danych medycznych w celu wspierania diagnozowania i leczenia pacjentów, pracując ściśle z zespołami klinicznymi i lekarzami.

Pharmacogenomics Expert

Specjalizuje się w badaniu, jak różnice genetyczne wpływają na reakcję na leki, co pozwala na rozwój spersonalizowanej medycyny i dostosowanie terapii do indywidualnych potrzeb pacjentów.

Bioinformatics Project Manager

Zarządza projektami badawczymi w dziedzinie bioinformatyki, koordynując pracę zespołów naukowych i planując strategie badawcze.


Centrum Kształcenia Podyplomowego

Obsługa kandydatek i kandydatów na studia w PJATK odbywa się stacjonarnie, telefonicznie i mailowo.

Dokumenty można dostarczać drogą elektroniczną – wgrywając skany na swoim indywidualnym koncie rekrutacyjnym.

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych osób rekrutujących się na studia w PJATK

Kierownik Studiów Podyplomowych Bioinformatyka:
dr hab. Adam Kuzdraliński, prof. PJATK 
e-mail: akuzdralinski@pjwstk.edu.pl

Godziny otwarcia

Poniedziałek 8.00–17.00
Wtorek 8.00–17.00
Środa 8.00–17.00
Czwartek 8.00–17.00
Piątek 8.00–16.00


Kontakt

Biuro Studiów Podyplomowych
pokój nr 17
tel. (+48) 512 497 506
tel. (+48) 504 640 530
tel. (+48) 22 58 44 597

e-mail: podyplomowe@pja.edu.pl
ul. Koszykowa 86
02-008 Warszawa


Spotkanie z kierownikami studiów podyplomowych

Nikt nie opowie o studiach proponowanych przez Centrum Kształcenia Podyplomowego lepiej niż ci, którzy je stworzyli. Zapraszamy do obejrzenia i wysłuchania rozmów z kierownikami studiów podyplomowych oraz studiów MBA (w tym kierownikiem CKP Panią Martą Godzisz), które przeprowadziła Pani Aleksandra Szyr.