Zakresy specjalistyczne
Wybór zakresu specjalistycznego następuje na drugim roku studiów stacjonarnych lub na trzecim roku studiów niestacjonarnych. Studenci decydują się na wybór zakresu wypełniając ankietę. Każdy student jest zobowiązany do wyboru jednego zakresu, na którym będzie kontynuować studia. Studenci, którzy chcieliby zdecydować się na dwa zakresy jednocześnie, powinni zaznaczyć swój wybór w ankiecie. Informacje na temat ankiety i czasu na jej wypełnienie są rokrocznie przekazywane studentom. Po zakończeniu czasu jej trwania zmiana decyzji nie jest możliwa.
Osoby studiujące w trybie ITN, które chcą rozpocząć dyplomowy zakres specjalistyczny w najbliższym semestrze, powinny zgłosić się do dziekanatu, aby aktywować konto w ankiecie. Dotyczy to również osób, które już kiedyś wybierały zakres, a chcą go rozpocząć ponownie.
Osoba koordynująca: prof. dr hab. Lech Banachowski
Symbol: A_BD
Tematyka zakresu specjalistycznego
W programie zajęć jest nauka programowania, administrowania i strojenia bazy danych na przykładzie systemów Oracle, Microsoft SQLServer, IBM DB2, MySQL, PostgreSQL. Dodatkowo, studenci zapoznają się z: projektowaniem, administrowaniem i strojeniem baz danych; uczą się używać narzędzia CASE; tworzą aplikacje baz danych działających w Internecie i w sieci lokalnej.
Możliwości wykorzystania zdobytej wiedzy w przyszłej pracy zawodowej
Przygotowuje absolwentów do pracy w firmach i działach informatycznych na stanowiskach: analityka, projektanta systemu informatycznego, administratora systemu baz danych, programisty tradycyjnych aplikacji, projektanta aplikacji internetowych oraz projektanta i administratora portalu internetowego.
Przykładowe tematy prac dyplomowych
- Biblioteka;
- Turystyka;
- Third Country Training Program;
- JazzWorld Society;
- System statystycznego wspomagania w grach losowych;
- Herbaciarnia on-line;
- System do obsługi stowarzyszenia „Edukacja pod żaglami”;
- Sklep internetowy;
- Australia – aplikacja edukacyjna dla dzieci.
Opis laboratorium
Laboratorium wyposażone jest w wirtualne serwery: projektowe, baz danych i aplikacji. Do dyspozycji studentów jest wiele narzędzi programistycznych, projektowych i systemowych, takich jak:
- narzędzia CASE do prowadzenia prac projektowych: Oracle Designer, Micro-soft Visio;
- metodyki projektowe firm Oracle, Microsoft i Rational Software (IBM);
- systemy baz danych: Oracle, MS SQLServer, DB2, Postgres, MySQL;
- środowiska do tworzenia aplikacji klienckich: Visual Basic, Java, C, C#, C++, Oracle Forms, Oracle Reports;
- środowiska do tworzenia aplikacji internetowych: Oracle Internet Application Server, Oracle JDeveloper, Microsoft Internet Information Server, ASP.NET, Apache, PHP, Java Servlets, JSP, EJB, XML, serwisy webowe.
Przedmioty specjalizacyjne
- Technologie Internetu | TIN
- Administrowanie bazami danych | ABD
Osoba koordynująca: prof. dr hab. Kazimierz Subieta
Symbol: A_IO
Tematyka zakresu specjalistycznego
W programie studiów jest analiza i projektowanie systemów informatycznych przy użyciu metodyk obiektowych (UML) i obiektowych narzędzi CASE. Poruszane są też zagadnienia inżynierii oprogramowania, w tym omówienie jego pełnego cyklu życiowego (faza strategiczna, analiza, projektowanie, konstrukcja, testowanie, wdrożenie, pielęgnacja, modyfikacja). Studenci uczą się zarządzania przedsięwzięciem programistycznym, zaawansowanymi graficznie interfejsami użytkownika oraz projektami inżynierskimi łączącymi bazy danych, inżynierię oprogramowania i technologie rozproszone (Internet).
Możliwości wykorzystania zdobytej wiedzy w przyszłej pracy zawodowej
Przygotowuje specjalistów z zakresu analizy, projektowania i administrowania dużych systemów informatycznych, metod inżynierii oprogramowania, metod projektowania baz danych, metod zwiększania jakości oprogramowania, metod integracji z Internetem. Są oni poszukiwani przez średnie i duże firmy komputerowe (w tym zagraniczne) realizujące kluczowe projekty informatyczne dla instytucji rządowych i administracyjnych, banków, przedsiębiorstw państwowych i prywatnych, szkół, wojska, mediów.
Przykładowe tematy prac dyplomowych
- Repozytorium ponownego użycia;
- Zarządzanie wiedzą i ryzykiem w firmie programistycznej;
- Oprogramowanie wspomagające budowę i działanie sklepu internetowego;
- System przepływu prac wspomagający zarządzanie dokumentami i jakością oprogramowania;
- System wspomagający nauczanie analizy i projektowania obiektowego;
- System zarządzania treścią służący do tworzenia aplikacji internetowych.
Opis laboratorium
Na zajęciach wykorzystuje się różne pakiety CASE, Microsoft SQL Server, Microsoft Internet Information Server/ASP, Oracle, Visual Basic, Java, platforma .NET, przeglądarki WWW. Od 2005 roku używany jest też software IBM: RAD, WebSphere i Rational.
Przedmioty specjalizacyjne
- Technologie Internetu | TIN
- Administrowanie bazami danych | ABD
Osoba koordynująca: prof. dr hab. Adam Wierzbicki
Symbol: B
Tematyka zakresu specjalistycznego
W ramach zakresu prowadzone są zajęcia z tematyki:
- ochrony informacji w sieciach komputerowych;
- konfiguracji i stosowania systemów zapór ogniowych, wykrywania i zapobiegania włamaniom;
- ukrywania informacji (steganografii), stosowania znaków wodnych;
- zastosowań kryptografii i kryminalistyki cyfrowej;
- programowania rozproszonego;
- projektowania i budowy bezpiecznego i wydajnego oprogramowania, w tym oprogramowania sieciowego;
- protokołów zapewniających jakość usług (QoS) w sieciach komputerowych;
- zarządzania sieciami komputerowymi;
- zaawansowanych protokołów rutingu oraz projektowania sieci lokalnych, sieci VLAN i VPN;
- projektowania i zarządzania urządzeniami zapewniającymi diagnostykę sieci;
- konfigurowania sieci, oceny jej wydajności i szybkości transmisji;
- administrowania i konfigurowania podstawowych systemów sieciowych, operacyjnych i baz danych;
- techniki projektowania i eksploatacji sieci bezprzewodowych.
Możliwości wykorzystania zdobytej wiedzy w przyszłej pracy zawodowej
Po ukończeniu zakresu absolwenci są ekspertami w zakresie zarządzania sieciami komputerowymi, ochrony informacji, projektowania, a także bezpiecznego i wydajnego oprogramowania oraz z dziedziny kryminalistyki cyfrowej. Są oni potencjalnymi pracownikami firm, które stosują sieci komputerowe i wymagają zapewnienia ich bezpieczeństwa oraz wysokiej wydajności i niezawodności. Firmy produkujące oprogramowanie, działające w obszarach e-commerce, e-learning, e-government, e-business, poszukują specjalistów w dziedzinie zabezpieczenia oprogramowania oraz danych. Oddzielną kategorię stanowią specjaliści ds. kryminalistyki cyfrowej zatrudniani w dużych firmach lub organizacjach, które przeciwdziałają naruszaniu bezpieczeństwa informacji lub w wypadku przestępstw cyfrowych.
Przykładowe tematy prac dyplomowych
- Protokoły uwierzytelnienia i autoryzacji w sieciach komputerowych;
- Metody dochodzenia w kryminalistyce cyfrowej;
- Zapewnianie ochrony informacji w bankowości elektronicznej;
- Metody cyfrowych znaków wodnych;
- Audyt systemów wykrywania włamań;
- Planowanie i wdrożenie usług „Voice over IP”;
- Sterowanie urządzeniami za pośrednictwem sieci komputerowych;
- Analiza protokołów sieciowych;
- Zarządzanie i administracja sieciami komputerowymi;
- Analiza porównawcza mediów sieciowych;
- Sieciowe sterowniki urządzeń niestandardowych;
- Mechanizmy redundantne w sieciach komputerowych.
Opis laboratorium
Zakres posiada laboratorium specjalistyczne wyposażone w urządzenia przeznaczone do budowy sieci komputerowych. Znajduje się tu kilka przenośnych szaf (Racks) ze switchami oraz routerami firmy Cisco. Istnieje także możliwość wypożyczenia lub korzystania na miejscu z urządzeń mobilnych. Do dyspozycji studentów są także komputery Apple wspomagające tworzenie oprogramowania w oparciu o język ObjectiveC. Warto wymienić też pozostałe urządzenia:
- Nokia Lumia (różne rodzaje);
- Samsung Galaxy (SIII x 2, Note II x 4, Tab 3);
- Nexus (4, 10);
- Apple (iPad Air x 2, iPhone 4, iPhone 5S, iPhone 5C);
- Motorola Xoom;
- kostki Dice+ (x2);
- Dell Venue 8;
- Epoc Emotive.
Przedmioty specjalizacyjne
- Zaawansowane sieci komputerowe | ZSK
- Zaawansowane systemy operacyjne | ZSO
Osoba koordynująca: mgr inż. Michał Żbikowski, dr hab. inż. Krzysztof Szklanny,
Symbol: E
Tematyka zakresu specjalistycznego
Studenci zapoznają się z zagadnieniami z dziedziny Human-Computer Interaction (HCI) związanymi z projektowaniem produktów i usług cyfrowych. Studenci poznają zasady projektowania zorientowanego na człowieka (UCD) w celu zapewnienia wysokiego poziomu UX tworzonych rozwiązań interaktywnych takich jak serwisy internetowe, aplikacje mobilne itp. Nauczą się analizować potrzeby użytkowników w procesie projektowania procesów, usług, interfejsów użytkownika i interakcji. Studenci poznają podstawy sztuki designu oraz wytyczne/wzorce projektowe dotyczące tworzenia interfejsów użytkownika i interakcji na różnych platformach. Studenci posiądą umiejętność tworzenia zaawansowanych i kompleksowych prototypów interfejsów użytkownika i interakcji o zróżnicowanym poziomie szczegółowości za pomocą specjalistycznego oprogramowania. Posiądą wszechstronną wiedzę z zakresu interfejsów multimodalnych, głosowych, GUI (graficznych interfejsów użytkownika), interfejsów do urządzeń mobilnych i innych. Poznają zasady dostępności systemów i interfejsów oraz tworzenia interfejsów dedykowanych dla specjalnych grup użytkowników, np. niepełnosprawnych. Nauczą się wykorzystywać i integrować narzędzia AI w tworzonych interfejsach. Poznają zasady web designu.
Studenci poznają techniki przetwarzania sygnałów i obrazów cyfrowych, techniki przetwarzania dźwięku, obrazu oraz generowania grafiki 2D i 3D, techniki akwizycji obrazu, rejestracji dźwięku i wideo, zasady edycji i przetwarzania multimediów, podstawy fotografii i tworzenia przewodników multimedialnych.
Studenci nauczą się stosować narzędzia AI do edycji, przetwarzania i generowania multimediów, do analizy treści multimedialnych i do generowania kodu. Poznają zasady analizy i syntezy mowy, metody klasyfikacji oraz rozpoznawania obiektów oraz techniki rzeczywistości wirtualnej i wzbogaconej (virtual and augmented reality).
Możliwości wykorzystania zdobytej wiedzy w przyszłej pracy zawodowej
Absolwenci specjalizacji “Multimedia i AI” mogą znaleźć pracę w agencjach interaktywnych, studiach filmowych, studiach dźwięku, edukacji, reklamie, rozrywce, przemyśle, transporcie, medycynie lub jako twórcy zawartości multimedialnej na potrzeby budowania wizerunku marketingowego lub e-commerce czy e-learningu.
Przykładowe zawody, w których może znaleźć zatrudnienie absolwent specjalizacji “Multimedia i AI” to: projektant interakcji, specjalista User Experience i oceny użyteczności, specjalista tworzenia materiałów multimedialnych za pomocą AI, projektant graficzny, edytor foto i wideo, animator, artysta multimedialny, twórca audio/wideo, specjalista ds. korekcji kolorów w materiale wideo, grafik 3D, artysta efektów wizualnych (VFX), projektant stron www, projektant aplikacji mobilnych i innych cyfrowych rozwiązań interaktywnych, programista aplikacji multimedialnych, projektant gier, specjalista syntezy/rozpoznawania mowy, specjalista przetwarzania języka naturalnego
Przykładowe tematy prac dyplomowych:
— Zaawansowane środowiska immersyjne, przygotowane przy użyciu AI.
— Tworzenie materiałów multimedialnych przy użyciu AI.
— Wykorzystanie narzędzi VR w transporcie, medycynie, przemyśle.
— Wykorzystanie narzędzi AI do tworzenia interfejsów użytkownikach.
— Integracja narzędzi AI jako elementów interfejsu użytkownika.
— Tworzenie interaktywnych treści edukacyjnych z wykorzystaniem rzeczywistości rozszerzonej.
— Badanie edycji wideo napędzanej sztuczną inteligencją: Automatyzacja korekcji kolorów i przejść między scenami.
— Projektowanie dźwięku dla gier immersyjnych: Techniki i narzędzia.
— Optymalizacja technik oświetleniowych w fotografii studyjnej i produkcji filmowej.
— Rola multimediów w budowaniu marki: Tworzenie kampanii marketingowej dla e-commerce.
— Projektowanie pipeline’u animacji 3D w czasie rzeczywistym dla aplikacji wirtualnej rzeczywistości.
— Wykorzystanie klonowania głosu i syntetycznej mowy w kampaniach marketingowych.
— Wykorzystanie efektów green screen w niskobudżetowej produkcji filmowej.
— Interaktywna wizualizacja pomiarów antropometrycznych.
— Aplikacja przeznaczona do terapii dzieci autystycznych.
Opis laboratorium
Studenci mają dostęp do nowoczesnych laboratoriów, w których mogą prowadzić badania i projekty. Nasze laboratoria obejmują między innymi studio nagrań, laboratorium fotograficzne.
Studio nagrań
Studio nagrań składa się z dwóch pomieszczeń (reżyserki oraz studia nagraniowego) oddzielonych od siebie podwójną szybą oraz podwójnymi drzwiami. Dodatkowo zadbano aby kąty między ścianami nie były proste, aby zapobiec powstawaniu niepożądanych zjawisk akustycznych. Dodatkowo ściany pokrywa materiał dźwiękochłonny.
Do dyspozycji studentów pozostaje profesjonalny sprzęt nagłośnieniowy, a więc konsolety dźwięku, różnego rodzaju mikrofony (począwszy od klasycznych mikrofonów dynamicznych do rejestrowania instrumentów muzycznych, poprzez bardzo czułe mikrofony pojemnościowe, skończywszy na zestawie do mikrofonowania zestawu perkusyjnego), procesory dźwięku oraz przygotowane stanowisko komputerowe do realizacji nagrań z zainstalowanym dedykowanym oprogramowaniem. W studiu znajdują się również pianino cyfrowe oraz klawiatura MIDI.
Studio fotograficzne
Studio jest wyposażone w jedno główne stanowisko pracy z trzema tłami oraz kilka dodatkowych posiadających pojedyncze tło. W studio zrealizowano adaptację akustyczną, wykonaną ze specjalnych paneli, co pozwala na rejestrowanie materiału wideo i dźwiękowego do celów profesjonalnych.
W studiu znajdują się pełnoklatkowe lustrzanki cyfrowe posiadające dużą rozpiętość tonalną matryc światłoczułych.
Do dyspozycji studentów pozostaje profesjonalny sprzęt oświetleniowy, a więc lampy pozwalające na realizację zdjęć z ultra krótkimi czasami błysku umożliwiającymi zamrożenie ruchu, wielokrotny błysk podczas jednej ekspozycji z możliwością ustawienia opóźnień. Lampy wyposażone są w modyfikatory oświetleniowe takie jak softboxy, grid, wrota, stripboxy, reflektory i strumienice. Pozostałą część oświetleniową uzupełniają lampy reporterskie, czyli przenośne źródła oświetleniowe z zasilaniem bateryjnym. W studiu można też wykorzystać urządzenie zwane Pixelstick.
Przedmioty specjalizacyjne
- Realizacja Projektów Multimedialnych (RPM)
- Sztuczna Inteligencja i Wirtualna Rzeczywistość (SIWR)
Osoba koordynująca: dr Krzysztof Barteczko
Symbol: G
Tematyka zakresu specjalistycznego
Tematyka skupia się na narzędziach tworzenia, wdrażania i integrowania biznesowych aplikacji rozproszonych z zastosowaniem najnowocześniejszej technologii. Absolwenci są specjalistami w zakresie programowania systemów biznesowych, znającymi niuanse technologiczne i awangardowe technologie programowania, co daje im wysokie umiejętności projektowania, tworzenia i wdrażania takich systemów, zapewniając jednocześnie dobrą pozycję na rynku pracy.
Czego uczymy:
- zastosowania i niuansów języków programowania (m.in. Java, C#, Groovy, Scala),
- programowania rozproszonego w środowiskach Java, .NET, Scala,
- platform budowy aplikacji Web (m.in. GWT, Vaadin, ExtJS),
- wzorców projektowych aplikacji biznesowych (m.in. wzorców Enterprise Java Beans),
- pracy z serwerami aplikacji (m.in. JBoss, Tomcat),
- programowania na urządzenia mobilne (m.in. Android i WindowsPhone),
- technologii internetu,
- administrowania bazami danych.
Możliwości wykorzystania zdobytej wiedzy w przyszłej pracy zawodowej
Absolwenci są specjalistami w zakresie programowania systemów biznesowych. Znają niuanse technologiczne i awangardowe technologie programowania biznesowego, co daje im wysokie umiejętności projektowania i wdrażania takich systemów, zapewniając jednocześnie dobrą pozycję na rynku pracy.
Przykładowe tematy prac dyplomowych
- Analiza porównawcza wybranych technologii programowania w wielowarstwowej architekturze aplikacji biznesowych;
- Tworzenie portali biznesowych przy wykorzystaniu technologii RIA („Rich Internet Application”);
- Dobór technologii programistycznych w kontekście łańcucha wartości firmy w dobie rewolucji informacyjnej;
- Programistyczne technologie budowy systemów informacyjnych dla małych i średnich przedsiębiorstw;
- Projekty praktyczne (systemy dla firm), akcentujące w rozwiązaniach zastosowanie nowych technologii programowania aplikacji biznesowych.
Opis laboratorium
Laboratorium dysponuje mocnym serwerem z możliwością zdalnego dostępu. Przy tworzeniu projektów i prac dyplomowych wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie (m.in. platformy JEE, .NET, Scala Akka, RubyOnRails, Django, Grails, bazy danych SQL i NoSQL).
Przedmioty specjalizacyjne
- Technologie Internetu | TIN
- Programowanie mobilne | PRM
Zainteresowany studiami?
Skontaktuj się z nami!
Skontaktuj się z Działem Rekrutacji, aby otrzymać odpowiedzi na wszystkie swoje pytania.
