Serdecznie zapraszamy na wystawę wykładowcy WSNM Borisa Schwencke zatytułowaną „Najpiękniejsze rzeczy w życiu dzieją się przypadkiem” w Galerii DAP3 przy ul. Mazowieckiej 11a w Warszawie.

Wernisaż odbędzie się  11 sierpnia 2023 r. o godz. 18.30, a wystawa będzie czynna do 29 sierpnia 2023 r.

O wystwawie

Najpiękniejsze rzeczy w życiu dzieją się przypadkiem” – to właśnie te słowa przeczytałem niegdyś podczas podróży na saszetce cukru, która tak jak inne saszetki ozdobiona była różnymi mądrościami życiowymi. Tym samym zupełnie przez przypadek natrafiłem na tekst, przywodzący mi na myśl podobną wypowiedź Gabriela Garcíi Márqueza oraz arię operetkową o przypadku autorstwa Johanna Straussa. Warto się przy okazji zastanowić, czy zbieg okoliczności jest rzeczywiście tylko zbiegiem okoliczności, czy może jednak podlega wewnętrznej tajemnej logice… z tym że to już pytanie filozoficzne, zupełnie jak to, czy dusza jest nieśmiertelna, a wola wolna…

Lecz nawet jeśli życie – jak to ujął Novalis – nie ma być „powieścią nam daną, ale powieścią przez nas stworzoną”, to tych kilka pięknych zbiegów okoliczności z pewnością stanowi niezastąpione źródło inspiracji.

Boris Schwencke

Boris Schwencke ukończył Wydział Urbanistyki i Planowania Regionalnego na Uniwersytecie Technicznym w Berlinie oraz Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Doktorat na Wydziale Rzeźby ASP w Warszawie obronił w 2011 r. W kwietniu 2016 Rada Wydziału Malarstwa i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu podjęła uchwałę o nadaniu mu stopnia doktora habilitowanego w dziedzinie sztuk plastycznych, w dyscyplinie sztuk pięknych.

Pracuje jako adiunkt w Instytucie Komunikacji Specjalistycznej i Interkulturowej Uniwersytetu Warszawskiego oraz w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w pracowni rzeźby na Wydziale Sztuki Nowych Mediów. Od roku akademickiego 2017/18 prowadzi Pracownię Rzeźby i Działań Przestrzennych na Wydziale Scenografii Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Brał udział w wielu wystawach w Polsce i zagranicą. Jego prace znajdują się między innymi w Gabinetach Numizmatycznych British  Museum w Londynie, Staatliche Kunstsammlungen, w Dreźnie Staatliche Museen w Berlinie oraz w Muzeum Sztuki Medalierskiej we Wrocławiu.