Wierzę, że akt tworzenia dzieła sztuki polega na studiowaniu materiałów oraz ich właściwości, dotykaniu ich i stopniowym nadawaniu im formy, która wyłania się z relacji między nimi a jaźnią ludzką. Dzieło sztuki rodzi się w dialogu z Innym, którym jest materia.” – Maki Nagumo

16 maja w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych odbył się wernisaż wystawy prac prof. Maki Nagumo pt. „Hakkaisan. Kolory i kształty wody”. Artystka osobiście otworzyła wystawę wraz z kuratorem wystawy dr. Jakubem Karpolukiem i wprowadziła zebranych w klimat swoich dzieł.

Na wystawę składają się prace – linoryty i drzeworyty, uszeregowane w kilka cykli. Są to studia na fenomenami natury – górami i wodą (m.in. Mt. Hakkai, Eternal, In the Snow), oraz cykl rycin poświęconych ikonosferze baśni, wolny od specyficznych odniesień lokalnych, nawiązujący do naiwnych wyobrażeń dziecięcych (m.in. Town of Moonlight).

Na wydarzeniu obecni byli również Rektor PJATK dr hab. Jerzy Paweł Nowacki oraz Dziekan Wydziału Sztuki Nowych Mediów dr hab. Ewa Satalecka, którzy wyrazili słowa uznania dla artystki.

Studia na kolorami i kształtami wody są dominującym tematem wystawy. Maki Nagumo stosuje, dla swoich prac, szereg różnych formatów od niemal kwadratowych miniatur po prezentowane pionowo, prostokątne prace o dużym formacie, zbliżone do formy japońskich zwojów do wieszania kakejiku.

Prof. Maki Nagumo chętnie odpowiadała na pytania, które pojawiły się podczas podziwiania prac. Była to niepowtarzalna okazja dla studentów i studentek PJATK – pasjonatów sztuki i Japonii, aby spotkać się z artystką i podyskutować o jej twórczości.

Wystawa znajduje się w holu głównym budynku A i potrwa do końca maja.

[Cytowane fragmenty pochodzą z tekstu kuratorskiego autorstwa dr Jakuba Karpoluka.]