Przejdź do treści

Skład osobowy Katedry Baz Danych

Poznaj zespół Katedry Baz Danych – specjalistów, którzy łączą doświadczenie naukowe z pasją do dydaktyki i innowacji technologicznych. Na tej stronie znajdziesz sylwetki naszych pracowników, ich zainteresowania badawcze, publikacje oraz zakres prowadzonych zajęć.


Dr hab. Lech Banachowski, prof. PJATK,

Kierownik Katedry Baz Danych

Dr hab. Lech Banachowski, prof. PJATK, ukończył studia na Wydziale Matematyki,
Informatyki i Mechaniki UW, uzyskał stopień doktora i pracował tam w latach 1971- 96. W latach 1984–86 pracował na stanowisku profesora w amerykańskim uniwersytecie w Charlotte, NC. Od roku 1994 jest zatrudniony w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych, gdzie uzyskał habilitację. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół dziedzin: Struktury danych, Reprezentacje wiedzy, Bazy danych oraz E-Learning.

Czytaj dalej

W Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych jest kierownikiem Katedry Baz Danych i kierownikiem Studiów Internetowych czyli Niestacjonarnych Studiów prowadzonych przy zastosowaniu metod i technik kształcenia na odległość. Prowadzi wykład „Zarządzanie Bazami Danych” na studiach magisterskich. Jest autorem kilkunastu podręczników w tym: L.Banachowski, A.Kreczmar, W.Rytter, Analysis of Algorithms and Data Structures, Addison-Wesley, 1991 L.Banachowski, K.Diks, W.Rytter, Algorytmy i struktury danych, WNT 1996, PWN 2017 L.Banachowski, K.Stencel, Systemy zarządzania bazami danych, Wydawnictwo PJATK, 2007


Prof. dr hab. Krzysztof Stencel

Pracownik Katedry Baz Danych

Prof. dr hab. Krzysztof Stencel uzyskał stopień doktora nauk matematycznych w dziedzinie informatyki na Uniwersytecie Warszawskim oraz stopień doktora habilitowanego nauk technicznych w zakresie informatyki w Instytucie Informatyki Polskiej Akademii Nauk. Obecnie prowadzi działalność dydaktyczną i naukową w obszarach baz danych oraz inżynierii oprogramowania, opiekując się również młodszymi badaczami i studentami.

Czytaj dalej

Jego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół baz danych, inżynierii oprogramowania oraz zastosowań sztucznej inteligencji, ze szczególnym uwzględnieniem praktycznych aspektów wykorzystania AI w procesach rekrutacyjnych, sektorze finansowym oraz przemyśle modowym.

Wyniki jego prac były wielokrotnie publikowane w renomowanych czasopismach i materiałach konferencyjnych. Uczestniczył także w licznych projektach badawczo- rozwojowych realizowanych na styku nauki i przemysłu. W latach 2012–2013 odbył roczny staż jako profesor wizytujący w firmie Google, gdzie aktywnie współtworzył rozwiązania łączące najnowsze osiągnięcia akademickie z potrzebami przemysłu technologicznego.

Obecnie zaangażowany jest w projekt badawczo-wdrożeniowy oparty na wykorzystaniu sztucznej inteligencji, realizowany we współpracy z agencją badań rynku i opinii. Od ponad trzech dekad Krzysztof Stencel jest związany również z Polsko-Japońską Akademią Technik Komputerowych (PJATK), gdzie przyczyniał się do rozwoju oferty edukacyjnej uczelni oraz kształcenia kolejnych pokoleń informatyków. Prof. Stencel aktywnie uczestniczy w rozwijaniu innowacyjnych programów kształcenia, zarówno dla studentów, jak i specjalistów z branży IT, z powodzeniem łącząc wiedzę akademicką z doświadczeniem praktycznym.


Dr inż. Paweł Lenkiewicz

Pracownik Katedry Baz Danych

Dr inż. Paweł Lenkiewicz ukończył studia inżynierskie i magisterskie na specjalizacji Bazy Danych w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych, a następnie studia doktoranckie w tej samej uczelni. Interesuje się bazami danych, a w szczególności ich administrowaniem i wydajnością. W Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych pełni funkcję Prodziekana do Spraw Dydaktycznych Wydziału Informatyki. Interesuje się również systemami wspomagającymi funkcjonowanie uczelni oraz e-learningiem. Jest współautorem wielu modułów uczelnianego systemu Gakko. Prowadzi wykłady i ćwiczenia z przedmiotów dotyczących baz danych.


Dr Agnieszka Chądzyńska-Krasowska

Pracownik Katedry Baz Danych

Dr Agnieszka Chądzyńska-Krasowska jest magistrem matematyki (MIM UW) oraz doktorem nauk inżynieryjno-technicznych (PJATK). Od wielu lat jest związana z Polsko-Japońską Akademią Technik Komputerowych, gdzie prowadzi wykłady i ćwiczenia z zakresu Relacyjnych Baz Danych, Systemów Baz Danych, Hurtowni Danych i Integracji Danych, Matematyki oraz Nauczania Łamigłówkowego. Poza działalnością dydaktyczną pracuje w zespole rozwijającym silnik bazodanowy, który realizuje zapytania w sposób przybliżony.

Czytaj dalej

Jej zainteresowania naukowe obejmują przede wszystkim bazy danych, hurtownie danych oraz nowoczesne podejścia do dydaktyki. Prywatnie, od lat pasjonuje się rozwiązywaniem zagadek logicznych, co obecnie stanowi nie tylko jej osobistą pasję, ale także inspirację w pracy zawodowej.

Jest współautorką podręczników w tym:

Banachowski Lech, Chądzyńska-Krasowska Agnieszka, Matejewski Krzysztof, Relacyjne bazy danych. Wykłady i ćwiczenia, Wydawnictwo PJATK, 2009

Chądzyńska-Krasowska Agnieszka, Mrówka-Matejewska Elżbieta, Jankowski-Lorek Michał, Podstawy hurtowni danych. Wykład i ćwiczenia w środowisku SQL Server 2008 R2 Business Intelligence Development Studio, Wydawnictwo PJATK, 2013

Przetłumaczyła również trzy książki:

Todman Chris, Projektowanie hurtowni danych, WNT, 2003
Hand David, Mannila Heikki, Smyth Padhraic, Eksploracja danych, WNT, 2005
Michalewicz Zbigniew, Michalewicz Matthew, Nauczanie łamigłówkowe,
Wydawnictwo PJATK, 2010.


Dr Ida Jokisz

Pracownik Katedry Baz Danych

Dr Ida Jokisz prowadzi wykłady w języku angielskim na Wydziale Informatyki z przedmiotów: Relacyjne bazy danych i Projekt inżynierski z Baz danych oraz wykład Bazy danych na Wydziale Zarzadzania Informacją.


Mgr inż. Piotr Gago

Pracownik Katedry Baz Danych

Mgr inż. Piotr Gago jest doświadczonym inżynierem oprogramowania, architektem systemów oraz nauczycielem akademickim, specjalizującym się w bazach danych, architekturze oprogramowania, sztucznej inteligencji i data science. Ukończył z wyróżnieniem informatykę na Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie, ze specjalizacją w bazach danych i hurtowniach danych.

Czytaj dalej

Od ponad dekady realizuje projekty dla firm z Polski, Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych oraz krajów Bliskiego Wschodu. Obecnie pełni funkcję CTO w firmie BTTR, gdzie odpowiada za strategię technologiczną opartą na AI i analityce danych, wspierającą automatyzację procesów miejskich. Równocześnie prowadzi własną firmę IT Sol, tworząc rozwiązania programistyczne dla branż: bezpieczeństwa, finansów i medycyny. Interesuje się architekturą oprogramowania, testowaniem, bazami danych oraz zastosowaniami sztucznej inteligencji. Regularnie angażuje się w projekty badawcze, edukacyjne i komercyjne zorientowane na praktyczne wykorzystanie danych. Jest autorem wielu prac, w tym:

  1. A Pilot Study of a Human-Readable Robotic Process Automation Language, 2024
  2. Human-Centered Programming: The Design of a Robotic Process Automation Language, 2024
  3. Citizen Science and Machine Learning for Research and Nature Conservation: The Case of Eurasian Lynx, Free-Ranging Rodents and Insects, 2024
  4. Participatory Design Landscape for the Human-Machine Collaboration, Interaction and Automation at the Frontiers of HCI (PDL 2021), 2021
  5. Deploying Crowdsourcing for Workflow Driven Business Process, 2021
  6. VR Hackathon with Goethe Institute: Lessons Learned from Organizing a Transdisciplinary VR Hackathon, 2021
  7. Critical Success Factors of ERP/CRM Implementation in SMEs in Poland: Pilot Study, 2020
  8. VR with Older Adults: Participatory Design of a Virtual ATM Training Simulation, 2019
  9. Hybrid Approach to Automation, RPA and Machine Learning: A Method for the Human- Centered Design of Software Robots, 2018

Mgr Inż. Elżbieta Mrówka – Matejewska

Pracownik Katedry Baz Danych

Mgr Inż. Elżbieta Mrówka – Matejewska pracuje w katedrze Baz danych, prowadząc wykłady i ćwiczenia na Wydziałach: Informatyki i Zarządzania Informacją od wielu lat. Interesuje się e-learningiem. Jest współautorem dwóch podręczników i kilku modułów uczelnianego systemu Gakko. Jest opiekunem studentów na Studiach niestacjonarnych z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Zajmuje się też transferem ocen z innych uczelni.


Mgr inż. Krzysztof Matejewski,

Pracownik Katedry Baz Danych

wykładowca PJATK, jest absolwentem Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa (specjalność budowa płatowców). Początki kontaktu z informatyką to praca w Instytucie Lotnictwa przy projekcie Iryda – programowanie w języku Fortran i obliczenia wytrzymałościowe struktury samolotu w FE Nastran. Z PJATK związany od około 25 lat. Prowadzi wykłady z przedmiotów Relacyjne Bazy Danych i Systemy Baz Danych oraz ćwiczenia z tych przedmiotów i przedmiotu Administrowanie Bazami Danych. Przez kilka lat zajmował się rozwojem systemu GAKKO. Poza pracą dla uczelni był twórcą systemu wspierającego pracę jednej z polskich wytwórni kosmetyków. Opracował szereg materiałów dydaktycznych do przedmiotów Relacyjne Bazy Danych i Systemy Baz Danych.


Mgr Inż. Kinga Kwiatkowska

Pracownik Katedry Baz Danych

specjalizuje się w dziedzinach: architektura i inżynieria relacyjnych baz danych, tworzenie aplikacji multimedialnych, UX/UI. Ukończyła studia w PJATK, zdobywając stopień inżyniera w roku 2021 na specjalizacji „Multimedia – gry komputerowe”. Następnie, w roku 2023, uzyskała stopień magistra na specjalizacji „Interakcja człowiek-komputer”. Od 2021 roku jako asystent prowadzi zajęcia na Wydziałach Informatyki i Zarządzania Informacją w języku polskim i angielskim. Zakres zajęć obejmuje projektowanie, administrację oraz wykorzystanie relacyjnych baz danych.

Czytaj dalej

Posiada doświadczenie w projektowaniu interfejsów użytkownika (UI), rozwijaniu aplikacji multimedialnych oraz tworzeniu gier, w tym z wykorzystaniem silników i frameworków takich jak Unity, WPF i Xamarin. Brała udział w projektach badawczych skupiających się na badaniach w immersyjnych środowiskach wirtualnych opartych o multimodalne dane pomiarowe. Interesuje się projektowaniem baz danych, szeroko pojętą grafiką i designem UX/UI.


Mgr inż. Zuzanna Bubrowska

Pracownik Katedry Baz Danych

Mgr inż. Zuzanna Bubrowska uzyskała stopień inżyniera oraz magistra inżyniera Informatyki w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie. Jej prace dyplomowe dotyczyły aplikacji o naturze badawczej oraz ich uniwersalnej i efektywnej konfiguracji. Doświadczenie zawodowe zdobywała w centrum badawczym pod pieczą PJATK, we współpracy z Instytutem Goethego oraz Instytutem Psychologii PAN. Obecnie prowadzi działalność dydaktyczną w PJATK, którą rozpoczęła w 2022 roku.


Mgr inż. Kacper Padarz

Pracownik Katedry Baz Danych

Mgr inż. Kacper Padarz jest absolwentem PJATK. W 2022 roku ukończył specjalizację inżynierską “Bazy danych”, a w 2023 oku specjalizację magisterską ”Inżynieria oprogramowania, procesów biznesowych i baz danych” na Wydziale Informatyki. Od 2023 roku jako asystent prowadzi ćwiczenia z przedmiotów bazodanowych. Na co dzień zajmuje się tworzeniem aplikacji webowych w sektorze administracji publicznej. W ramach powstającej pracy doktorskiej rozwija swój system do automatycznego sprawdzania zapytań SQL, wykorzystywany podczas zajęć dydaktycznych. W wolnym czasie rozszerza swoją wiedzę z zakresu cyberbezpieczeństwa i dobrych praktyk programowania. Jest pasjonatem lotnictwa.


Mgr inż. Ihor Debelyi

Pracownik Katedry Baz Danych

Mgr inż. Ihor Debelyi jest absolwentem Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych, gdzie w 2020 roku ukończył studia inżynierskie na specjalizacji „Bazy danych”, a w 2021 roku studia magisterskie na kierunku „Inżynieria
oprogramowania, procesów biznesowych i baz danych”. Poza uczelnią pracuje jako Full-Stack Developer, tworząc nowoczesne aplikacje webowe. Zajmuje się również projektowaniem UX/UI, stawiając na przejrzystość i funkcjonalność interfejsów. Śledzi aktualne trendy w IT i rozwija swoje kompetencje w obszarze nowych technologii
oraz dobrych praktyk programistycznych.


Mgr inż. Michał Pazio

Pracownik Katedry Baz Danych

Mgr inż. Michał Pazio od 2021 roku prowadzi zajęcia akademickie w PJATK, gdzie łączy wiedzę teoretyczną z praktycznym doświadczeniem zdobytym w branży. Jest absolwentem tej uczelni – w 2022 roku ukończył specjalizację inżynierską „Bazy danych”, a w 2024 roku specjalizację magisterską „Inżynieria oprogramowania, procesów biznesowych i baz danych”. Poza uczelnią na co dzień realizuje się jako Full-Stack Developer, tworząc kompleksowe projekty webowe.

Czytaj dalej

W ramach tworzonych rozwiązań wykorzystuje głównie technologie .NET oraz React. Zwolennik podejścia Test-Driven Development (TDD) oraz przemyślanej, skalowalnej architektury systemów IT. Interesuje się trendami w branży, konteneryzacją, technologią WebAssembly oraz wykorzystaniem akceleratorów graficznych w przeglądarce. Angażuje się również w tworzenie projektów związanych z GameDev. Prywatnie jest pasjonatem japońskiej motoryzacji.


Mgr inż. Daniel Jabłoński

Pracownik Katedry Baz Danych

Mgr inż. Daniel Jabłoński ukończył z wyróżnieniem studia I oraz II stopnia w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych na Wydziale Informatyki. Prowadzi zajęcia związane z tematyką baz danych i programowania zarówno na Wydziale Informatyki, jak i na Wydziale Zarządzania Informacją. Ponadto, poza działalnością dydaktyczną pracuje zawodowo jako Full-Stack Developer, specjalizując się w technologiach .NET i Angular. Przekłada się to na przekazywanie najnowszych rozwiązań technologicznych w toku kształcenia studentów.


Mgr inż. Krzysztof Bajszczak

Pracownik Katedry Baz Danych

Mgr inż. Krzysztof Bajszczak ukończył studia inżynierskie w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w 2018 roku na specjalizacji „Multimedia – gry komputerowe”. W 2019 roku uzyskał stopień magistra kończąc specjalizację „Inżynieria oprogramowania, procesów biznesowych i baz danych”. Od 2018 roku, jako członek Katedry Baz Danych, prowadzi zajęcia z zakresu relacyjnych baz danych i hurtowni danych.

Czytaj dalej

Poza tym udziela się również przy prowadzeniu ćwiczeń z tematyki algorytmów i struktur danych oraz sztucznej inteligencji. Interesuje się tematyką tworzenia gier komputerowych, posiada doświadczenie w pracy z silnikiem gier Unity.