PJATK w magazynie „Fundusze Europejskie na Mazowszu”
W najnowszym wydaniu magazynu „Fundusze Europejskie na Mazowszu” poznasz najciekawsze projekty związane z cyfryzacją dofinansowane z programu regionalnego. Wśród nich znalazł się też ten, który zrealizowała nasza uczelnia – Wdrożenie nowoczesnych usług elektronicznych w obszarze podnoszenia jakości kształcenia Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych.
Na rynek usług, w tym usług publicznych, wchodzi pokolenie, które uważa, że czynność wymagająca pięciu kliknięć jest co najmniej o trzy „kliki” za długa i męcząca… To się musi zmienić – nie ma wątpliwości Ewa Janczar, która od 20 lat zajmuje się cyfrową transformacją Mazowsza. Przeczytaj rozmowę E-usługi muszą być proste (albo nie będzie ich wcale)
Poziom dojrzałości e-usługi i jej przydatności nie ma związku z wykształceniem użytkownika. Taka usługa ma umożliwić załatwienie sprawy w najprostszy sposób. Przecież z e-usług korzystają obywatele i przedsiębiorcy, a nie urzędnicy mający przygotowanie i codzienny kontakt z procedurami administracyjnymi. E-administracja ma obywatela „prowadzić za rękę”. Jakich błędów należy unikać podczas jej projektowania i jakie zasady warto zastosować?
Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że dobrze rozwinięta infrastruktura cyfrowa, oparta na szybkiej łączności internetowej, otwiera nowe możliwości nauki, pracy, zdobywania wiedzy i realizacji własnych ambicji, a także rozrywki. Strategia cyfrowa UE i Europejski Zielony Ład to dwa z sześciu priorytetów Komisji Europejskiej pod przewodnictwem Ursuli von der Leyen na lata 2019-2024. Co istotne, wzajemnie się one uzupełniają i napędzają. Cyfryzacja ma bowiem pomóc w osiągnięciu do 2050 r. neutralności klimatycznej Europy. Technologie cyfrowe mogą znacznie przyczynić się do osiągnięcia celów Europejskiego Zielonego Ładu poprzez skuteczną optymalizację produkcji, zmniejszenie emisji i ilości odpadów.
Magazyn „Fundusze Europejskie na Mazowszu” jest dostępny także w wersji papierowej (pobierz PDF).
Zapraszamy do lektury!