Studenci z PJATK jako pierwsi zakończyli analizę 1800 artykułów

Już 7 kwietnia czwórka studentek i studentów PJATK z Wydziału Kultury Japonii oraz Sztuki Nowych Mediów (filia w Gdańsku) wylatuje do Japonii na sześciomiesięczne praktyki, by reprezentować Polskę podczas światowej wystawy EXPO 2025 Osaka. To wyjątkowy moment w historii naszej uczelni — i efekt ponad dwóch lat intensywnych przygotowań!
Spośród 52 zgłoszeń wśród studentów PJATK wyłoniona została grupa czterech niezwykle zaangażowanych osób. Są to:
— Marcelina Nowakowska
— Nadia Zarańska (Sztuka Nowych Mediów PJATK GDAŃSK)
— Jędrzej Kasprzak
— Joanna Gawryła
Cała czwórka wyróżnia się nie tylko znajomością języka japońskiego na poziomie komunikatywnym, ale również chęcią rozwijania umiejętności miękkich i otwartością na międzykulturowe doświadczenia. W sumie do Japonii leci reprezentacja 58 studentów z 8 polskich uczelni.
Projekt prowadzony był przez kierowniczkę Działu Promocji PJATK Panią Martę Myszewską, Elizę Lipińską i Krzysztofa Ciemnego, którzy przez cały proces trwania projektu pilnowali spraw administracyjnych, promocyjnych oraz dbali o to, by studenci czuli się zaopiekowani i zmotywowani — nawet w trudniejszych chwilach. Kandydaci mogli liczyć na wsparcie psychiczne i organizacyjne na każdym etapie.
Nieocenione było również zaangażowanie Biura Projektów oraz Centrum Wymiany Międzynarodowej, które dopilnowały wszelkich formalności: ubezpieczenia, regulaminów, umów itp.
Rekrutację studentów nadzorowali m.in.: Kierownik Biura Projektów Pani Eliza Lipińska oraz Dziekan Wydziału Kultury Japonii Jerzy Wasilewski, pełniący rolę przewodniczących jury. Ostateczny wybór nie był łatwy. Weryfikacja językowa w języku japońskim została przeprowadzona przez naszych nauczycieli Piotra Milewskiego (autora książki „Tokyo”) i Jakuba Zajferta, którzy odegrali kluczową rolę w ocenie kompetencji językowych kandydatów.
Dziękujemy Rektorowi, za zaufanie i zgodę aby włączyć się w projekt EXPO Osaka 2025. Dzięki tej decyzji, 4 studentów będzie o krok od spełnienia swoich marzeń! To ogromne wyróżnienie dla naszego wydziału Kultury Japonii oraz Sztuki Nowych Mediów.
Uczestnicy programu mają zapewniony przelot, zakwaterowanie, ubezpieczenie oraz niewielkie miesięczne stypendium. Pracować będą w Polskim Pawilonie na EXPO 2025 Osaka, prowadzonym przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu (PAIH), w systemie zmianowym — dwa dni pracy, dwa dni odpoczynku i zwiedzania.
Aby jak najlepiej przygotować się do obowiązków, studenci ukończyli dodatkowy kurs z języka japońskiego biznesowego, prowadzony przez Panią Ewę Mackiewicz, japonistkę w Polsko-Japońskiej Akademii, a także dokładnie zapoznali się i nauczyli harmonogramu wydarzeń EXPO. Studenci równie odbyli szkolenie BHP jak i brali udział w spotkaniach przygotowawczych organizowanych przez PAIH, dla wszystkich wolontariuszy Polskiego Pawilonu.
Jeszcze przed wyjazdem mieli także okazję wziąć udział w nieformalnym spotkaniu z przedstawicielami Pasona Group – głównego organizatora EXPO Osaka 2025 – oraz Dilottle Japan, co pozwoliło im lepiej zrozumieć japoński rynek i klimat wydarzenia, w którym będą uczestniczyć.
Poznaj inne historie naszych studentów i śledź nas na social mediach
Ten projekt to efekt 2,5 roku współpracy wielu instytucji – PAIH, NAWA, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz PJATK. To także potwierdzenie, że dzięki determinacji, współpracy i pasji możliwe jest tworzenie realnych możliwości międzynarodowego rozwoju dla naszych studentów w tak ważnych przedsięwzięciach jak międzynarodowe EXPO OSAKA 2025.
O Expo 2025 w Osace
Wystawa Światowa Expo 2025 Osaka, Kansai odbędzie się na wybudowanej na wodach Zatoki Osaka wyspie Yumeshima. Organizatorzy przewidują udział 161 krajów i regionów oraz 9 organizacji międzynarodowych. Wydarzenie potrwa do 13 października 2025 r. i szacunkowo odwiedzi je ponad 28 mln osób.
Hasło przewodnie tegorocznej Wystawy to „Projektowanie przyszłego społeczeństwa dla naszego życia”, które podkreśla zbliżenie narodów i ludzi poprzez współpracę na skalę globalną i ponad wszelkimi podziałami na rzecz dobrego życia oraz lepszego jutra dla wszystkich.
Po więcej informacji odnośnie programu zapraszamy na stronę organizatorów.
Przez cały okres pobytu w Japonii, nasi reprezentanci będą w stałym kontakcie z PJATK. Będziemy regularnie dzielić się ich relacjami, zdjęciami i krótkimi opisami z życia codziennego w Osace — zarówno na stronie internetowej PJATK, jak i w naszych mediach społecznościowych.
Mamy nadzieję, że ich doświadczenia zainspirują kolejne pokolenia studentów do podejmowania odważnych kroków na drodze międzynarodowej kariery.