Już 7 listopada o godzinie 20:00 zapraszamy do wysłuchania audycji „Otwarte Studio Czwórki” w Czwórce Polskiego Radia, w której wezmą udział studenci PJATK!
Spotkanie odbędzie się pod hasłem „AI – koniec czy początek człowieka?”. Nasi studenci będą dyskutować z gronem ekspertów o etyce AI, jej zastosowaniu, o tym, czego się boimy, myśląc „AI” i co z tego strachu wynika. Audycję poprowadzą Justyna Dżbik-Kluge i Jakub Jamrozek, a wśród uczestników dyskusji znajdą się nasi studenci: Jakub Rosiak, Cong Minh Vu, Tymoteusz Pietruszka i Klaudia Michalska!
Serdecznie zapraszamy do słuchania audycji i dowiedzenia się, co mają do powiedzenia nasi zdolni studenci na temat sztucznej inteligencji!
Klaudia Michalska
Jestem studentką 4 roku architektury wnętrz na Wydziale Sztuki Nowych Mediów PJATK. Aktywnie działam w Samorządzie Studenckim, co pozwala mi się angażować w życie uczelni. Sztuka to dla mnie coś więcej niż hobby – kocham malarstwo, fotografię, grafikę, wnętrzarstwo oraz wyrażanie się poprzez nietypowy, kolorowy wygląd. Poza sztuką mam wiele sportowych pasji: od zapasów, przez taniec, po łucznictwo i jazdę konną. Jestem miłośniczką dobrych kryminałów, a dodatkowo w wolnym czasie uczę sztuczek swoją kotkę – Kulkę : )
Na co dzień korzystam z narzędzi opartych na sztucznej inteligencji i doceniam ich użyteczność, zwłaszcza gdy potrzebuję szybko znaleźć odpowiedź – mogę zapytać się własnymi słowami. Uważam jednak, że warto podejść do AI z pewnym dystansem, zwłaszcza na obszarze sztuki. AI stopniowo przejmuje przestrzeń kreatywności, a artyści inspirujący się wygenerowanymi grafikami mogą z czasem tracić część swojej wyobraźni i autentyczności. Kluczowe jest zachowanie równowagi. Granice i umiar w korzystaniu z nowych technologii są niezbędnie, aby sztuka pozostała prawdziwie ludzka i autentyczna.
Cong Minh Vu
Nazywam Cong Minh Vu – Cong Minh to jedno imię, Vu to nazwisko. Jestem studentem 4 roku Informatyki w PJAK. Specjalizuję się w zastosowaniach generatywnej sztucznej inteligencji w praktyce, budowie modeli predykcyjnych i tworzeniu stron internetowych. Zaczynałem jako programista serwerowych części aplikacji mobilnej, powoli przechodząc w implementację SI w celu optymalizacji pracy ludzkiej. Poza programowaniem ciekawi mnie technologia, fotografia, nauki ścisłe, motoryzacja, lotnictwo i sport (głównie siatkówka). Uwielbiam zadawać niewygodne pytania i jeszcze bardziej na nie odpowiadać.
Sztuczna inteligencja może wydawać się przerażająca, ale tak naprawdę jest to kolejne narzędzie do naszej dyspozycji. Generatywne modele mogą robić duże wrażenie w odizolowanych, hermetycznych sytuacjach, ale w najbliższym czasie nie zastąpią człowieka, nie w obecnej formie i nie z obecną mocą obliczeniową. Możemy się temu opierać lub zintegrować tak, aby maksymalizować korzyści z tego. Ja wybrałem drugą ścieżkę i od około roku na co dzień w pracy pomagam wdrażać te rozwiązania do zastosowań biznesowych, przyspieszając i ułatwiając pracę ludzi. Obecnie zajmuję się modelami wielomodalnymi, czyli takimi, które potrafią rozumieć różne media (np. tekst i obraz) i generować na ich podstawie odpowiedzi.
Tymoteusz Pietruszka
Jestem deweloperem gier i właśnie tego uczę tutaj w PJATK. Moją flagową grę Primal Fray wypuszczam na Steam, Xbox, Nintendo i Playstation przyszłą wiosną. Prowadzę koło naukowe Game Lab, zrzeszające ponad 400 członków, głównie studentów i absolwentów zaangażowanych w tworzenie gier. Od 4 lat aktywnie działam w branży blisko nowych technologii.
Co do AI, staram się być na bieżąco i w mojej codziennej pracy korzystam z pomocy tych narzędzi – zarówno tekstowych, graficznych jak i audio. Uważam, że AI jest zarówno przeceniane jak i nadto demonizowane. Skuteczne wykorzystanie tych technologii tak, żeby uzyskać wysoką jakość, jest trudne i może przyspieszyć pracę eksperta, ale nie ją zastąpić. Jak z każdą technologią, myślę że społeczeństwo potrzebuje czasu, żeby się do niej przyzwyczaić i zmienić swoje myślenie. Strach przed byciem zdominowanym przez świadomą sztuczną inteligencję włożyłbym między bajki, trzeba jednak uważnie przyjrzeć się wyzwaniom ekologicznym tych technologii.
Jakub Rosiak
Jestem pracownikiem PKO Banku Polskiego, gdzie administruje krytyczną infrastrukturą informatyczną, studiuję Informatykę w PJATK i Informatykę Stosowaną na PW. Prowadzę również zajęcia w PJATK z zakresu projektowania systemów i baz danych. Interesuję się w dużej mierze swoim fachem tzn. serwerami, bazami danych, aplikacjami krytycznymi, a poza tym sportem – konkretniej bieganiem i kolarstwem.
Podchodzę do AI z dystansem. Widzę ogromny potencjał, jaki niesie dla naszej rzeczywistości, ale uważam, że ta technologia wymaga jeszcze znacznego rozwoju, a przy tym pochłania gigantyczne zasoby, żeby w ogóle dało się ją utrzymać. Wydaje mi się, że jako społeczeństwo też nie jesteśmy jeszcze na to w pełni gotowi. Jako aktywny użytkownik AI i przy okazji student w tej dziedzinie, dostrzegam jej plusy, ale bardziej ryzyko. AI bez wątpienia ma potencjał wzbogacić nasze życie, ale stanowi również zagrożenie dla młodych pokoleń, które mogą zacząć na niej zbyt mocno polegać, co negatywnie odbije się na ich samodzielności i umiejętnościach.
Zainteresowany studiami? Skontaktuj się z nami!
Skontaktuj się z Działem Rekrutacji, aby otrzymać odpowiedzi na wszystkie swoje pytania.
rekrutacja@pja.edu.pl