19 stycznia JM Rektor PJATK dr hab. Jerzy Paweł Nowacki oraz Pani Katarzyna Nowak, Dyrektor Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie, podpisali umowę o współpracy. W roku 2024 obie instytucje obchodzą jubileusz trzydziestolecia powstania, który stał się doskonałą okazją, aby rozpocząć wspólne działania na poziomie edukacyjnym, artystycznym i wystawienniczym.
Koordynatorką wspólnych działań, reprezentującą Muzeum Manggha, została Pani Aleksandra Kalfas, Wicedyrektor Muzeum. Z kolei funkcję koordynatora z ramienia PJATK będzie pełnił dr Jakub Karpoluk.
Pierwszym wspólnym projektem, który już wszedł w fazę realizacji jest wystawa Hiroshige – podróż w głąb drzeworytu (kuratorki: Natalia Buchta Stochel i Klaudia Ptasińska-Wajda). W jego ramach studenci Wydziału Sztuki Nowych Mediów (ścieżka anglojęzyczna) pracujący pod kierunkiem dr Jakuba Karpoluka oraz mgr Edyty Adamczak i mgr Yelyzavety Pysmak tworzą animowane wersje drzeworytów autorstwa Andō Hiroshige z cyklu Sto słynnych widoków Edo. Animacje staną się podstawą dla skonstruowania instalacji audiowizualnych, o dużej skali, które umożliwią widzom tytułową „podróż w głąb drzeworytów”. Otwarcie wystawy niebawem.
Na czerwiec 2024 zaplanowane wspólne sympozjum badawcze PJATK-Manggha, którego tematem będzie rola mediów w muzealnictwie oraz edukacji. Gospodarzem sympozjum będzie Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.
Zapraszamy do zwiedzania aktualnie trwającej, w Muzeum Manggha, wystawy Hiroshige 2023.