Liderzy polskiego szkolnictwa wyższego 2025

Polsko‑Japońska Akademia Technik Komputerowych z dumą wspierała Pasmo Sztuki – wizualną przestrzeń Festiwalu Góry Literatury, która powstała dzięki zaangażowaniu Jagi Hupało i prof. Anny Klimczak. W ramach współpracy zaprezentowaliśmy dwie wystawy: „Po deszczu” w podziemiach Zamku Sarny oraz „Submerged Verses” w głównej częśći Pasma Sztuki. Gratulujemy twórcom oraz kuratorom wystaw, między innymi: Sefa Sagir – główny pomysłodawca i twórca koncepcji aranżacji przestrzeni, twórców animacji i interakcji, Mateusz Jarmulski, Natalia Ślusarska i Zuzanna Gocławska. Nasi studenci i studentki pomagały w aranżacji wystawy, doglądały ekspozycji jak i oprowadzały zainteresowane osoby po wystawach, opowiadając o projektach i interakcji. Każda część była interpretowana indywidualnie a doznania i przemyślenia, czasami nas zaskakiwały! Obie ekspozycje spotkały się z dużym zainteresowaniem gości festiwalu, dziennikarzy i artystów. Cieszymy się, że prace z pracowni Multimedialnej mogły być dostrzeżone przez Pana Jurka Owsiaka, organizatora zbiórki WOŚP, czy wspaniałych twórców i aktorów teatralnych i filmowych tj. Panią Katarzynę Kolende-Zaleską czy Pana Marka Kondrata, Andrzeja Seweryna, Macieja Stuhra i wielu innych znakomitych gości.
Nasze interaktywne instalacje wzbudziły refleksję i dialog – zarówno z odbiorcami, jak i zaproszonymi gośćmi. Szczególnym momentem było otwarcie wystawy, podczas której goście festiwalu oraz noblistka, Olga Tokarczuk obeszli wszystkie elementy ekspozycji „Po deszczu” z artystami. To ogromny zaszczyt dla naszych młodych artystów, aby docierać do tak zacnego grona odbiorców.
Projekty powstały dzięki współpracy kadry dydaktycznej oraz studentów PJATK.
Aktywność PJATK wybrzmiała także podczas panelu „Lustro czy okno? Edukacja jako opowieść o świecie i o nas samych”, który 5 lipca w wieży Zamku Sarny poprowadziły: prof. Ewa Satalecka, Dziekan Wydziału SNM, oraz Marta Godzisz, Dyrektor Centrum Kształcenia Podyplomowego i MBA. Wydarzeniu towarzyszyły rozmowy z Jerzym Owsiakiem, Maciejem Szturem, a także obecność licznych pisarzy, twórców i animatorów kultury.
Udział PJATK w Pasmie Sztuki to nie tylko prezentacja projektów – to aktywne uczestnictwo w dialogu o sztuce, edukacji i odpowiedzialności społecznej. Jako uczelnia łącząca artystyczną refleksyjność z technologiczną innowacją, jesteśmy dumni, że mogliśmy współtworzyć tak ważne wydarzenie.
Dziękujemy Pani Profesor Annie Klimczak, za zaprszenie Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych do partnerstwa w Paśmie Sztuki. Wierzymy, że takie działania pogłębiają samoświadomość naszych studentów i studentek, co sprawia, że ich prace są jeszcze lepsze a oni sami, wierzą w siebie jeszcze bardziej. Gratulacje dla wszystkich osób pracujących w tym projekcie.
Nie czekaj – zapoznaj się z naszą ofertą na stronie www.pja.edu.pl, śledź nasze profile na social mediach i zapisz się na studia! Skontaktuj się z naszym Biurem Rekrutacji – chętnie odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.
Twoja przyszłość może zacząć się właśnie tutaj. W PJATK.