O nas
Pracownicy Katedry prowadzą zajęcia z następujących przedmiotów:
- Relacyjne bazy danych
- Systemy baz danych
- Aplikacje baz danych
- Administrowanie bazami danych
- Projekt inżynierski
- Zarządzanie bazami danych
- Aplikacje baz danych
- Seminarium magisterski
- Projektowanie baz danych
- Komunikacja z bazami danych
- Administracja baz danych
- Hurtownie danych
- Integracja danych i hurtownie danych
Laboratorium do zajęć z Baz Danych jest wyposażone w wirtualne serwery: projektowe, baz danych i aplikacji.
Specjalizacja: Bazy Danych
W programie zajęć specjalizacji Bazy danych na studiach I stopnia znajdują się zagadnienia związane z programowaniem, administrowaniem i strojeniem baz danych, omawiane na przykładzie systemów Oracle, Microsoft SQL Server, MySQL oraz PostgreSQL. Studenci uczą się również projektowania baz danych, korzystania z narzędzi CASE, a także tworzenia aplikacji bazodanowych działających zarówno w sieci lokalnej, jak i w Internecie.
Specjalizacja przygotowuje absolwentów do pracy w działach informatycznych oraz firmach programistycznych, na stanowiskach takich jak: analityk, projektant systemów informatycznych, administrator baz danych, programista aplikacji, projektant aplikacji internetowych oraz administrator portali internetowych.
Na studiach II stopnia tematyka zajęć i prac dyplomowych obejmuje m.in. budowę, administrowanie i strojenie baz danych, tworzenie i zarządzanie hurtowniami danych, bazy danych typu NoSQL, systemy wspomagające edukację (e-learning), a także różnorodne, interesujące zastosowania baz danych.
Absolwent specjalizacji Bazy danych to specjalista gotowy do pracy w zespołach programistycznych oraz w zespołach analizy i wsparcia procesów biznesowych. Dzięki zdobytej wiedzy z zakresu inżynierii wymagań, modelowania procesów biznesowych, baz danych, hurtowni danych, eksploracji danych oraz umiejętności komunikacji zespołowej i znajomości procesów decyzyjnych w biznesie, może skutecznie pełnić rolę pośrednika pomiędzy zespołami technicznymi a biznesowymi.
Dobra znajomość technologii bazodanowych, architektury systemów oraz metod analizy i projektowania umożliwia rozwój kariery zawodowej w wielu obszarach: od analizy biznesowej i systemowej, przez inżynierię wymagań, projektowanie różnego rodzaju w tym również aplikacji webowych (.NET, Spring, React, Angular, Vue), aż po zarządzanie projektami informatycznymi oraz kierowanie zespołami.
Potencjalnymi miejscami pracy dla absolwentów są firmy tworzące i wdrażające oprogramowanie, szczególnie systemy biznesowe, organizacje gromadzące i przetwarzające duże zbiory danych (np. banki, firmy ubezpieczeniowe, operatorzy telekomunikacyjni), firmy zajmujące się business intelligence, a także działy IT, rozwoju, wsparcia i analizy danych w dużych przedsiębiorstwach.