Artyści i projektanci posiadają szczególną formę inteligencji. Choć w pewnych kręgach uważana za potężną, inteligencja artystyczna jest często źle definiowana lub błędnie odczytywana, jednak jako sposób percepcji, wglądu, wyczuwania, tworzenia i podejmowania decyzji od wieków napędza ludzką ewolucję pozwalając przekraczać ludzkie granice. Jak jednak zdefiniować inteligencję artystyczną i jej możliwości we współczesnym kontekście?
ELIA Biennale 2024 Arts Plural w NABA Nuova Accademia di Belle Arti w Mediolanie stawia pytanie, w jaki sposób artyści-praktycy, projektanci, studenci i nauczyciele mogą zostać uznani za agentów zmian, innowacji i ewolucji. W jaki sposób edukacja artystyczna może przysłużyć społeczeństwu w bardziej pluralistyczny sposób? Jakie struktury są niezbędne, aby inteligencja artystyczna mogła odegrać rolę w rozwiązywaniu problemów naszej planety?
Dydaktycy i studentki Wydziału Sztuki Nowych Mediów również biorą udział w ELIA Biennial 2024 Arts Plural.
Dr hab. Anna Klimczak i Tomasz Miśkiewicz z Pracowni Multimediów WSNM prezentują interaktywną instalację Panopticon – Come Closer, dotyczącą inwigilacji oraz ciągłego monitorowania, pokazywaną w PJATK Kyubu w 2023 i zrealizowaną ze studentami WSNM – Heleną Jabłonowską, Karoliną Bloch, Jakubem Chrobotem, Zuzanną Gocławską, Benediktem Pfistererem, Sefą Sagirem, Veraniką Strakh, Natalią Ślusarską, Julią Witkowską i Kubą Zakrzewskim.
Studentki programu magisterskiego Graphic Design and Multimedia Art, Julia Lewicka i Kamila Różańska prowadzą warsztaty dla uczestników konferencji, gdzie zaprezentują potencjał wykorzystania sztuki, a konkretnie zinów, do lokalnego aktywizmu. Patrząc przez pryzmat wierszy uciszanych poetów, uczestnicy stworzą ziny, które następnie zostaną zdigitalizowane i dotrą do szerszej publiczności online. Celem tej sesji jest podkreślenie różnych form protestu i wspieranie świadomości, że sztuka jest narzędziem społecznego wpływu.
Anna Eichler jest członkiem Rady ELIA, a PJATK jest w niej jedyną polską wyższą uczelnią artystyczną. ELIA to globalnie powiązana europejska organizacja zrzeszająca około 280 instytucji wyższej edukacji artystycznej. Wszyscy nauczyciele i studenci PJAIT mogą uczestniczyć w konferencjach ELIA i zgłaszać na nie swoje dokonania artystyczne, odpowiadając na open call. Głównymi wydarzeniami są: Biennale ELIA, Akademia ELIA – na temat nauczania, uczenia się i praktykowania sztuki, ETHO – o technologii w sztuce, oraz Leadership Symposium – na temat przyszłości wyższego szkolnictwa artystycznego.
Zainteresowany studiami? Skontaktuj się z nami!
Skontaktuj się z Działem Rekrutacji, aby otrzymać odpowiedzi na wszystkie swoje pytania.
rekrutacja@pja.edu.pl