Przejdź do treści

Piotr Słupczyński

1. Co wpłynęło na podjęcie przez Pana studiów MBA w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych?

Kiedyś w rozmowie z prezesem pewnej korporacji usłyszałem, że nic tak nie zmienia życia zawodowego jak studia MBA. Z branżą IT jestem związany od ponad 21 lat. Sam wcześniej ukończyłem dwa kierunki studiów podyplomowych i od dłuższego czasu zastanawiałem się nad podjęciem studiów MBA. Na rynku jest dużo programów tego typu. Po zapoznaniu się z opisem studiów oraz wnikliwej analizie, zdecydowałem się na specjalistyczny program MBA dla branży IT w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych. To co ostatecznie przesądziło o wyborze, to doświadczona kadra wykładowców – praktyków. Dziś wiem, że była to bardzo dobra decyzja. Kolejny krok wykonany!

2. Jak wspomina Pan czas spędzony na MBA 4 IT w PJATK? Co było dla Pana najistotniejsze podczas samych studiów?

Czas na studiach MBA na Wydziale Informatyki w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie był dla mnie wyjątkowym okresem – wiele się nauczyłem, wiele też dowiedziałem się o sobie, ale przede wszystkim miałem okazję poznać wspaniałą grupę ludzi – otwartych, profesjonalnych i niezwykle sympatycznych.

3. Jakie obszary z programu kształcenia poruszane podczas studiów MBA były dla Pana najistotniejsze i najbardziej przydały się w Pana życiu zawodowym?

Najistotniejsze dla mnie były zajęcia z wystąpień publicznych, psychologii przywództwa i decyzji menadżerskich oraz budowania marki.

Jak już wspomniałem, zawodowo zajmuje się m.in. prowadzeniem i opracowywaniem autorskich programów szkoleń. Bardzo duże znaczenie miały dla mnie zajęcia praktyczne z wystąpień publicznych – znacznie wpłynęły na mój sposób przekazywania wiedzy.

Dodatkowo zrozumiałem, czym jest proces budowania marki osobistej, na który składa się dużo czynników. Wskazówki i wytyczne zastosowałem do własnej osoby i rozwój mojej kariery zdecydowanie przyspieszył.

Bardzo znaczące były dla mnie zajęcia z ochrony prywatności i reputacji w dobie Internetu oraz procesu zarządzania zmianą. Bardzo duże wrażenie zrobiły na mnie zajęcia z psychologii biznesu. Poruszały kwestie empatii, szacunku, błędów komunikacyjnych, postawy proaktywnej, prawa domykania figur oraz zwracały uwagę na to, jak ważny jest feedback.

4. Jak ocenia Pan współpracę studentów MBA podczas trwania zajęć oraz kontakt pomiędzy studentem a wykładowcą. Czy relacje, które udało się stworzyć, są dla Pana ważne?

Relacje to jedna z ważniejszych wartości na tych studiach. Jako grupa bardzo dobrze współpracowaliśmy zarówno pomiędzy sobą jak i wykładowcami. Byliśmy bardzo aktywni na zajęciach i otwarci na wskazówki prowadzących. Chętnie pracowaliśmy w grupach. Kontakty z wykładowcami określiłbym jako partnerskie, a niektóre nazwałbym liderskimi. Organizację studiów w trudnym okresie pandemii uważam za perfekcyjną.

Dziękuję za tą niesamowitą przygodę wykładowcom, uczestnikom oraz organizatorom studiów

5. W jaki sposób studia MBA przyczyniły się do rozwoju Pana kariery zawodowej?

Niewątpliwie studia te zmieniły moje życie. Jako pełnomocnik prezesa zarządu jednej ze spółek giełdowych, mogłem rozwinąć umiejętności miękkie, które bardzo przydają się w firmie o profilu inżynierskim. W trakcie studiów redaktor naczelny jednego ze specjalistycznych czasopism zaproponował mi prowadzenie stałej rubryki na temat podnoszenia świadomości z zakresu cyberbezpieczeństwa. Dzisiaj współpracuję już z kilkoma wydawnictwami – lubię dzielić się wiedzą od zawsze, a teraz odkryłem w sobie pasję do pisania artykułów specjalistycznych. Często udzielam się jako prelegent podczas konferencji, kongresów oraz seminariów z zakresu socjotechnik, bezpieczeństwa, cyberbezpieczństwa oraz oszustw z wykorzystaniem najnowszych technologii. Dodam, że od ponad 11 lat jestem właścicielem firmy z zakresu usług informatyczno-edukacyjnych, która wpisana jest do rejestru instytucji szkoleniowych. Obecnie jestem w trakcie pisania pokonferencyjnej publikacji naukowej w Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie i poważanie myślę o doktoracie.

6. Jakie wartości, poza samym programem kształcenia, były dla Pana najistotniejsze podczas samych studiów MBA?

Poznałem wysokiej klasy specjalistów i menadżerów z mojej branży. Wzajemna wymiana doświadczeń, znajomości, a niekiedy też przyjaźnie pozostają bezcenne. Jeśli do tego dodamy doświadczonych wykładowców deklarujących doradztwo nawet po skończeniu studiów to dostajemy niesamowity bonus na dalszą drogę zawodową.

Nadmienię, że dzięki tym studiom i osobom, które tam poznałem, zacząłem przygodę z grą w golfa.

7. Jakich wskazówek mógłby Pan udzielić potencjalnym kandydatom na studia MBA?

Studia MBA uczą innego spojrzenia na zmieniający się świat oraz pozwalają rozwinąć skrzydła. Połączenie wiedzy praktycznej z wiedzą teoretyczną przy pracy grupowej daje niesamowite efekty. Możliwość wymiany wzajemnych doświadczeń powoduje, że umiejętności rozwiązania problemów przychodzą łatwo i pozostają na długo w głowach uczestników. Do tego dochodzą kontakty z uczestnikami i wykładowcami studiów, które są niesamowitą wartością dodaną tego programu.