Przejdź do treści

Anna Kornacka

1. Na początek o pracy zawodowej. Jaki jest obszar Pani specjalizacji zawodowej?

Zajmuję się szeroko rozumianymi kompetencjami miękkimi w biznesie – pracuję z menedżerami różnych branż i sektorów, szkolę m.in. z obszarów skutecznej komunikacji, efektywnego zarządzania, przywództwa, wystąpień publicznych, zarządzania stresem, kreatywności czy organizacji pracy własnej.

2. Z jakimi wyzwaniami spotyka się Pani w swojej pracy zawodowej?

Pracuję z menedżerami, kadrą średniego i najwyższego szczebla od ponad dwudziestu lat i spotykam się z niezwykle różnorodnymi wyzwaniami. Każdy człowiek, z którym pracuję, niesie ze sobą oddzielną historię, którą traktuję indywidualnie i jednokrotnie. Obecnie największym wyzwaniem w mojej pracy jest utrudniony i ograniczony kontakt bezpośredni, który jest podstawą pracy nad kompetencjami miękkimi.

3. Jakie kluczowe zagadnienia porusza przedmiot programowy prowadzony przez Panią na studiach MBA?

Na studiach MBA prowadzę przedmiot Design Thinking czyli myślenie projektowe, a dokładnie – myślenie jak projektant. Przedmiot dotyczy projektowania usług i produktów, zawiera dużo treści warsztatowych niezbędnych w tej umiejętności, takich jak: warsztat kreatywności, inteligencji emocjonalnej, zarządzania stresem czy warsztat proaktywności.

4. Jakich tematów dotyczą najczęściej dyskusje ze studentami na Pani zajęciach?  Co studentów najbardziej interesuje?

Bardzo często dyskusje toczą się wokół łamania stereotypów, przyznam, że to moja ulubiona materia – dużo treści, które przekazuję, bazuje na najnowszych badaniach (szczególnie z obszaru neuronauki), w tym podważaniu tego, co stereotypowo lub nawykowo uznawane jest za normę, takie kwestie zawsze wzbudzają emocje i niezwykle ciekawe, konstruktywne dyskusje. Inną kategorią dominującą podczas sesji pytań są tematy związane z indywidualnymi, zawodowymi doświadczeniami studentów – menedżerów, którymi chętnie się dzielą, co jest też dodatkową wartością dla wszystkich uczestników zajęć.

5. Jakich umiejętności nabywają studenci podczas studiowania przedmiotu prowadzonego przez Panią na MBA?

Mam przyjemność prowadzić przedmiot, który daje bardzo duże możliwości poruszania niezwykle ciekawych i do tego uniwersalnych kwestii – moją ambicją jest, aby studenci po tych zajęciach potrafili  poruszać się w materii emocji swoich i innych osób, rozumieli mechanizmy związane z zarządzaniem stresem i swoją aktywnością intelektualną, kreatywnością, by potrafili lepiej rozumieć swoich klientów, ale również członków zespołów, współpracowników i pracowników. To wszystko doskonale przydaje się zarówno w pracy skutecznego menedżera, projektanta usług, ale też życiu osobistym – a te obszary warto traktować łącznie.

Anna Kornacka – trenerka biznesu, przedsiębiorczyni, doradczyni personalna oraz działaczka społeczna. Od 2000 r. prowadzi własną firmę szkoleniową, inspiruje i wspiera w rozwoju biznes, administrację publiczną i kadrę naukową. Specjalizuje się w obszarze kompetencji miękkich (zarządzanie, motywowanie, zarządzanie stresem, wystąpienia publiczne, kreatywność, dydaktyka). Wykładowczyni akademicka, autorka kilkunastu pozycji poświęconych skutecznej komunikacji i zarządzaniu. Prowadziła szkolenia dla zespołów z różnorodnych branż i różnorodnych obszarów, pracowała m.in. dla takich organizacji jak: Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Gospodarki, Krajowa Szkoła Skarbowości, szkoliła kadry uczelni takich jak: Politechnika Warszawska, Warszawski Uniwersytet Medyczny, realizowała projekty edukacyjne dla uczelni z całej Polski: uniwersytet Warszawski, Uniwersytet SWPS, Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu, przeszkoliła kilkaset zespołów biznesowych (m.in. Tieto, OT Logistics, Bank PKO, BOŚ Bank, Fundusz Ochrony Środowiska, Port Lotniczy Modlin, LarsLaj, McDonalds). Prezeska zarządu Związku Pracodawców Pomorza Zachodniego, członkini Rady Głównej Konfederacji Lewiatan, wiceprzewodnicząca Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego Województwa Zachodniopomorskiego. Aktywna zarówno w lokalnej, jak i ogólnopolskiej działalności społecznej, m.in. inicjatorka i prezeska zarządu stowarzyszenia Kobiety dla Szczecina i Regionu, członkini Instytutu Niemiec i Europy Północnej. W 2009 roku wybrana przez czytelników „Gazety Wyborczej” (dodatek „Wysokie Obcasy”) Polką Roku 2008, a w 2017 roku przez dziennikarzy Głosu Szczecińskiego najbardziej wpływową kobietą Pomorza Zachodniego.