Przejdź do treści

Program studiów

Założenia programowe

Program studiów oparty jest w dużej części na formie warsztatowej i obejmuje poszerzenie wiedzy praktycznej dotyczącej pracy z kamerą wideo, aparatem, fotograficznym, technologiami oświetleniowymi, rejestracją dźwięku oraz systemem wizyjnym służącym do montażu liniowego w czasie rzeczywistym. Integralną częścią studiów jest omówienie wielu istotnych zagadnień związanych z transmisją danych w internecie, w tym streamingu.

W programie studiów zaplanowano przedstawienie wiedzy z zakresu dźwięku, fotografii, wideo i zagadnień sieciowych związanych z transmisją multimediów w internecie. Studia przygotowują do profesjonalnego tworzenia kontentu multimedialnego w internecie.

Organizacja zajęć

Studia trwają dwa semestry i obejmują szesnaście zjazdów w trybie stacjonarnym  (łącznie 168 h). Zajęcia odbywają się podczas 8 zjazdów w nowoczesnych laboratoriach komputerowych w budynku PJATK oraz w profesjonalnym studio fotograficznym w budynku C oraz w profesjonalnym studio dźwiękowym poza terenem uczelni (Warszawa). Przedmioty kończą się określoną przez wykładowcę formą zaliczenia. Warunkiem ukończenia studiów jest obecność na zjazdach, otrzymanie pozytywnych ocen z zaliczeń przedmiotów.


Program studiów 2024/2025



Tematyka zajęć

Semestr I

1. Gramatyka języka filmowego

Kurs produkcji filmowej oferuje wszechstronne spojrzenie na kluczowe aspekty tworzenia filmów, skupiając się na planowaniu, kadrowaniu, oraz technicznych aspektach kinematografii. Tematy obejmują kompozycję kadrów, ruchy kamery, montaż, dźwięk, aktorstwo, oświetlenie, kolor, i wiele innych. Kurs prowadzi przez różne etapy produkcji, analizując zarówno elementy techniczne, jak i artystyczne. Dzięki kompleksowemu podejściu, uczestnicy zyskują pełne zrozumienie procesu filmowego, od planowania do finalnej postprodukcji.

2. Techniki oświetleniowe w fotografii

Celem kursu jest przedstawienie wiedzy związanej z cyfrową fotografią poprzez realizację praktycznych ćwiczeń. Słuchacze zapoznają się z funkcjonalnościami lustrzanki cyfrowej, technologią lightpaintingu oraz oświetlaniem przestrzennych elementów przez zastosowanie światła ciągłego. Omówione zostanie prawo fotometryczne. Zaprezentowana zostanie wiedza z zakresu zaawansowanego oświetlenia studyjnego.

3. Dźwięk w systemach multimedialnych

W trakcie kursu Słuchacze zapoznają się z podstawowymi zagadnieniami technologicznymi związanymi z przetwarzaniem dźwięku cyfrowego, użyciem edytora jedno oraz wielościeżkowego, pracy w studio nagrań oraz znaczenia komponentów wchodzących w skład toru dźwiękowego. Omówione zostaną techniki montażu, tworzenia efektów specjalnych oraz kontroli dynamiki w programie Adobe Audition na przykładzie mini-projektów mających charakter udźwiękowienia krótkich form audiowizualnych. Aby zaliczyć przedmiot należy przedstawić i obronić realizowane prace oraz wykazać się znajomością zagadnień omawianych podczas zajęć.

4. Motion Design i efekty specjalne

Celem przedmiotu jest dostarczenie słuchaczom wiedzy na temat tworzenia efektów specjalnych w filmach i animacjach przy użyciu oprogramowania After Effect. Słuchacze nie tylko nauczą się korzystać z istniejących efektów, ale także jak je tworzyć, dopracowywać oraz optymalizować pod kątem różnych zastosowań. Kurs pomoże słuchaczom doskonalić umiejętność wykorzystywania zaawansowanych efektów w celu tworzenia zawartości multimedialnej.

5. Multimedia AI

Celem kursu jest zapoznanie słuchaczy z ogólną koncepcją sztucznej inteligencji wraz z zapoznaniem się z istniejącymi narzędziami używanymi do generowania treści graficznej oraz wykorzystywania dostępnych narzędzi w tym samym celu. W ramach kursu przedstawione będą również narzędzia bazujące na arkuszach Colaboratory a także będą poruszone kwestie związane z poprawnym wykorzystywaniem promptów, kwestiami związanymi z prawami autorskimi oraz etyką a także z możliwościami dotyczącymi zabezpieczenia się przed potencjalnym naruszeniem własnej twórczości przez AI.

Semestr II

6. Praca z kamerą wideo i montaż

Celem kursu jest zapewnienie słuchaczom wszechstronnego zrozumienia procesu tworzenia profesjonalnego filmu. Kurs wyposaża słuchaczy w niezbędną wiedzę do produkcji różnych rodzajów filmów, w tym reklam, dokumentów lub filmów komercyjnych. Konieczne techniki obejmują obsługę kamery, ustawianie parametrów kamery, techniki oświetleniowe, korzystanie z sprzętu nagrywającego na planie, postprodukcję przy użyciu specjalistycznego oprogramowania filmowego oraz obróbkę dźwięku, a także obsługę akcesoriów filmowych, itp. słuchacze będą mieć praktyczne doświadczenie z profesjonalnymi kamerami i akcesoriami.

7. Techniki eksperymentalne w fotografii

Celem przedmiotu jest realizacja kilku projektów poszerzających wiedzę słuchaczy z zakresu zaawansowanej fotografii. Przedstawione zostaną metody kreacyjnego oświetlenia w portrecie oraz zaawansowanych metod oświetleniowych przy użyciu elementów emitujących światło. Przedstawiona zostanie wiedza z zakresu fotografii ultraszybkiej.

8. Udźwiękowienie Form Wizualnych

Słuchacze podczas kursu uzyskują wiedzę oraz praktyczne umiejętności z zakresu kreacji zawartości dźwiękowej przeznaczonej do emisji w środkach masowego przekazu. Słuchacze podczas kursu wykorzystują nie tylko wcześniej nagrane dźwięki ale również dokonują własnych nagrań w studio dźwiękowym jak również generują nowe barwy przy użyciu syntezatorów wirtualnych. Podczas kursu stworzone zostaną 2 mini projekty będące odpowiednio krótką reklamą telewizyjną oraz udźwiękowieniem animowanego logotypu.

9. Transmisja danych multimedialnych

Celem przedmiotu jest zaznajomienie słuchaczy z zagadnieniami związanymi z transmisją danych multimedialnych, przede wszystkim w zakresie streamingu. Podczas zajęć będą poruszane następujące zagadnienia: definicje Quality of Service (QoS), Quality of Experience (QoE), metodyki pomiarów parametrów kanałów internetowych (światłowód, łączność komórkowa), różnego rodzaju usługi chmurowe wspomagające twórców działających w Internecie. Ważną częścią zajęć będzie omówienie i konfiguracja różnych urządzeń sieciowych wykorzystywanych do transmisji danych.

10. Zaawansowana obsługa programu OBS Studio

Program OBS Studio jest obecnie najpopularniejszą aplikacją służącą do realizacji streamingu w Internecie. Posiada on wiele rozbudowanych funkcjonalności, począwszy od montażu liniowego, poprzez zaawansowane ustawienia obsługi dźwięku, aż do różnego rodzaju filtrowania obrazu. Celem przedmiotu jest praktyczne przećwiczenie większości z nich oraz nabycie umiejętności ich wykorzystania podczas tworzenia kontentu multimedialnego.


Spotkanie z kierownikami studiów podyplomowych

Nikt nie opowie o studiach proponowanych przez Centrum Kształcenia Podyplomowego lepiej niż ci, którzy je stworzyli. Zapraszamy do obejrzenia i wysłuchania rozmów z kierownikami studiów podyplomowych oraz studiów MBA (w tym kierownikiem CKP Panią Martą Godzisz), które przeprowadziła Pani Aleksandra Szyr.