Przejdź do treści

Informacje ogólne

Pierwszy etap nauki na Wydziale Informatyki PJATK to studia pierwszego stopnia (inżynierskie), które odbywają się w dwóch trybach:

  1. stacjonarnym — trzy i pół roku (studia w języku polskim);
  2. niestacjonarnym — trzy i pół roku (studia w języku polskim).

Kierunek informatyka jest kierunkiem mającym najdłuższą tradycję w PJATK; był pierwszym kierunkiem w powstałej w 1994 roku uczelni. Wydział Informatyki, powołany dopiero w 2005 roku, jest największą i najbardziej dynamicznie rozwijającą się jednostką uczelni. O dynamice rozwoju wydziału świadczy liczba studentów, w 1994 roku studia rozpoczęło 90 studentów, a obecnie jest ich 5500. 

Studia na Wydziale Informatyki w Filii PJATK w Bytomiu wystartują w roku akademickim 2023/2024. Program studiów jest wzorowany na wysoko ocenianym przez pracodawców programie realizowanym w jednostce macierzystej w Warszawie.

Specyfiką studiów w PJATK Bytom jest wdrożenie nowoczesnej metody nauczania project-based learning (PBL). Polega ona na samodzielnej pracy studentów, w pewnym i z góry określonym przedziale czasu, nad rozwiązaniem jakiegoś problemu. To wyzwala i uczy zarządzania, jak i kreatywnego oraz krytycznego myślenia, odwagi eksperymentowania ukierunkowanego na optymalne i praktyczne rozwiązanie problemu. Takie umiejętności są niezwykle cenione na rynku pracy, szczególnie w dobie nadchodzącego przemysłu 4.0. Tematy realizowane w ramach PBL są inicjowane przez otoczenie biznesowe współpracujące z wydziałem.


W ramach projektów realizowanych od pierwszego roku studiów studenci poznają praktyczne metody inżynierii oprogramowania wymagane w środowisku zawodowym,
które bywają zaniedbywane przez programy studiów oparte na nauce teorii. Możliwość wyboru tematów PBL wzmacnia zaangażowanie studenta oraz pozwala w praktyce wykorzystać zdobytą wiedzę teoretyczną. Biorąc udział w project-based learning studenci ćwiczą stawianie sobie celów, dzielenie zadań na etapy, komunikację i współpracę. Wiodącymi elementami dydaktycznymi realizowanych projektów są: nauka języków programowania, umiejętność pracy w zespole oraz odkrywanie cech przywódczych.


Poznaj nas lepiej

Mgr Mirosław Błaszczak 

Japonia to fascynujący kraj o bogatej kulturze, znany z innowacyjnych technologii, zapierających dech w piersiach krajobrazów, wykwintnej kuchni i imponujących sztuk walki, na każdym kroku łączący tradycję z nowoczesnością.    

Mgr Mirosław Błaszczak – japonista, specjalista polityki zagranicznej Japonii, polski dyplomata attashé kulturalnego Ambasady Polski w Tokio i wykładowca @PJATKBytom, opowiada z niesamowitą charyzmą o tym niezwykłym kraju i o tym, co czeka naszych studentów na zajęciach z historii i kultury Japonii.

Przenieście się choć na chwilę w to cudowne miejsce…

Dr inż. Marek Kulbacki

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia materiału o tym, co Filia PJATK Bytom proponuje przyszłym studentom!

O naszym programie opowiada dr inż. Marek Kulbacki –  polski inżynier i przedsiębiorca, praktyk i wykładowca PJATK Bytom, PJATK.

Założyciel i dyrektor generalny jednej z największych polskich firm informatycznych, który znacząco przyczynił się do rozwoju sektora IT w Polsce.

Zachęcamy do podzielenia się swoimi wrażeniami!


Władze wydziału

Dziekan wydziału

Prof. dr hab. inż. Konrad Wojciechowski


Zostań z nami! Bądź na bieżąco!

Obserwuj nas na Facebooku i nie przegap żadnej aktualności!