Życzenia wielkanocne od Rektora Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych

Zastanawiając się dziś nad znaczeniem sztucznej inteligencji w biznesie, łatwiej policzyć te branże, na które nie ma ona wcale lub ma znikomy wpływ. W branży HR nie mamy żadnych wątpliwości – AI już dziś rewolucjonizuje procesy rekrutacyjne. Dzięki zastosowaniu zaawansowanych algorytmów firmy oszczędzają nie tylko czas i koszty, ale i zwiększają precyzję decyzji kadrowych oraz rozwijają kwalifikacje pracowników.
Do czego wykorzystywana jest AI w rekrutacji? Począwszy już od wczesnego jej etapu, a więc analizy tysięcy nadesłanych CV przez kandydatów, która kilku osobom zajęłaby wiele dni, sztuczna inteligencja potrafi to zrobić w kilka minut, uwzględniając w tym identyfikację kluczowych kompetencji i właściwe dopasowanie ich do profilu stanowiska w publikowanych ofertach pracy.
W ten sposób eliminowana jest z dalszego procesu rekrutacyjnego znaczna część aplikacji, masowo wysyłanych przez kandydatów na różne stanowiska, co do których niekoniecznie mają kompetencje, na zasadzie — a nuż się uda czy nie zaszkodzi wysłać CV jeszcze tutaj i tutaj.
Na tym się oczywiście nie kończy – dalszy etap rekrutacji, jak kontakt e-mail czy rozmowa telefoniczna z wyselekcjonowanymi kandydatami, jest zastępowany przez chatboty i wirtualnych asystentów. Po analizie odpowiedzi narzędzia te dostarczają rekruterom ostateczną listę osób dopasowanych pod względem kompetencji i oczekiwań.
AI w HR wykorzystywana jest też w zarządzaniu rozwojem już zatrudnionych pracowników w firmie. Specjalne algorytmy w czasie rzeczywistym monitorują postępy zatrudnionych osób na poszczególnych stanowiskach, a w miarę potrzeby sugerują ściśle i indywidualnie dopasowane szkolenia, wypełniające ich luki kompetencyjne — to eliminuje nieskuteczne w tym zakresie szkolenia oparte na uniwersalnych programach.
Co więcej, AI w HR potrafi też z dużym prawdopodobieństwem prognozować ryzyka odejść talentów. Na przykład poprzez analizę dni urlopów, feedbacku na podstawie rozesłanych ankiet do pracowników, ich relacji z przełożonymi, udziału w projektach, a więc ich zaangażowaniu i produktywności w codziennej pracy.
Rozpatrując wpływ sztucznej inteligencji na codzienną pracę, nie sposób zadać sobie tego pytania,- czy AI mnie kiedyś zastąpi na moim stanowisku?
Jak bardzo to pytanie jest na czasie, pokazuje zeszłoroczne badanie Pracuj.pl, którego wyniki wymieniają działy HR wśród branż, które to najbardziej obawiają się wzrostu znaczenia AI w ich pracy.
Z czego te obawy wynikają?
Ano, z już opisanych wyżej zastosowań AI w pracy specjalistów HR, którzy to zajmują trzecie miejsce (31%) zaraz po działach marketingu i PR (50%) oraz IT (34%), w poziomie wykorzystywania sztucznej inteligencji w codziennej pracy. Najczęściej do wspomnianego wcześniej wsparcia i automatyzacji w procesach rekrutacyjnych, zarządzania talentami oraz analizy zaangażowania pracowników.
Prawdopodobnie z tego też powodu, pracownicy tych branż stanowią największą grupę osób, śledzących aktywnie aktualny rozwój AI — co deklaruje aż 58% specjalistów IT i po 55% pracowników działów marketingu i HR.
Trzeba tu jednak wyważyć, ten niezaprzeczalny wpływ AI na codzienną pracę z zastępowaniem w niej człowieka. Kluczowe jest tu słowo wsparcie sztucznej inteligencji, dzięki któremu pracownicy mogą poświęcić więcej czasu na budowanie relacji z kandydatami i ocenę ich kompetencji miękkich oraz co najważniejsze — szybciej i trafniej identyfikować najlepszych kandydatów.
Obiektywna AI bez intuicji i empatii nie zastępuje, a bardziej eliminuje wady subiektywnej oceny człowieka. Pamiętajmy też, że algorytmy również mogą powielać stereotypy czy uprzedzenia oraz mogą być stronnicze. Ostatecznie więc to i tak pracownik podejmuje decyzje, znając realia funkcjonowania swojego przedsiębiorstwa oraz indywidualne potrzeby czy oczekiwania względem pracowników na poszczególnych stanowiskach. Sztuczna inteligencja da ostrzeżenie o możliwym odejściu talentu, ale go nie zatrzyma. Tak więc wsparcie — tak, zastąpienie wciąż i jeszcze długo — nie.
Podsumowując, sztuczna inteligencja zmienia oblicze współczesnego HR, oferując innowacyjne rozwiązania w zakresie szybkości i efektywności procesów rekrutacji, lepszego zarządzania talentami oraz większego zaangażowania i rozwoju pracowników.
Wszystko to oczywiście tylko teoria, którą staraliśmy się Wam przybliżyć zastosowanie AI w HR. Jak w praktyce ją wykorzystywać przy pomocy dostępnych narzędzi, dowiecie się w ramach studiów podyplomowych: Sztuczna inteligencja w biznesie, zyskując tym samym przewagę konkurencyjną w erze cyfrowej transformacji branży HR.
Skontaktuj się z Działem Rekrutacji, aby otrzymać odpowiedzi na wszystkie swoje pytania.
rekrutacja@pja.edu.pl