Przejdź do treści

Informacje ogólne

Ważne wydarzenia

Opis studiów

 Film animowany to prężnie działająca branża filmowa, w zakresie której są filmy autorskie, dystrybuowane na festiwalach filmowych, jak i te skierowane do młodego widza, seriale czy filmy pełnometrażowe z dystrybucją kinową, na platformach streamingowych czy TV. Zasięg branży kina animowanego jest szeroki.

Celem studiów podyplomowych jest przygotowanie uczestników do tej interdyscyplinarnej, wielopoziomowej pracy.

Słuchacze zostaną przeszkoleni z zakresów: pre-produkcji filmu, produkcji oraz postprodukcji. Pozyskają praktyczną wiedzę, która pozwoli profesjonalnie zająć się tą dziedziną sztuki, zrealizować od początku do końca film animowany.

Zdobędą informacje jak poruszać się w branży filmowej jako twórca, czyli jak rozwijać projekt, jak się przygotować do pitchingu na festiwalach, jakimi ścieżkami szukać producentów i dystrybutorów.


Dlaczego warto wybrać nasze studia?

Merytoryka

Słuchacze kierunku Film animowany zdobywają kompetencje z zakresu filmu animowanego. Studia skupiają się na reżyserii, scenariopisarstwie, storyboardingu, projektowaniu postaci do filmu – character design, scenografii oraz poznawaniu i zgłębianiu animacji 2D.

Animacja 3D z kolei zgłębiona zostanie jako element wspomagający w animacji 2D na etapie pracy nad compositingiem i montażem filmu.

Słuchacze są świadomi złożoności branży oraz wiedzą jak się w niej poruszać chcąc stworzyć film animowany w warunkach profesjonalnych.

Każdy etap realizacji filmu charakteryzuje się użyciem konkretnych narzędzi, z którymi słuchacze są zapoznani i wiedzą jak ich używać.

Wiedza i Praktyka

Słuchacze w trakcie studiów Film animowany realizują ćwiczenia i projekty z zakresów:

  • Pre-produkcji filmu: przygotowania projektu czyli idea, pomysł, scenariusz, projekty graficzne filmu, projektowanie postaci, storyboard.
  • Produkcji: animatik, animacja, compositing
  • postprodukcji: montaż, udźwiękowienie.

Efektem finalnym jest krótkometrażowy film animowany.

Ponadto wdrożeni są w zagadnienia branży filmowej, wiedzą jak rozwijać projekt, jak się przygotować do pitchingu na festiwalach, jakimi ścieżkami szukać producentów i dystrybutorów.

Konkretne umiejętności

Słuchacze nauczą się pisać scenariusz filmu, zaprojektować storyboard, opracować design filmu; projekty postaci (tzw.character design) oraz otoczenia.

Zgłębią techniki animacji rysunkowej poklatkowej, m.in. w programie Animate, Cut Out w programie ToonBoom,

compositing w programie After Effects z elementami animacji 3D w programie Blender.

Networking

Przedmiot Zagadnienia branży filmowej naświetli temat poruszania się w branży. Wszystkie osoby wykładające aktywnie działają i tworzą filmy animowane od wielu lat, współpracują przy produkcjach filmowych, ich  kontakty branżowe mogą zaowocować przyszłymi współpracami, z prężnie działającymi studiami animacji, producentami i dystrybutorami.


Wartość dodana

Po ukończeniu tych studiów absolwent będzie:

  • będziesz wiedzieć jak zrealizować film animowany posiadając wykwalifikowane umiejętności reżyserskie i animacyjne.
  • Poznasz precyzyjnie każdy etap tworzenia filmu od pomysłu, poprzez scenariusz, reżyserię, po projekty graficzne, animację, compositing, montaż i udźwiękowienie
  • będziesz przygotowana/y do pracy indywidualnej i zespołowej
  • będziesz przygotowana/y do pracy przy serialu animowanym
  • poznasz i zgłębisz techniki animacji takie jak rysunkowa poklatkowa, cut out – program Toonboom,
  • compositing – programy takie jak After Effects i Blender
  • poznasz specyfikę i strukturę branży filmowej
  • będziesz przygotowana/y by profesjonalnie odnaleźć się na rynku pracy w branży animacji

Godziny otwarcia

Poniedziałek 8.00–17.00
Wtorek 8.00–17.00
Środa 8.00–17.00
Czwartek 8.00–17.00
Piątek 8.00–16.00

Centrum Kształcenia Podyplomowego

Obsługa kandydatek i kandydatów na studia w PJATK odbywa się stacjonarnie, telefonicznie i mailowo.

Dokumenty można dostarczać drogą elektroniczną – wgrywając skany na swoim indywidualnym koncie rekrutacyjnym.

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych osób rekrutujących się na studia w PJATK


Kontakt

Biuro Centrum Kształcenia Podyplomowego
pokój nr 17
tel. (+48) 512 497 506
tel. (+48) 504 640 530
tel. (+48) 22 58 44 597

e-mail: podyplomowe@pja.edu.pl
ul. Koszykowa 86
02-008 Warszawa

Kierownik studiów

mgr Edyta Adamczak

reżyserka, animatorka, autorka nagradzanych animacji, współfinansowanych przez Polski Instytut Sztuki Filmowej – „Się zjada” i „Kwitnący mózg”, pokazywanych m.in. na festiwalach DOK Leipzig/Niemcy, Hongkong IFF, Krakowski FF czy Guanajuato IFF/Meksyk czy ITFS Stuggart. Członkini Stowarzyszenia Filmowców Polskich SFP

Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie w 2010 roku (dyplom w Pracowni Filmu Animowanego pod opieką Jerzego Kuci). Autorka krótkometrażowych animacji.
Film „Się zjada”/„Eatself” (2018) został zrealizowany w studio Animaso, a dystrybuowany przez Krakowską Fundację Filmową. Film był pokazywany na międzynarodowych festiwalach filmowych, m.in.: 61.DOK Lipsk / Niemcy, 43.Hongkong IFF, 58.Kraków FF i 11.Animator/ Polska; 21.Guanajuato IFF / Meksyk, 21.Mecal IFF / Hiszpania. Z kolei animacja „Kwitnący mózg”/Blooming brain” (2022) wyprodukowana przez Serafiński Studio brała również udział w festiwalach krajowych i międzynarodowych, m.in. 62.Kraków FF, 41.Młodzi i film w Polsce, 11.Animage w Brazylii, TIAF w Gruzji, AnimaAnima w Serbii czy ITFS Stuggart w Niemczech. Obie produkcje były współfinansowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz zdobyły nagrody.
Edyta jest członkinią Stowarzyszenia Filmowców Polskich SFP.
Uczy animacji w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie oraz w Warszawskiej Szkole Reklamy.
Aktualnie pracuje nad pełnometrażowym debiutem dokumentalnym „Street poets”/ „Traficantes de Palavras” we współpracy z MML Studio.
Edyta przez szereg lat współpracowała przy serialach animowanych dla młodego widza i filmach autorskich, z takimi studiami jak: Grupa Smacznego, Studio Miniatur Filmowych, Serafiński Studio, Semafor czy francuskie Sacrebleu Productions.

Kontakt: edyta_adamczak@pjwstk.edu.pl


Do kogo skierowane są te studia?

Proponowane studia podyplomowe kierowane są do absolwentów studiów magisterskich i licencjackich, którzy chcą poszerzyć wiedzę z zakresu filmu animowanego. Optymalnie jak kandydaci mają zrealizowany dyplom licencjacki bądź magisterski z zakresu animacji choć nie jest to warunek konieczny. Kandydat może mieć zrealizowany jeden krótki film animowany lub formy animowane wskazujące na zaawansowane umiejętności. Istotne aby osoby nie były na poziomie początkującym; studia kierowane są do tych na poziomie zaawansowanym.


Profil Absolwenta (co może uzyskać Absolwent po ukończeniu tych
studiów)

  • w studiach filmów animowanych, domach postprodukcyjnych, agencjach reklamowych bądź tworzą autorskie filmy animowane.
  • na stanowiskach takich jak: reżyser, animator, character designer, ilustrator, motion designer, storyboardzista, compositing artist.

Spotkanie z kierownikami studiów podyplomowych

Nikt nie opowie o studiach proponowanych przez Centrum Kształcenia Podyplomowego lepiej niż ci, którzy je stworzyli. Zapraszamy do obejrzenia i wysłuchania rozmów z kierownikami studiów podyplomowych oraz studiów MBA (w tym kierownikiem CKP Panią Martą Godzisz), które przeprowadziła Pani Aleksandra Szyr.