fbpx
История ВУЗа

История ВУЗа

Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych powstała w 1994 roku (do 2014 roku nosiła nazwę Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych). Od samego początku funkcjonowania zwracała uwagę na wysoką jakość kształcenia specjalistów potrafiących pracować w ważnych dla rozwoju Polski obszarach zastosowań technik komputerowych. W październiku 2019 roku rozpoczną się obchody jubileuszu 25-lecia powstania uczelni.

 

Historia uczelni:


2021

Powrót

 • W styczniu w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych, w holu nowego budynku A, odbyła się pierwsza, międzynarodowa konferencja online, tłumaczona symultanicznie z języka francuskiego na język angielski. Noc Idei "Bliskość" to wydarzenie współorganizowane przez Instytut Francuski.

 • 27 kwietnia odbyło się spotkanie autorskie z twórcami „Future Graphic Language”! Ta niezwykła publikacja powstała w ramach projektu artystyczno-badawczego FutureText, prowadzonego w latach 2018–2021 zawiera teksty wykładówwygłoszonych w czasie sympozjum pt. „Future Graphic Language”, zorganizowanego przez PJATK wspólnie z University of Reading, British Library,Uniwersytetem Warszawskim i Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie w grudniu 2019.

 • Pierwsza wystawa Czech Innovation EXPO, którą można było odwiedzić personalnie w budynku głównym! Wystawa została stworzona w formule Augmented Realities.

 • Czerwiec dla AZS PJATK to triumf sekcji siatkarskiej! Po awansie w 2019 roku z II. do I. Ligi , obroniła tytuł Mistrza Turnieju w sezonie 2020! Gratulacje dla drużyny oraz trenera Łukasza Łysiaka!

 • Wrzesień jest miesiącem poświęconym w szczególny sposób społeczności Głuchych. Razem z Galerią Zachęta nagraliśmy niezwykły film o naszym Absolwencie człowieku. Daniel Kotowski, absolwent Architektury Wnętrz w Polsko- Japońskiej Akademii Technik Komputerowych jest kuratorem, artystą, performerem, aktywnie działającym na rzecz Głuchych


2020

Powrót

 • W styczniu podczas hackathonu na konferencji Google GDG DevFest w Lizbonie studenci PJATK, pan Robert Grochowski i pan Maciej Lis, zdobyli II miejsce. Stworzyli aplikację, która informuje kierowców o zbliżających się pojazdach pogotowia ratunkowego, straży i policji.

 • Studenci Wydziału Nowych Mediów PJATK pod kierunkiem Rudiego Baura, światowej sławy designera, współtworzyli wystawę „Présences typographiques, présences cartographiques” prezentowaną w Palais de la Porte Dorée w Paryżu.

 • Studentki Wydziału Sztuki Nowych Mediów, panie Yeva Morozova i Yuliia Negrych, zostały finalistkami światowego konkursu projektowego C-Idea!, w tym roku odbywającego się pod hasłem “Smart life" w Tajwanie.

 • W kwietniu Prof. Mitsuhiko Toho, współzałożyciel i wykładowca PJATK, został odznaczony japońskim Orderem Świętego Skarbu, Złote i Srebrne Promienie. Odznaczenie to przyznawane jest w dowód wybitnych zasług w służbie na rzecz państwa lub społeczeństwa.

 • Rafał Masłyk i Barbara Karpowicz, badacze i wykładowcy związani z XR Lab i Katedrą Multimediów PJATK, zaprezentowali swoją grę „Albert’s Journey”, która spotkała się z uznaniem twórców największej platformy gamingowej Steam. Jej wersja demo została włączona do letniego Steam Game Festival 2020.

 • 23 października odbyła się wirtualna konferencja IF – SOCIAL DESIGN FOR SUSTAINABLE CITIES, skupiona na zrównoważonym rozwoju miast. Polsko- Japońska Akademia Technik Komputerowych była współorganizatorem wydarzenia. W czasie konferencji podkreślona została waga kultury oraz social designu w debacie na temat zrównoważonego rozwoju miast. W konferencji wzięli udział Marek Prawda, przedstawiciel Komisji Europejskiej, Prezydent miasta Warszawy Rafał Trzaskowski, Rektor Uniwersytetu Sztuki Stosowanej w Wiedniu Gerald Bast oraz wyżsi przedstawiciele samorządów lokalnych oraz liderzy akademiccy z Europy.

2019

Powrót

 • 21 lutego odbył się wernisaż wystawy Gyubal Wahazar z okazji obchodów 34. urodzin Teatru Witkacego w Zakopanem, przygotowanej we współpracy z Polsko- Japońska Akademią Technik Komputerowych. Zespół studentów z Wydziału Sztuki Nowych Mediów przedstawił projekt książki, kostiumów teatrach i animacji. Książka „Gyubal Wahazar”, powstała w efekcie zajęć typografii, prowadzonych dla studentów 1 roku komunikacji multimedialnej w języku angielskim, została nagrodzona Certyfikatem Doskonałości (Certificate of Excelence) przez nowojorski Type Directors Club..

 • W dniach 8-12 kwietnia odbył się tydzień japoński – Japanese Week, współorganizowany przez Polsko-Japońską Akademię Technik Komputerowych. W programie znalazł się szereg warsztatów Future Text. Japońska sztuka informacji, wykłady organizowane w Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki oraz dyskusja "Round
  Table Meeting" ze specjalistami m.in. z School of Visual Arts NYC, ShanghaiTech
  University.

 • W dniach 12-13 kwietnia odbył się hackathon BrainCode „From offline to online” firmy Allegro. Czwórka studentów i absolwentów PJATK zajęła I miejsce, opracowując narzędzie, które pozwala na stworzenie regularnego zamówienia subskrypcyjnego.

 • Prof. Jerzy Paweł Nowacki, Rektor Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych, otrzymał statuetkę 70-lecia Polskiej Informatyki.

 • 8 maja PJATK przyłączyła się do akcji Noc Muzeów, prezentując różne aspekty kultury japońskiej oraz zastosowania nowych technologii. Laureatami Nagrody Polish Graphic Design Awards zostali: wykładowca Wydziału Sztuki Nowych Mediów, Jan Bajtlik, oraz student tego wydziału, Maciej Połczyński. Jan Bajtlik otrzymał nagrodę w kategorii książka dziecięca i młodzieżowa za pozycję „Nić Ariadny”. Komisja przyznała także wykładowcy PJATK dwa wyróżnienia: za plakat animowany „Pologne une révolution graphique” oraz ilustrację reklamową i projektową – „Animapolis”. Nagrodę w kategorii akcydensowy krój pisma otrzymał Maciej Połczyński, student sztuki nowych mediów na poziomie magisterskim, wykonawca kroju pisma Maruder. Przygotował je dla alfabetu łacińskiego i cyrylicy. 

 • 1 lipca para książęca Japonii, książę Akishino i księżna Kiko odwiedzili Polsko- Japońską Akademię Technik Komputerowych, aby spotkać się z przedstawicielami uczelni z okazji setnej rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Japonią. Para książęca spotkała się z Rektorem, prof. Jerzym Paweł Nowackim, Kanclerz, Barbarą Nowacką, Prodziekanem, prof. Mitsuhiko Toho. Ich rozmowy dotyczyły wyzwań edukacyjnych, współpracy Polski i Japonii oraz rynku pracy dla młodych.

 • 30 lipca w Muzeum Powstania Warszawskiego została otwarta eksperymentalna wystawa „Odbicie. Jestem jak ty zapewne”, której współtwórcami byli studenci
  drugiego roku Informatyki w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych,
  pani Agnieszka Bursztynowska oraz pan Michał Jankowski.

 • W lipcu ogólnopolski system monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów został zaktualizowany o kolejny rocznik. PJATK zajęła miejsce w czołówce pod względem zarobków absolwentów. W krajowym rankingu dla kierunku Zarządzanie niestacjonarne I stopnia absolwenci Wydziału Zarządzania Informacją zajęli  miejsce. Na Mazowszu w kategorii niestacjonarnych studiów II stopnia z informatyki PJATK znajduje się na 4 miejscu. Jest to najwyższa pozycja wśród uczelni niepublicznych.

 • We wrześniu studenci III roku SNM PJATK, panowie Mateusz Król i Norbert Lisak, zaprezentowali swoją autorską animację – mapping wielkoformatowy, na ratuszu
  Lille, we Francji. Studenci PJATK reprezentowali Polskę w konkursie zorganizowanym przez Mapping European Center.

 • W październiku rozpoczęła się budowa nowego budynku dydaktycznego PJATK przy ul. Koszykowej 86 w Warszawie.

 • W listopadzie w Centrum Badawczo-Rozwojowym PJATK w Bytomiu odbył się transdyscyplinarny hackathon organizowany we współpracy z Instytutem Goethego. Wydarzenie było poświęcone innowacyjnym rozwiązaniom XR (eXtended Reality) do nauki języków obcych, w szczególności języka niemieckiego. Swoim doświadczeniem i wiedzą ekspercką oraz opieką mentorską wsparli studentów członkowie międzyinstytucjonalnej grupy badawczej HASE – Human Aspects in Science and Engineering. W jej skład wchodzą młodzi naukowcy z PJATK, Instytutu Psychologii PAN, Uniwersytetu SWPS, Ośrodka Przetwarzania Informacji oraz Politechniki Warszawskiej na co dzień prowadzący w ramach sieci interaktywnych innowacyjnych laboratoriów wspólne badania w szeroko pojętym obszarze XR,
  obejmującym m.in. rzeczywistość wirtualną i rozszerzoną (VR, AR) oraz interakcję głosową (VA).

 • W grudniu Galeria Medium na Wydziale Sztuki Nowych Mediów PJATK w Warszawie zorganizowała wystawę wybitnych japońskich artystów Ryousaku Miyasaka i Eri Suenaga.

 • 12 grudnia w Antwerpii odbył się publiczny pokaz mappingu, który powstał na koniec warsztatów immersyjnej animacji prowadzonych przez nasze wykładowczynie: mgr
  Olgę Wroniewicz i mgr Agatę Moryto dla studentów Royal Academy of Fine Arts Antwerp.


2018

Powrót

 • W styczniu PJATK uzyskała otwarty dostęp do bazy Applied Science & Technology Source. To obszerna pełnotekstowa baza obejmująca pełne spektrum nauk stosowanych i informatyki. Prezentuje zgromadzoną wiedzę na temat wyzwań tradycyjnej inżynierii i dostarcza materiały do badań nad konsekwencjami zastosowań nowych technologii. Zakres tematyczny bazy obejmuje wiele dziedzin z zakresu nauk stosowanych, od akustyki do aeronautyki, robotykę, inżynierię biomedyczną, sieci neuronowe czy inżynierię nuklearną.

 • Pod koniec stycznia studenci Wydziału Sztuki Nowych Mediów aby zaprezentowali projekt „Places en Relation” w paryskim Centrum Pompidou, w którym mieści się muzeum sztuki współczesnej. Przedsięwzięcie było częścią inicjatywy „Civic City” zrzeszającej osoby zajmujące się projektowaniem, architekturą, grafiką oraz studentów z 10 uczelni z całego świata.

 • 24 kwietnia Rada Naukowa Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk we współpracy z PJATK uchwaliła powołanie nowych interdyscyplinarnych studiów doktoranckich humanistyka cyfrowa. Badawczo-dydaktyczna współpraca literaturoznawców i informatyków ma unowocześnić kształcenie humanistyczne przez jego zakorzenienie w cyfrowych technologiach. Jednocześnie zapewnia informatykom wiedzę o najnowszych tendencjach w nauce o literaturze, języku i kulturze, w szczególności o współczesnym rozwoju jej badań cyfrowych. W kwietniu PJATK ogłosiła powstanie nowych Międzyuczelnianych Interdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich – Psychologia & Informatyka prowadzonych w języku angielskim wspólnie z SWPS Uniwersytetem Humanistycznospołecznym. Uczestnicy studiów MISD-PI poznają zarówno nurty obecne w tradycyjnej psychologii, jak i najnowsze techniki zbierania, analizy i modelowania danych, w tym dużych zbiorów.


2017

Powrót

 • 2 marca nastąpiło podpisanie Porozumienia o Współpracy pomiędzy Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) a Polsko-Japońską Akademią Technik Komputerowych (PJATK) mające na celu m.in. zwiększenie zatrudnienia osób niepełnosprawnych, przygotowanie i realizację programu „studia bez barier”, przygotowywanie alternatywnych form materiałów dydaktycznych, opracowanie i wdrożenie programu wspierającego kształcenie informatyczne niepełnosprawnych uczniów liceów i techników.

 • W kwietniu PJATK i Muzeum Plakatu w Wilanowie zorganizowały cykl wydarzeń pod parasolem inicjatywy „Women’s Rights are Human Rights”.

   

 • Prof. Daniel Szczechura, opiekun pracowni Animacji 2D Wydziału Sztuki Nowych Mediów, otrzymał główną nagrodę Smok Smoków na Krakowskim Festiwalu Filmowym. Nagroda ta przyznawana jest za wyjątkowy wkład w rozwój światowej kinematografii.

 • W czerwcu. odbyła się w PJATK siedemnasta już edycja konferencji Uniwersytet Wirtualny VU’2017. Konferencja odbywa się w ramach porozumienia czterech uczelni: Politechniki Warszawskiej, Uniwersytetu Warszawskiego, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego i Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych. Konferencja podejmuje najważniejsze zagadnienia e-edukacji we wszystkich obszarach i we wszystkich modelach.

 • W czerwcu Centralna Komisja do Spraw Stopni i Tytułów Naukowych przyznała Wydziałowi Sztuki Nowych Mediów PJATK uprawnienia do nadawania stopnia doktora w dziedzinie sztuk plastycznych. Tym samym Polsko-Japońska Akademia


2016

Powrót

 • Profesor dr hab. Marcin Giżycki otrzymał nagrodę “Award for Outstanding Contributions to Animation Studies for 2016”. Jest to niezwykle prestiżowa nagroda za wybitny wkład w studia nad filmem animowanym. Uroczyste wręczenie odbyło się podczas World Festival of Animated Film Animafest w Zagrzebiu w czerwcu.

 • W kwietniu otworzono na uczelni Wielomodowe Laboratorium Badawczego (HCO- WLB), które jest dostępne dla wszystkich zainteresowanych podmiotów, w tym podmioty prowadzące działalność gospodarczą oraz ośrodki naukowo – badawcze. Laboratorium powstało jako wynik projektu „Heterogeniczna Chmura Obliczeniowa jako Wielomodowe Laboratorium Badawcze”.

 • W kwietniu odbyła się też wystawa z okazji jubileuszu dziesięciolecia sprawowania funkcji Dziekana Wydziału Sztuki Nowych Mediów przez Prof. Mariana Nowińskiego.

 • W lipcu otwarto wystawę prac studentów Wydziału Sztuki Nowych Mediów w Muzeum Powstania Warszawskiego pt. „Akcja Animacja”. Studenci stworzyli komiksy animowane, których inspiracją były wywiady z Powstańcami pochodzące z zasobów Archiwum Historii Mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego.Prace powstały pod kierunkiem dr Piotra Nowińskiego, mgr inż. Rafała Masłyka oraz mgr Mateusza Szewczyka w Pracowni Komiksu Multimedialnego i Gier na Platformy Mobilne.

 • Pod koniec września, Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych organizowała konferencję ATypI, organizację non-profit, zrzeszającej typografów, kaligrafów i projektantów książek z całego świata. "ATypI 2016 Convergence begins" to 60 rocznica organizacji, a zarazem przełom w rozwoju fontów. Podczas trzydniowej konferencji, zaprezentowano technologię Variable Fonts, to wielkie ogłoszenie przyćmiło resztę wystąpień. OpenType 1.8 obsługuje od tego momentu fonty, które możemy zmieniać na jednym pliku, dzięki czemu jest to największa nowość w dziedzinie czcionek cyfrowych od… cóż, od czasu wprowadzenia OpenType. Na konferencji, oprócz Font developerow z Microsoft, Adobe i Google, swoje wystąpienie miała również nasza absolwentka, Kaja Słojewska, która na co dzień zajmuje się liternictwem, w Kanadzie.

 • W dniach 21-22 października odbyła się Konferencja Laughter, której głównym współorganizatorem była Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych. Cykl warsztatów, publicznych wydarzeń i dwudniowa konferencja poświęcona roli poczucia humoru w komunikacji, rozwiązywaniu problemów i konfliktów w Epoce Robotów.

   

 • Wykładowca PJATK mgr Jan Bajtlik został laureatem ORO / GOLD na Międzynarodowym Biennale Plakatu w Ekwadorze w kategorii: Categoria A (Cartel Commercial) za plakat zaprojektowany na autorską wystawę w Nowym Jorku oraz zdobywcą srebrnego medalu za plakat “Pinokio" w kategorii plakatów kulturalnych (kategoria A) na Międzynarodowym Biennale Plakatu w Meksyku.

 • 24 listopada rozpoczął się Międzynarodowy Studencki Festiwal Ruchomej Typografii "Motyf 2016"; w Mainz w partnerskiej uczelni Hochschule fur Gestaltung New Medien institute i Gutenberg Museum. Festiwal Motyf to ogólnoświatowe wydarzenie zainicjowane w 2013 roku przez studentów naszej uczelni. W festiwalu biorą udział studenci z Niemiec, Belgii i 12 studentów PJATK oraz wykładowcy z USA, Nowej Zelandii i kilku krajów europejskich. Tematem tegorocznego festiwalu jest dziedzictwo światowej filozofii i poezji interpretowanych poprzez techniki nowomedialne


2015

Powrót

 • Dawid Cieślak, student PJATK, wygrał światowy finał konkursu (współorganizowanego przez Huawei) na najbardziej innowacyjną aplikację mobilną, pokonując europejsko- azjatycką konkurencję.

 • W rankingu magazynu "Perspektywy" Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych zajęła I miejsce wśród wszystkich niepublicznych uczelni technicznych w kraju. W kategorii „Preferencje pracodawców”, PJATK zebrała najwyższe noty spośród wszystkich uczelni niepublicznych.

 • Wykładowca naszej uczelni, wybitny projektant książek dla dzieci Jan Bajtlik otrzymał nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za projekty książek dla dzieci i dotychczasową działalność pedagogiczną dla dzieci. Jan Bajtlik prowadzi ze studentami programu anglojęzycznego Sztuki Nowych Mediów zajęcia z podstaw komunikacji wizualnej i edytorstwa oraz opiekuje się grupą przygotowującą prace dyplomowe.

 • PJATK otworzyła w swoim bytomskim oddziale Centrum Badawczo-Rozwojowego (CBR PJATK). Centrum oferuje interaktywny dostęp z dowolnego miejsca w kraju do swojego zespołu zaawansowanych laboratoriów analizy i syntezy ruchu w modelu shareconomy. Korzystając ze światowych doświadczeń, CBR PJATK proponuje współpracę i dzielenie się doświadczeniem, zasobami sprzętowymi i programowymi umożliwiając podejmowanie innowacyjnych i interdyscyplinarnych badań w zakresie akwizycji, analizy i syntezy ruchu człowieka, dyseminację wyników w renomowanych czasopismach światowych i prace rozwojowe prowadzące do wprowadzania innowacyjnych produktów na rynek. CBR oferuje m.in. dostęp do następujących laboratoriów: Wielomodalnego Laboratorium Ruchu HML (Human Motion Lab), Laboratorium Komputerowego Modelowania Twarzy HFML (Human Facial Modelling Lab) i Laboratorium Mikroekspresji HMX (Human Microexpression Lab), Laboratorium Wizyjnej Analizy Ruchu HSL (Human Seeing Lab), Laboratorium Systemów Ubieralnych WTL (Wearable Technology Lab), Laboratorium Dynamiki i Wielomodalnej Interakcji HDMI (Human Dynamics and Multimodal Interaction Lab).


2014

Powrót

 • PJWSTK otrzymała uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora nauk technicznych w dyscyplinie mechanika.

 • W rankingu tygodnika Wprost uczelnia zajęła drugie miejsce wśród niepaństwowych uczelni, a piąte w ogóle, jako uczelnia najbardziej ceniona przez pracodawców. Ranking powstaje na podstawie sondażu przeprowadzanego wśród 500 największych firm w Polsce.

 • Drużyna LevelUP z Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych zajęła drugie miejsce w krajowym finale Imagine Cup 2014, w kategorii Innovation.

 • Studenci Wydziału Informatyki PJWSTK: zaprezentowali projekt TapBooks – platformę dla książek zawierającą treści multimedialne tworzone dla sektora
  edukacji. Platforma, na której książki tworzone są przez użytkowników i dla użytkowników, zawiera trzy elementy: tzw. WebPlatform, czyli część na której gromadzone są wszystkie kontakty użytkownika i treści, Book Builder – aplikację na Windows 8 do tworzenia książek, oraz Book Reader – aplikację do czytania. Opiekunem merytorycznym drużyny był dr Michał Tomaszewski z Wydziału Informatyki Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych.

 • 24 października uczelnia zmieniła nazwę na Polsko-Japońską Akademię Technik Komputerowych. Zmiana ta wiąże się uzyskaniem uprawnień przez uczelnię do nadawania stopnia doktora nauk technicznych w dwóch dyscyplinach naukowych.


2013

Powrót

 • Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych uruchomiła nowe studia doktoranckie z zakresu Informatyki Społecznej.

 • Dwie drużyny z Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych wzięły udział w krajowych finałach 11. edycji konkursu Imagine Cup 2013. Walczyły o reprezentowanie Polski w finałach światowych w Petersburgu.

 • Firma Nokia uhonorowała Michała Tomaszewskiego, wykładowcę Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych, tytułem Nokia Developer Champion przyznawanym najbardziej aktywnym promotorom technologii developerskich Nokia.


2012

Powrót

 • 22 lutego 2012 JM Rektor PJWSTK, dr Jerzy Paweł Nowacki otrzymał z rąk JM Rektora Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina prof. Stanisława Moryto medal "za zasługi dla Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina".

 • Udział naszego absolwenta wydziału informatyki, Jacka Czecha, w letnich Igrzyskach Paraolimpijskich 2012.

 • PJWSTK w Rankingu Szkół Wyższych 2012 przygotowanym przez miesięcznik Perspektywy i Rzeczpospolitą zajęła I miejsce wśród niepublicznych uczelni technicznych w kraju. W zestawieniu wszystkich uczelni technicznych publicznych i niepublicznych PJWSTK wyprzedziła m.in. Politechniki: Częstochowską, Opolską, Białostocką, Rzeszowską, Lubelską, Świętokrzyską. W rankingu uwzględniającym wszystkie niepubliczne uczelnie magisterskie w Polsce PJWSTK zajęła III miejsce. Pod względem kierunków kształcenia, w kategorii IT, Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych zajęła VIII miejsce w kraju. Wyprzedziła m.in.
  Uniwersytety: Jagielloński, Wrocławski, Śląski, Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Politechniki, m.in.: Łódzką, Białostocką, Częstochowską, Krakowską.

 • Uruchomienie wypożyczalni książek elektronicznych EBL.

2011

Powrót

 • Uruchomienie projektu „ Interaktywna kadra akademicka na rzecz rozwoju gospodarki opartej na wiedzy" kierowanego w głównej mierze do młodej kadry akademickiej PJWSTK.

 • Start projektu „Uczelnia bliżej biznesu – absolwent bliżej pracy".

 • Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego dofinansowało dwa projekty badawcze realizowane przez PJWSTK: Opracowanie ilościowych miar ruchu, racjonalizujących, na podstawie wielomodalnego pomiaru ruchu, subiektywne kryteria UPDRS w celu polepszenia diagnostyki przed i po wszczepieniu stymulatora DBS u pacjentów z chorobą Parkinsona oraz Redukcja wymiarowości szeregów czasowych póz oraz odkrywanie rozmaitości do których należą dla celów klasteryzacji, klasyfikacji i wizualizacji ruchu.
 • 9 maja 2011 Wojewoda Mazowiecki, p. Jacek Kozłowski oraz Rektor PJWSTK, dr Jerzy Nowacki podpisali porozumienie o współpracy w zakresie rozwoju nowoczesnych technik komputerowych i współpracy naukowo-dydaktycznej. Porozumienie obejmuje między innymi tworzenie wspólnych projektów naukowo- badawczych mających na celu zapewnienie realizacji „Strategii rozwoju społeczeństwa informacyjnego w Polsce do roku 2013", w zakresie współpracy z ośrodkami naukowo-badawczymi w obszarach państwo, gospodarka i człowiek oraz usprawnienia administracji przy pomocy technik organizacyjnych, zarządczych i teleinformatyki oraz organizowanie wspólnych: projektów, konferencji, spotkań, narad, kursów i seminariów, pokazów dydaktycznych.

 • Z okazji Światowego Dnia Telekomunikacji i Społeczeństwa Informacyjnego odbywającego się pod hasłem: „Lepsze życie w społecznościach lokalnych z technikami komunikacyjnymi i informacyjnymi", minister Infrastruktury, p. Cezary Grabarczyk przyznał PJWSTK nagrodę ministra infrastruktury za wkład wniesiony przez naszą Uczelnię w propagowanie idei rozwoju technik komputerowych i technologii teleinformatycznych. Minister szczególnie wyróżnił wysoki poziom
  kształcenia na PJWSTK dostosowany do standardów Unii Europejskiej, a także znaczący postęp w dziedzinie zastosowań technik komputerowych kreujący przedsiębiorczość i innowacyjność.

 • Uruchomione zostały interdyscyplinarne studia doktoranckie z bioinformatyki, realizowane przez PJWSTK, we współpracy z instytucjami partnerskimi: Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie, Oddział w Gliwicach oraz "Genomed" S.A. prowadzone są w ramach projektu "Interdyscyplinarna kadra akademicka na rzecz rozwoju gospodarki opartej na wiedzy", współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

 • PJWSTK zajęła trzecie miejsce w rankingu niepublicznych uczelni magisterskich ogłoszonym przez miesięcznik Perspektywy oraz dziennik Rzeczpospolita. Przed nami znalazła się jedna uczelnia humanistyczna i jedna o profilu biznesowym. W rankingu uczelni akademickich, PJWSTK zajęła drugie miejsce wśród uczelni niepublicznych. W rankingu uczelni technicznych PJWSTK była jedyną klasyfikowaną uczelnią niepubliczną, zajęła 12 miejsce wyprzedzając wiele politechnik i uczelni publicznych.

 • W październiku JM Rektor PJWSTK, dr.hab. Jerzy Paweł Nowacki otrzymał z rąk Prezydenta RP Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Polonia Restituta za wybitne zasługi w działalności naukowo-badawczej, dydaktycznej i społecznej.

 • Początek realizacji projektu RecONCILE: Odporne i szybkie mechanizmy oceny wiarygodności treści WWW.

 • Zuzanna Szyszak - studentka Grafiki na Wydziale Sztuki Nowych Mediów - otrzymała pierwszą nagrodę w kategorii "Multimedia" na Międzynarodowym Biennale Studenckiej Grafiki Projektowej, za teledysk do utworu "Pożegnanie małego wojownika" w wykonaniu Czesław Śpiewa.

 • Według rankingu Webometrics, pod względem multimediów, Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych wyprzedza pozostałe niepubliczne uczelnie w kraju. W rankingu uwzględniane są m.in.: wydawnictwa internetowe, bazy danych, wolny dostęp do zasobów, aktywność uczelni i naukowców w sieci, pozycjonowanie stron internetowych uczelni, itp. Ranking obejmuje wszystkie uczelnie światowe i przygotowywany jest od 2004 roku przez Najwyższą Radę Badań Naukowych w Madrycie (CSIC).

 • Studentka Grafiki na Wydziale Sztuki Nowych Mediów, p. Zuzanna Szyszak, zwyciężyła na 21. Festiwalu Polskich Wideoklipów Yach Film! Jej teledysk do piosenki "Pożegnanie małego wojownika" zespołu Czesław Śpiewa wygrał w kategorii "Animacja". "Yach" to najbardziej prestiżowa nagroda dla wideoklipów w Polsce, przyznawana od 1989 roku.


2010

Powrót

 • Zamiejscowy Ośrodek Dydaktyczny w Gdańsku został przekształcony w samodzielny Wydział Informatyki. Jego dziekanem został dr hab. Marek Bednarczyk, prof. PJWSTK.

 • W PJWSTK w Gdańsku utworzony został Wydział Sztuki Nowych Mediów, kształcący studentów na kierunku grafika.

 • Od października uruchomione zostały studia II stopnia na kulturoznawstwie w PJWSTK w Warszawie.

 • Wystartował projekt „@kademia na rzecz rozwoju ICT – studia podyplomowe" oraz projektu SYNAT.

 • Wydział Informatyki PJWSTK po raz kolejny uzyskał pierwszą, najwyższą kategorię, plasując się na 11 miejscu w swojej dziedzinie "Elektrotechnika, automatyka, elektronika oraz technologie informacyjne". To jedno z najwyższych miejsc jakie uzyskały jednostki badawcze funkcjonujące w ramach uczelni wyższych, wskazujące na duże osiągnięcia naukowe i wdrożeniowe pracowników wydziału Informatyki.

2002 – 2009

Powrót

2009:

 • Centralna Komisja do Spraw Stopni i Tytułów przyznała Wydziałowi Informatyki Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych w Warszawie uprawnienie do nadawania stopnia doktora habilitowanego nauk technicznych w dyscyplinie Informatyka. W tym samym roku uruchomiona została specjalizacja "Informatyka Społeczna" na studiach II-go stopnia na kierunku Informatyka. W r.a. 2009/2010 studia były opłacane przez grant z Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

 • Wydział Sztuki Nowych Mediów PJWSTK uzyskał uprawnienia do prowadzenia studiów drugiego stopnia na kierunku grafika.
 • Projekt „Wsparcie studentów informatyki jako klucz do rozwoju gospodarki opartej o wiedzę – wzbogacenie programu dydaktycznego Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych" wygrał konkurs Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na kierunki zamawiane - ("Poddziałanie 4.1.2 Zwiększenie liczby absolwentów kierunków o kluczowym znaczeniu dla gospodarki opartej na wiedzy" Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki).

 • Projekt „Nowoczesna kadra dla e-gospodarki – program rozwoju Wydziału Zamiejscowego Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych w Bytomiu" uzyskał dofinansowanie w ramach „Poddziałania 4.1.1 – Wzmocnienie potencjału dydaktycznego uczelni" Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

 • PJWSTK wraz z konsorcjum innych uczelni rozpoczęło realizację projektu „Foresight regionalny dla szkół wyższych Warszawy i Mazowsza - Akademickie Mazowsze 2030"

 • Uczelnia otrzymała uprawnienia habilitacyjne na wydziale informatyki i tym samym uruchomiła studia III stopnia na kierunku informatyka.

 • Zamiejscowy Wydział Informatyki PJWSTK w Bytomiu otrzymał uprawnienia do prowadzenia studiów licencjackich na kierunku grafika.

 • Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych wygrała konkurs Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na kierunki zamawiane "Poddziałanie 4.1.2 Zwiększenie liczby absolwentów kierunków o kluczowym znaczeniu dla gospodarki opartej na wiedzy" Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

2008:

 • Rektor PJWSTK, dr Jerzy Paweł Nowacki, został odznaczony przez Rząd Japonii Orderem Wschodzącego Słońca, Złote Promienie ze Wstęgą. Jest to drugie najważniejsze odznaczenie państwowe przyznawane przez Japonię. Rektor otrzymał order za wybitne zasługi na rzecz współpracy polsko-japońskiej.

2007:

 • PJWSTK otrzymała uprawnienia do prowadzenia studiów licencjackich na kierunku kulturoznawstwo i uruchomiła Wydział Kultury Japonii. Również w 2007 roku Uczelnia otrzymała dotację z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na uruchomienie Inkubatora Przedsiębiorczości Akademickiej. Inkubator ten wygrał również konkurs MNiSW na wsparcie inkubatorów „Kreator innowacyjności. Wsparcie innowacyjnej przedsiębiorczości akademickiej".

 • W październiku uruchomiono oddział w Gdańsku, na którym prowadzone są studia na kierunku Informatyka.

2006:

 • Centrum Badawcze PJWSTK otrzymało pierwszą (najwyższą) kategorię komisji Rady Nauki w dziedzinie "Elektrotechnika, automatyka, elektronika oraz technologie informacyjne".

2005:

 • W 2005 roku, kolejny przełom dla Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych! W porozumieniu z Akademią Sztuk Pięknych, powstał Wydział Sztuki Nowych Mediów. Unikalny w skali kraju wydział łączący zajęcia artystyczne z nauką wykorzystania nowoczesnych technologii informatycznych.

2004:

 • W PJWSTK odbył się po raz pierwszy w Polsce egzamin z języka japońskiego NŌRYOKU-SHIKEN. Uczelnia stała się oficjalnym centrum egzaminacyjnym, jedynym w Europie Środkowo-Wschodniej, umożliwiającym zdobycie obowiązującego na całym świecie certyfikatu z języka japońskiego.

 • W tym samymroku uruchomiono Prometric Testing Center - jedyne w Polsce centrumumożliwiające zdawanie egzaminów TOEFL, GRE GMAT oraz PMI poprzez Internet.

 • PJWSTK podpisała umowę o współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie,na mocy której w PJWSTK utworzony został nowy wydział – Sztuka Nowych Mediów.

2003:

 • Uczelnia otworzyła w Bytomiu Wydział Zamiejscowy Informatyki.

 • PJWSTK otrzymała uprawnienia do prowadzenia studiów I stopnia na kierunku zarządzanie i uruchomiła Wydział Zarządzania Informacją

 • PJWSTK, jako jedna z niewielu uczelni niepaństwowych, została członkiem KRASP - Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

2002:

 • Uzyskanie uprawnień do nadawania stopnia naukowego doktora nauk technicznych w dyscyplinie informatyka.

 • PJWSTK, jako jedyna uczelnia niepaństwowa, otrzymała kategoryzację Komitetu Badań Naukowych.

 • Uruchomione zostały studia zaoczne przez Internet.

1994 – 2000

Powrót

2000:

 • Pod auspicjami JICA rozpoczął działalność ośrodek szkolenia informatycznego dla krajów Europy Centralnej i Wschodniej - Third Country Trainning Program

 • W październiku na Uczelni rozpoczęła działalność pierwsza w Polsce Akademia Sieciowa CISCO

1998:

 • PJWSTK uzyskała prawo do nadawania tytułu magistra inżyniera informatyki.

1997:

 • PJWSTK została oficjalnym centrum egzaminacyjnym London Chamber of Commerce and Industry Examinations Board (LCCIEB).

1994:

 • Decyzją Ministra Edukacji Narodowej, PJWSTK została wpisana do rejestru szkół wyższych pod numerem 51 i uzyskała prawo do nadawania tytułu inżyniera informatyki. Studentom PJWSTK przysługują te same prawa, co studentom państwowych szkół wyższych, w szczególności do zniżek w komunikacji publicznej, bezpłatnej opieki zdrowotnej i odraczania służby wojskowej.