Lekcje dla liceów

Lekcje dla liceów

Zapraszamy do zapoznania się z propozycją przeprowadzenia bezpłatnych wykładów pokazowych przygotowanych specjalnie dla zorganizowanych grup uczniów szkół średnich. Zajęcia opracowane zostały przez kadrę akademicką i studentów naszej Uczelni. Trwające ok. 45 minut wykłady przedstawiać będą wybrane zagadnienia i ciekawostki z zakresu poszczególnych dziedzin studiów:

1. Architektura Wnętrz

2. Informatyka

3. Kultura Japonii

4. Sztuka Nowych Mediów - Grafika

5. Zarządzanie Informacją

 

ARCHITEKTURA WNĘTRZ

„Komunikacja wizualna  w przestrzeni" (Mgr Maciej Małecki)

Funkcje i zastosowanie projektowania graficznego w przestrzeni publicznej. Rola i sposoby oddziaływania komunikatu wizualnego w codziennym funkcjonowaniu społeczeństwa informacyjnego. Krótka charakterystyka narzędzi projektanta grafiki informacyjnej oraz zagadnień z zakresu komunikacji wizualnej poruszanych w programie studiów w Katedrze Architektury Wnętrz PJATK. Wykład przewiduje projekcję ilustracji dot. omawianych zagadnień.

„Wybrane realizacje własne pod kątem specyfiki zawodu projektanta wnętrz” (Mgr inż. Anatol Kuczyński)

Wykład prezentuje przykłady ciekawszych realizacji światowych oraz etapy ich realizacji.

„Myślenie architekturą” (Dr inż. arch. Anna Panek)

Wykład oparty o eseje jednego z najwybitniejszych współczesnych architektów, Petera Zumtthora, laureat nagrody Prizkera. Architektura jako kształtowanie przestrzeni, nierozerwalnej z życiem człowieka. Oddziaływanie zmysłowe materiałów i kolorów. Znaczenie funkcjonalności, światła i pejzażu w projektowaniu.

„Co oznacza architektura dla Japończyków?” (Mgr Chie Piskorska)

Czy architektura „oddziela” człowieka od natury czy ich „łączy”? Poznajmy japońskie myślenie o przestrzeni i relacji człowieka ze światem, oglądając tradycyjną i nowoczesną architekturę.

„Wieczność w klaustrofobii – ceremonia herbaty a przestrzeń” (Mgr Chie Piskorska)

Ceremonia herbaty, choć jest po prostu przejściem przez ścieżkę w ogrodzie zakończonym wspólnym wypiciem herbaty w małym pokoiku, zmieniła całą historię Japonii. Kiedy zaczynamy rozumieć jej znaczenie, otworzy się nam zupełnie inna głębia kultury tego kraju.

„Japońska architektura i estetyka dworska w anime” (Mgr Chie Piskorska)

Kolorowa, wzorzysta, poetycka kultura dworska Japonii i jej specyficzna architektura od VIII do XII wieku. Jak współcześni twórcy anime z niej korzystają i ją interpretują?

„Architektura i estetyka samurajów w anime” (Mgr Chie Piskorska)

Męska, duchowa, minimalistyczna kultura samurajów i jej specyficzna architektura od XII do XVII wieku. Jak współcześni twórcy anime z niej korzystają i ją interpretują?

„Shinto i przestrzeń – Bogowie chowają się wszędzie” (Mgr Chie Piskorska)

Shinto jest własną religią Japonii i tylko tam funkcjonuje, ale Japończycy traktują ją bardziej jako obyczaj czy tradycję. Zobaczymy jak głęboko shinto ukształtowało ich pogląd na świat i pojęcie przestrzeni, poznając jego mitologię i architekturę.

„Czy przestrzeń może mieć wpływ na nasze odczucia? Forma a treść na przykładzie ekspozycji w Muzeum Powstania Warszawskiego.” (Dr Monika Rzepiejewska)

„Czy warto odwiedzić muzeum? Sposoby projektowania wystawiennictwa” (mgr Adam Orlewicz)

Wykład prezentuje rolę projektanta wystawiennictwa w kształtowaniu przestrzeni wystaw muzealnych. Pokazany będzie sposób komunikowania się z widzem poprzez otaczającą go przestrzeń, formy i kolory, w których stare eksponaty, obrazy i dawne historie nabierają wyrazistego kształtu i wzbogacane są nowymi możliwościami interpretacji. Wszystko na przykładzie wybranych projektów zrealizowanych przez wykładowcę w muzeach w kraju i za granicą oraz realizacji studentów w jednym z warszawskich muzeów.

 

INFORMATYKA

"Internet of things" - co nowego w świecie IT (Mgr inż. Armand Stańczak, absolwent Wydziału Informatyki PJATK)

Prezentacja nowinek technologicznych z całego świata z którymi mamy styczność na co dzień. Pralki, lodówki, odkurzacze, komputery, smartfony, samochody, samodzielna automatyka domów i własne projekty domowych geniuszy. Przybliżymy jak wygląda świat po przejściu na platformy dostępne dla każdego z Nas - na co pozwala Arduinio, RasberyPi, druk 3D, nanotechnologia i wiele innych.

"Niebezpieczeństwo bezpieczeństwa w sieci" - przyszłość bezpieczeństwa (Mgr inż. Armand Stańczak, absolwent Wydziału Informatyki PJATK)

Prezentacja dotycząca najnowszych technologii wykorzystywanych przez największe korporacje tego świata. W odniesieniu do Naszej prywatności, jakie są niebezpieczeństwa z tym związane i jak będzie wyglądać przyszłość pozbawiona prywatności.

"Jak odzyskałem swój skradziony komputer" - opowieść jednego z hackerów WhiteHat (Mgr inż. Armand Stańczak, absolwent Wydziału Informatyki PJATK)

Krótka opowieść dotycząca jednego specjalisty ds. bezpieczeństwa sieci i jego skradzionego komputera. Jak rozwiązała się jego sytuacja? Jakie techniki pozwalają zabezpieczyć się w sytuacji kradzieży delikatnych danych i jak sobie poradzić w takim przypadku. Z serii, dlaczego nie warto zadzierać z hackerem.

"Kijem w mrowisko - sieci botnet" - jak wygląda botnet od środka (Mgr inż. Armand Stańczak, absolwent Wydziału Informatyki PJATK)

Teoretyczne podstawy infiltracji aktywnej sieci botnet. Techniki, narzędzia i zasoby. Jak rozpoznać czy jesteśmy komputerem zombie. Jakie dane możemy wyciągnąć z zainfekowanej maszyny. Jak się można bronić przez atakiem z sieci. Dlaczego nie warto wkładać kija w mrowisko.

"Caught in a web" (inż. Maksymilian Kubica, absolwent studiów inżynierskich, student I roku studiów magisterskich uzupełniających Wydziału Informatyki)

W jaki sposób są wykradane nasze dane? Czym są metadane, i dlaczego ktoś wie o nas za dużo? Dlaczego pojęcia socjotechniki i psychologii są bardzo ważne w cyberprzestrzeni? Czy da się być anonimowym w sieci? Jak rozpoznać czy nasz komputer jest zainfekowany szkodliwym oprogramowaniem oraz jakie są metody ataków na sieci komputerowe? Świat cybernetyczny może być niebezpieczny – nie daj się złapać w sieć.

"Why games are fun?"  (inż. Maksymilian Kubica, absolwent studiów inżynierskich, student I roku studiów magisterskich uzupełniających Wydziału Informatyki)

Ogółem o grach:

- Dlaczego jest to tak ciekawa branża i co ją wyróżnia na tle innych w IT

- O kreatywności słów kilka

- Gry kiedyś i dzisiaj - ewolucja

- Specjalizacja "Programowanie gier komputerowych" na PJATK oczami studenta

- Na co należy zwrócić uwagę przy tworzeniu gier

KULTURA JAPONII

„Lekcję języka japońskiego”  (Mgr Ewa Mackiewicz)

„Warsztaty kaligrafii japońskiej - dla początkujących” (Mgr Ewa Mackiewicz)

„Warsztaty chust furoshiki”  (Mgr Ewa Mackiewicz)

Japoński ubiór "yukata" - wykład i nakładanie (Mgr Ewa Mackiewicz)

Warsztaty liczenia na japońskim liczydle "soroban" (Mgr Ewa Mackiewicz)

"Wizerunek współczesnej Japonii" (Dr Jakub Karpoluk)

"Święta i rytuały japońskie" (Dr Jakub Karpoluk)

"Prehistoria Anime" (Dr Jakub Karpoluk)

"Japoński tradycyjny teatr nō" (Dr Jakub Karpoluk)

"Początki kina japońskiego" (Dr Jakub Karpoluk)

"Kimono - rzecz do ubierania" (Dr Jakub Karpoluk)

"Tradycyjne widowiska japońskie. Pomiędzy mitem a ekstazą" (Dr Jakub Karpoluk)

 „Manga i anime - dlaczego warto o nich rozmawiać?” (Dr Radosław Siedliński)

Lekcja poświęcona będzie omówieniu roli pełnionej przez współczesną japońską popkulturę obrazkową w kształtowaniu oblicza popkultury Zachodniej oraz pokazaniu, że warto poważnie potraktować obecność mangi i anime także w Polsce. Wykażę również, że manga i anime mogą być wartościowym sposobem poznawania rozmaitych aspektów kultury i społeczeństwa współczesnej Japonii.

 

SZTUKA NOWYCH MEDIÓW – GRAFIKA

“Visual  Radio w dobie cyfrowej emisji DAB+” (mgr Igor Pogorzelski)

W erze cyfrowych mediów  emisja radiowa to jeden z ostatnich bastionów technologii analogowych. Polska, opóźniona w cyfryzacji radia, wprowadza właśnie na terenie całego kraju kanały cyfrowej emisji programów, określane jako DAB +. Co to jest i jakie korzyści daje nam radio cyfrowe w dobie Internetu i smartfonów dowiecie się na wykładzie.

„Kreacje muzyczne w filmach Disney'a – montaż dźwięku" (mgr Igor Pogorzelski)

Wszyscy znamy filmy animowane Walta Disneya. Na jego twórczości wychowały się liczne generacje oglądaczy filmów i słuchaczy bajek.  Disney był największym wizjonerem w dziedzinie sztuk wizualnych i gdyby nie zmarł na raka w 1965 roku to stworzyłby miasto przyszłości, które miał już w głowie i na papierze. Zapraszam na zgłębienie wiedzy o technikach filmowych i dźwięku oraz muzyce w filmach Disneya.

"Czym jest kreatywność i jak ją  w sobie rozwijać" (Dr Magdalena Pastuszak)

Słowo kreatywność - brzmi wzniośle. Każdy kogo zapytamy, lepiej lub gorzej jest w stanie podać przybliżoną definicję kreatywności. Większości, szczególnie ludziom młodym wydaje się, że „bycie kreatywnym” nie jest trudne. Nie wiedzą jak bardzo się mylą. Wszystko w naszym życiu wymaga wielu doświadczeń, praktyki i dopiero „trening czyni mistrza”. Popełniane błędy są dla nas najlepszymi nauczycielami a pokora jest wielką cnotą. Nie powinniśmy tylko w tym wypadku mylić jej z brakiem wiary w siebie co często ma miejsce.

„Sztuka animacji filmowej” (Dr Jacek Rokosz)

Film animowany to najdynamiczniejsza gałąź współczesnej kinematografii. Animacja poprzez stosowanie wyrafinowanych technik: 2D i 3D daje nieskończoną ilość możliwości kreacyjnych. Dlatego zapoznanie się z tą nowoczesną formą przekazu wizualnego pozwala przybliżyć uczniom kierunek w jakim podąża sztuka filmowa. Główną istotą zajęć jest zapoznanie ucznia ze specyfiką pracy realizatora filmu animowanego. Proces poznawczy podzielić można na dwa zagadnienia:

1. zagadnienia praktyczne, w których to uczeń zapoznaje się z najważniejszymi elementami procesu realizacji animacji, popartymi przykładami.                

2. zagadnienia teoretyczne, obejmujące definicję najważniejszych zagadnień z zakresu gramatyki języka filmowego.     

Rezultatem połączenia tych dwóch rodzajów zagadnień ma być ostatecznie umiejętne posługiwanie się fachowymi terminami i ich zastosowanie w trakcie produkcji własnego filmu.

 

ZARZĄDZANIE INFORMACJĄ

Zarządzanie - umiejętności "twarde" czy "miękkie"? (Dr Małgorzata Cieciora)

Jakie rodzaje umiejętności i wiedzy powinien posiąść współczesny menedżer, jeśli chce być dobrym, efektywnym organizatorem pracy w swojej firmie?. Czy wystarczy jeśli opanuje tzw. umiejętności „twarde” (dotyczące konstruowania struktur, systemów czy strategii), czy też może raczej powinien skupić się na umiejętnościach „miękkich” (przede wszystkim zarządzaniu zasobami ludzkimi)? 

 „Sekrety prezentacji” (Dr Małgorzata Rzeźnik-Knotek)

Każdy maturzysta powinien umieć przygotować i wygłosić prezentację. Jest to umiejętność przydatna w wielu sytuacjach zawodowych  - niezależnie czy planujesz założyć własny start-up, czy pracować w firmie. Warto powtórzyć uniwersalne zasady, jeśli już je znasz, lub poznać, jeśli jeszcze nie. Znawcy tematu  zdradzają też sposoby na uatrakcyjnienie wystąpień publicznych. Poznaj ich sekrety!

„Konflikt w biznesie, zwłaszcza globalnym (o różnicach kulturowych, miedzy płciami i innych)” (Dr Małgorzata Rzeźnik-Knotek)

Konflikty są częścią naszego życia, sprawiają, że jest ono trudniejsze, ale też mniej nudne. Wykład pozwoli słuchaczom zrozumieć, dlaczego jedne konflikty, choć pozornie poważne, rozwiązać łatwiej, a inne, wydawało się błahe, pozostają nierozwiązane. W dobie globalizacji warto poznać różnice kulturowe, które mogą sprawiać, że nie potrafimy się dogadać, choć pozornie mówimy tym samym językiem. 

“Co to jest Business English? Czy naprawdę warto się go uczyć?” (Dr Małgorzata Rzeźnik-Knotek)

Czy wiesz, jak napisać poprawnego maila do potencjalnego pracodawcy? A jak należy skutecznie prowadzić negocjacje? Pewnie znasz, nawet po angielsku, znaczenie słów takich jak: faktura (invoice), rachunek (bill, check), zamówienie (order), ale nie znasz angielskich odpowiedników ‘obligacji’, ‘hipoteki’ lub ‘środków trwałych’.

Na każdym poziomie zaawansowania językowego, a nawet dla native speakerów, mamy całą bogatą gamę wyrazów i zwrotów związanych ze światem szeroko rozumianego biznesu wartych poznania. Umiejętności komunikacyjne opanowane w szkole muszą być uzupełnione o umiejętności komunikacji w biznesie – znajomość reguł komunikacyjnych, zwrotów odpowiednich w danej sytuacji i różnic kulturowych, mogących być źródłem nieporozumień.

„Umiejętności komunikacyjne w biznesie i ... nie tylko” (Dr Małgorzata Rzeźnik-Knotek)

Kończąc szkołę, mamy za sobą podstawową naukę zasad komunikacji w społeczeństwie. Znamy płynnie przynajmniej jeden język, potrafimy rozmawiać z osobami z własnej grupy wiekowej i z osobami starszymi oraz młodszymi od siebie. Poradziliśmy sobie z wieloma konfliktami – nie zawsze bardzo dobrze, ale każde doświadczenie się liczy. Jesteśmy doświadczonymi negocjatorami, autorami niezliczonych maili i wiadomości tekstowych, niektórzy twórcami treści w mediach społecznościowych i prezenterami. Nawet najlepszy specjalista potrzebuje od czasu do czasu powtórzyć sobie podstawowe zasady oraz poszukać nowych trików. I o tym będzie wykład, połączony z ćwiczeniami praktycznymi.

„Zarzadzanie czasem” (Dr Małgorzata Rzeźnik-Knotek)

Zarządzanie czasem to temat, który został dodany do programu przedmiotów zarządczych na życzenie studentów. W dobie naporu informacji do przetworzenia oraz zadań do wykonania, ścigających nas za pomocą nowych technologii, młodzi ludzie coraz częściej szukają recept na ogarnięcie wszystkich swoich prawdziwych i pozornych zobowiązań. Nie ma magicznej różdżki, która wydłuży naszą dobę, ale uświadomienie sobie kilku zasad, może pomóc. Zwłaszcza osoby, które mają problemy z samokontrolą, skupieniem uwagi i kończeniem spraw zaczętych, powinny kilka trików wdrożyć w życie.

 

Wykłady mogą być prowadzone w siedzibie Państwa Szkoły lub na terenie naszej Uczelni. Termin wykładów do ustalenia.

Więcej informacji i zgłoszenia:
tel. (22) 58 44 590
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.