Przejdź do treści

Informacje ogólne

Ważne wydarzenia

Opis studiów

Rozwój technologiczny sprawia, że coraz więcej urządzeń zostaje podłączonych do sieci. Inteligentne urządzenia mogą być złączone w sieci i współdziałając tworzyć Internet Rzeczy. Rozwiązania takie jak inteligentne domy czy mieszkania to przykłady tego jak odpowiednie wykorzystanie Internetu Rzeczy może poprawić jakość życia każdego z nas. Przed nami jeszcze największa zmiana – stworzenie inteligentnych miast przyszłości bazujących na rozwiązaniach Internetu Rzeczy. Kompetencje związane z tworzeniem i administrowaniem systemami Internetu Rzeczy są bez wątpienia kompetencjami przyszłości, które będą niezwykle cenne w branży IT.


Celem studiów podyplomowych jest nabycie umiejętności pracy w środowisku programistycznym Arduino IDE. Jedną z kluczowych umiejętności, która nabędzie student jest programowanie proceduralnie oraz systemowe w języku C.

Kolejny element to umiejętność wykorzystania platformy Arduino do tworzenia zaawansowanych projektów Internetu Rzeczy, czyli wymianę informacji między węzłami oraz zapisywanie danych w bazach danych. W tym celu student zapozna się z językiem programowania Python, ze szczególnym naciskiem na programowania sieciowe oraz komunikację i język zapytań SQL.


Poznaj studia podyplomowe na kierunku Programista Internetu Rzeczy


Do kogo są kierowane studia?

Studia podyplomowe skierowane są do wszystkich osób, które interesują się programowaniem oraz zagadnieniami elektroniki i systemów wbudowanych. Arduino jest doskonałym narzędziem do tworzenia prototypów urządzeń elektronicznych i IoT. Platforma ta pozwala na szybkie i łatwe testowanie pomysłów i koncepcji, a także umożliwia rozwój prototypów w miarę postępu prac.

Programowanie Arduino wymaga znajomości języka programowania, takiego jak C lub C++. Uczenie się Arduino pomaga w rozwijaniu umiejętności programowania i zrozumieniu zasad działania kodu. Programowanie Arduino wymaga również znajomości podstaw elektroniki, takich jak złącza, rezystory, kondensatory, itp. Uczenie się Arduino pomaga w rozwijaniu umiejętności elektronicznych, takich jak projektowanie obwodów i rozwiązywanie problemów związanych z elektroniką.


Studia bazują na programowaniu w języku C oraz Python, niemniej jednak wcześniejsze doświadczenie w tym języku nie będzie wymagane, ponieważ kurs zakłada naukę tych języków od podstaw. Dodatkowo, podstawo wiedza z elektroniki będzie potrzebna, dlatego również te zagadnienia będą wprowadza podczas studiów od początku.

Chociaż pomocne może być posiadanie dyplomu z informatyki lub elektroniki, ale osoby posiadające dyplom studiów technicznych lub innych kierunków ścisłych mogą odnaleźć się w świecie Programowania układów Internetu Rzeczy. Laboratoria oraz materiały video zostały tak przygotowane, żeby bariera wejścia w ten świat była niska.

Laboratoria oraz materiały video zostały tak przygotowane, żeby bariera wejścia w ten świat była niska.


Programiści Internetu Rzeczy zazwyczaj pracują jako:

Inżynier Internetu Rzeczy

Projektuje i implementuje rozwiązania IoT, w tym rozwija oprogramowanie do obsługi różnych typów urządzeń IoT.

Konsultant Internetu Rzeczy

Doradza firmom na temat implementacji technologii IoT, włącznie z wyborem odpowiednich urządzeń, rozwojem oprogramowania i zapewnieniem bezpieczeństwa.

Firmy / Startupy zajmujące się automatyką przemysłową

Arduino jest często wykorzystywane w automatyce przemysłowej do tworzenia i testowania nowych urządzeń.

Edukacja i nauka

Szkoły, uniwersytety i instytucje badawcze często wykorzystują Arduino w celach edukacyjnych.


Zestaw Internet of Things

Słuchacze pierwszej edycji studiów otrzymają zestaw edukacyjny Arduino, który pozwoli na skuteczną naukę i tworzenie projektów związanych z Internetem Rzeczy.*

W skład zestawu wchodzą komponenty niezbędne do zbudowania pierwszego urządzenia IoT, które stanowić będzie bramę do świata projektów Internetu Rzeczy.

*Zestaw, który otrzymają słuchacze może różnić się od przedstawionego na zdjęciu.


Godziny otwarcia

Poniedziałek 8.00–17.00
Wtorek 8.00–17.00
Środa 8.00–17.00
Czwartek 8.00–17.00
Piątek 8.00–16.00


Kontakt

Biuro Centrum Kształcenia Podyplomowego
pokój nr 17
tel. (+48) 512 497 506
tel. (+48) 504 640 530
tel. (+48) 22 58 44 597

e-mail: podyplomowe@pja.edu.pl
ul. Koszykowa 86
02-008 Warszawa

Centrum Kształcenia Podyplomowego

Obsługa kandydatek i kandydatów na studia w PJATK odbywa się stacjonarnie, telefonicznie i mailowo.

Dokumenty można dostarczać drogą elektroniczną – wgrywając skany na swoim indywidualnym koncie rekrutacyjnym.

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych osób rekrutujących się na studia w PJATK

Kierownik studiów podyplomowych programista Internetu Rzeczy:
dr hab. Grzegorz Marcin Wójcik, prof. PJATK 
e-mail: gmwojcik@pjwstk.edu.pl


Spotkanie z kierownikami studiów podyplomowych

Nikt nie opowie o studiach proponowanych przez Centrum Kształcenia Podyplomowego lepiej niż ci, którzy je stworzyli. Zapraszamy do obejrzenia i wysłuchania rozmów z kierownikami studiów podyplomowych oraz studiów MBA (w tym kierownikiem CKP Panią Martą Godzisz), które przeprowadziła Pani Aleksandra Szyr.