There is no translation available.
- Dbając o dobre praktyki wydawnicze oraz rzetelność materiałów naukowych, na stronie wydawnictwa PJATK został zamieszczony szczegółowy opis procesu recenzji oraz inne informacje służące transparentności funkcjonowania wydawnictwa.
- Dokładane są wszelkich starania, by wszystkie etapy procesu wydawniczego przebiegały sprawnie i terminowo. W ramach działalności wydawniczej zapewnione są profesjonalne opracowanie redakcyjne i techniczne tekstu w ścisłej współpracy z autorem.
- Przestrzegamy przepisów Ustawy o prawie autorskim (Dz.U. nr 24 z 23.02.1994 r.) i zobowiązujemy do tego autorów. Przyjmujemy prace oryginalne, których autorzy gwarantują w umowie, że utwór nie narusza praw autorskich osób trzecich. Autorzy są odpowiedzialni za legalne cytowanie, wykorzystywanie ilustracji, tabel, wykresów itp. z innych źródeł. Materiał taki wymaga podania źródła, a w przypadku ilustracji (zdjęć) uzyskania pisemnej zgody właściciela praw autorskich (i dostarczenia jej do wydawnictwa). W umowie wydawniczej prawa autorskie są przekazywane wydawnictwu, bez którego zgody nie wolno publikować pracy gdzie indziej (w całości lub w części).
- Wydawnictwo przestrzega rad i zaleceń Comittee on Publication Ethics (COPE) dotyczącymi edukacji, wykrywania i demaskowania niepożądanych praktyk publikacyjnych, takich jak:
- zbędna (zduplikowana, wtórna) publikacja,
- plagiat,
- sfabrykowanie danych,
- zmiana na liście autorów (dodanie lub usunięcie autora),
- autorstwo widmo,
- gościnne lub grzecznościowe,
- konflikt interesów.
- Autorzy zobowiązani są do ujawniania jako współautorów wszystkich, którzy przyczynili się w znaczący sposób do powstania opracowania. Inne osoby zaangażowane w jego powstanie powinny zostać wskazane w przypisie lub w podziękowaniach. Uwrażliwiamy na takie przejawy nierzetelności naukowej, jak niewłaściwe oznaczenie autorstwa:
- ghostwriting, czyli nieujawnienie jako współautora ani niewymienienie w podziękowaniach osoby, która wniosła znaczący udział w powstanie publikacji,
- guest autorship, czyli sytuację odwrotną – gdy osoba ujawniona jako autor miała znikomy lub żaden udział w powstaniu publikacji. Konieczność jawności i wyczerpującego określenia autorstwa wiąże się również z wymogiem wskazania źródeł finansowania publikacji, wkładu instytucji naukowo-badawczych, stowarzyszeń lub innych podmiotów.
- Za cechy etycznej recenzji uważamy:
- kompetencję i bezstronność recenzenta,
- obiektywność i merytoryczność,
- uzasadnienie zarówno krytyki, jak i pozytywnej oceny,
- terminowość,
- poufność i niewykorzystywanie treści pracy przed publikacją,
- zgłaszanie podejrzenia naruszenia praw autorskich czy plagiatu.