fbpx
Wystawa Elżbiety Gnyp „Nie widać nic, a – widać”

Wystawa Elżbiety Gnyp „Nie widać nic, a – widać”

There is no translation available.

23 stycznia w Galerii Zamojskiej odbędzie się wernisaż Elżbiety Gnyp, wykładowczyni PJATK, która przedstawi grafiki inspirowane naturą i poezją Bolesława Leśmiana.

Elżbieta Gnyp pochodzi z Zamościa. Jest artystką malarką, kuratorką wystaw sztuki współczesnej i animatorką kultury. Od 2010 r. uczy studentów na Wydziale Sztuki Nowych Mediów w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie.

– Prezentowany na wystawie w BWA – Galerii Zamojskiej cykl grafik powstał z inspiracji naturą i z zachwytu nad poezją Bolesława Leśmiana. Fragmenty strof wierszy oraz zawarte w nich myślowe sentencje posłużyły jako tytuły moich prac – opowiada Elżbieta Gnyp. – Wystawa jest moją twórczą wizją widzenia świata, a graficzne obrazy rejestrują wyobrażenia złożone z okruchów myśli i stanów emocji.

Dr Piotr Kondraciuk, historyk sztuki i dyrektor Nadwiślańskiego Muzeum w Kazimierzu Dolnym, napisał w recenzji wystawy: „Pejzaż jest wdzięczną, ale trudną dziedziną sztuki, bo oprócz biegłości warsztatowej wymaga jeszcze – a może przede wszystkim – niezwykłej wrażliwości na naturę i umiejętności kontemplowania jej piękna. To właśnie ta szczególna, poetycka wrażliwość sprawia, że każdy pejzaż jest inny, niepowtarzalny, wynikający z osobistych przeżyć i inspiracji twórczych artysty. Takie są pejzaże Elżbiety Gnyp. Niezwykle nastrojowe, pełne poetyckich wzruszeń. Pobrzmiewa w nich poezja Leśmiana, a także smutne nokturny i wesołe mazurki Chopina. Są barwne i szare, radosne i smętne, liryczne i ekspresyjne. Łączy je fascynacja naturą, którą artystka twórczo interpretuje, starając się uchwycić i zakląć na papierze ulotne piękno chwili”. Dr Agnieszka Szykuła-Żygawska, historyk sztuki i redaktor „Zamojskiego Kwartalnika Kulturalnego”, napisała: „Malarstwo Elżbiety Gnyp jest bardzo wrażeniowe, soczyste w barwie, wnikliwe w kompozycji – zdaje się jakby autorka tworzyła wśród tych traw roztoczańskich, pod niebem błękitnym. (…) Twórczość Elżbiety Gnyp wpisuje się w nurt znany z obrazów Williama Turnera czy Eugeniusza Delacroix, dla których to kolor był najważniejszy. Jego wibracje w naturze”.

Elżbieta Gnyp ma w sowim dorobku 14 wystaw indywidualnych, uczestnictwo w ponad 100 prezentacjach zbiorowych: regionalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych. Była kuratorką artystyczną ponad 80 wystaw sztuki współczesnej, m.in. „Zamojskiego Leśmianowego Biennale Sztuki” oraz plenerów malarskich. Napisała ponad 150 tekstów o sztuce i kulturze. Pełni funkcję prezesa Zamojskiego Towarzystwa „Renesans”. Należy do Prezydium KR RTR RP w Warszawie. Jest członkinią Stowarzyszenia Pastelistów Polskich i Zamojskiej Grupy Fotograficznej.

Wystawa „Nie widać nic, a – widać” powstała dzięki stypendium artystycznemu prezydenta Zamościa. Można ją oglądać od 23 stycznia do 23 lutego w Galerii Zamojskiej przy ul. Staszica 27 w Zamościu.

zaproszenie gnyp