fbpx
Niepewna praca, niepewne zdrowie

Niepewna praca, niepewne zdrowie

There is no translation available.

Pandemia w znaczący sposób wpłynęła na poczucie bezpieczeństwa zawodowego oraz pewności zatrudnienia. Czy zastanawialiście się czy niepewny i mało stabilny początek Waszego życia zawodowego może mieć negatywny wpływ na zdrowie psychiczne za parę lat? Na Waszą codzienność tu i teraz oraz relacje z ludźmi?

Muszę Wam powiedzieć, że przewidywania naukowców są w tej kwestii mało optymistyczne. Doświadczenie też to potwierdza.

Najnowsze badania przeprowadzone w Hiszpanii, która w Unii Europejskiej ma najniższy wskaźnik zatrudnienia, czego doświadczają najdotkliwiej młodzi ludzie, skupiły się na związku między formą początku życia zawodowego a późniejszą absencją (nieobecnością w pracy) z powodu zaburzeń psychicznych. Pamiętajcie proszę, że wskazana „ forma początku zatrudnienia” to czas, w którym funkcjonujemy teraz: pandemia, izolacja, zdrowie.

Badania przeprowadzono na grupie 1379 osób, w wieku 18 a 28 lat. Wskazano, że wszystkie te osoby przynajmniej raz doświadczyły absencji z powodu zaburzeń psychicznych. Badacze przeanalizowali, jak wyglądały pierwsze lata życia zawodowego uczestników.

Praca w dużych firmach jako potencjalna zaleta

Jest to nowe podejście, w ramach którego oceniono, w jaki sposób różne umowy, sytuacja w zakresie zatrudnienia, bezrobocie lub okresy bez zabezpieczenia socjalnego mogą wpływać na rozwój zdrowia psychicznego młodych ludzi, którzy dopiero wchodzą na rynek pracy – powiedziała Mònica Ubalde-López z Barcelona Institute for Global Health, koordynatorka badań .

Uczestnicy o bardziej stabilnym życiu zawodowym mieli mniejsze prawdopodobieństwo, że w przyszłości pojawią się dni, kiedy przez problemy psychiczne będą mieli absencję w pracy.

Badanie pokazało również, że praca w dużych firmach na początku kariery wiązała się z lepszym zdrowiem psychicznym w bardziej dojrzałym wieku.

Opierając się na powyższych danych autorzy wskazują, że obecna niepewność zatrudnienia spowodowana przez pandemię koronawirusa może przynieść naprawdę poważne skutki dla zdrowia psychicznego: – Nasze wyniki pokazują, że niepewny rynek pracy może kształtować przyszłe zdrowie młodych ludzi. Powinno to być również uwzględnione w przyszłości w polityce zdrowia publicznego – dodali.

Piszę Wam o tym abyście już teraz zwrócili uwagę na swoje potrzeby, zasoby emocjonalne i pracę nad poczuciem własnej wartości. Być może to dobry moment, aby razem z nami wypracować odpowiednie dla Was sposoby radzenia sobie ze stresem, sytuacjami problemowymi, wyznaczaniem celów bez silnej presji. Nie jest łatwo zadbać o siebie w tym zakresie, czasami możecie czuć, że nie wiecie jak, albo że to się nie uda, bo kiedyś próbowaliście. To absolutnie normalne, tak jak Wasze obawy przed tym co będzie. Współpraca z psychologiem otwiera wiele nowych możliwości działania i akceptacji swoich wyborów.

Pozdrawiamy Was ciepło,
sonia & ola