fbpx
Pożegnanie prof. dr. hab. Mariana Nowińskiego

Pożegnanie prof. dr. hab. Mariana Nowińskiego

Prof. dr hab Marian Nowiński nie żyje

Z ogromnym żalem żegnamy prof. Mariana Nowińskiego, współtwórcę oraz dziekana wydziału Sztuki Nowych Mediów na Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych; naszego przyjaciela, przewodnika młodych talentów i wielkiego artystę.  

Prof. Nowiński, wybitny nauczyciel akademicki, artysta, projektant, malarz był współzałożycielem Wydziału Sztuki Nowych Mediów na naszej akademii, który zainicjował współpracę swojej Alma Mater, Akademii Sztuk Pięknych Warszawie, z PJATK w zakresie tworzenia kierunku łączącego kompetencje z zakresu sztuk plastycznych i informatycznych, z którego studentów i ich osiągnięć, od ponad 11 lat jesteśmy dumni.

Fascynacja, wyobraźnia, metafora, to słowa klucze dla twórczości i akademickiej postawy profesora Nowińskiego. Fascynował naszych studentów licznymi inspiracjami, poszerzając ich spektrum działania o techniki wzbogacające klasycznie pojmowaną grafikę projektową. Wiedział, że wyobraźnia jest nieograniczona, że to ubranie jej wytworów w odpowiednie ramy jest sztuką. W swoich działaniach artystycznych unikał dosłowności, pokazywał, że niedopowiedzenie inspiruje i wzbogaca każdy przekaz. Był uczniem prof. Henryka Tomaszewskiego, jego nauki przekazywał dalej, swoim studentom, dla których komunikacja wizualna stała się drogą życia.

Praca z profesorem była zaszczytem, przyjemnością i motywacją dla poszukiwań kreatywnych rozwiązań każdego dnia. Profesor wykształcił setki naszych studentów, świadomych znaczenia komunikacji wizualnej dla rozwoju kultury i społeczeństwa. Naszego przyjaciela i partnera w misji kształcenia wspaniałych talentów, gotowych na spotkanie klasycznej szkoły plastycznej z wyzwaniami nowych technologii, żegnamy z ogromnym smutkiem, ale też wdzięcznością za wspólnie spędzone lata.

W 2016 roku mieliśmy przyjemność zorganizować wystawę dedykowaną profesorowi w 10-tą rocznicę objęcia przez niego stanowiska dziekana Wydziału Sztuki Nowych Mediów:

10 lat Dziekana

"10 lat Dziekana" (YouTube)

Prof. Marian Nowiński, malarz, rysownik, grafik projektant, plakacista. Autor wielu albumów, książek i okolicznościowych publikacji multimedialnych, a także prac artystycznych i projektów dla ONZ i Unii Europejskiej. Zaprojektował ponad 200 plakatów. Miał kilkadziesiąt wystaw indywidualnych w kraju i za granicą: Austria, Szwecja, Francja, Hiszpania, Niemcy, Słowacja, Portugalia, Chiny, Japonia. Prace jego znajdują się między innymi w zbiorach: Muzeum Plakatu w Wilanowie (Warszawa), Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Museo Internacional de la Resistencia Salvador Allende w Hawanie, Ayuntamiento de Picassent w Hiszpanii, Les Arts Décoratifs - Musée de la Publicité w Paryżu, National Taiwan Museum of Art, Museum für Kunst Gewerbe w Hamburgu, Museum on the Seam w Jerozolimie, Lahti Art Museum w Finlandii, Ogaki Poster Museum w Japonii oraz w zbiorach i kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.