fbpx
Wystawa najlepszych Dyplomów pracowni prof. Andrzeja Kaliny

Wystawa najlepszych Dyplomów pracowni prof. Andrzeja Kaliny

Wykładowcy Pracowni Grafiki Artystycznej serdecznie zapraszają na wystawę "Najlepsze Dyplomy 2020 - 2021 z pracowni prof. Andrzeja Kaliny".

Wystawa trwa od 18 stycznia do 14 lutego 2021 w Galerii Stara Prochownia przy ul. Boleść 2.

Prowadzona przez Andrzeja Kalinę pracownia grafiki warsztatowej jest miejscem, w którym studenci nie tylko poznają podstawowe techniki graficzne, ale także także mogą doskonalić swój warsztat, dać wyraz kreatywności i realizować własne koncepcje artystyczne. Świadectwem tego są dyplomowe prace licencjackie i magisterskie realizowane w pracowni.

Owocne pod tym względem były ostatnie lata (2021 i 2021), powstało wówczas kilka interesujących dyplomów charakteryzujących się różnorodnością postaw i artystycznych poszukiwań.

Mamy oto do czynienia z kreacją opartą na tradycyjnym warsztacie, jak czyste, perfekcyjne linoryty Marty Dawidiuk, czy łączące intaglio i linoryt, gęste od graficznej materii i zarazem malarskie prace Zuzanny Mieszczanek. Są grafiki, w których punktem wyjścia była fotografia: Jan Daciuk cyfrowo rozkłada i przetwarza detale miejskiej architektury; Lizaveta Krat z industrialnych form składa nowe formy-znaki; Alicja Rau-Dobkowska z intymnych fotografii tworzy monumentalne serigrafie o graficznej fakturze. Z kolei Alysa Marchenko ze zbudowanych przez siebie obiektów tworzy instalacje, w których równorzędną rolę odgrywa światło.

Tradycyjne środki wyrazu nie stoją w sprzeczności z informatycznym profilem Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych, tym bardziej, że każdy z dyplomantów opracował również część multimedialną. Cieszy też, że grafika warsztatowa, której granice nie są raz na zawsze ustalone, znajduje zainteresowanie i daje środki wyrazu kolejnemu pokoleniu młodych twórców. Dzięki temu pracownia Andrzeja Kaliny uczestniczy w wielopokoleniowej sztafecie, w której mistrzowie przekazują swą wiedzę i doświadczenie, a uczniowie wzbogacają o własne, idące z duchem czasu osiągnięcia.