fbpx
Wystawa Muzeum Powstania Warszawskiego

Wystawa Muzeum Powstania Warszawskiego

 

AKCJA „ANIMACJA”
 
Wernisaż: 20 lipca 2016 roku, Start godzina 17:00
Miejsce: antresola Muzeum Powstania Warszawskiego
Wystawa będzie dostępna przez ok. 3 miesiące.
 
Prezentowane na wystawie prace są efektem współpracy Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych i Muzeum Powstania Warszawskiego. Studenci Wydziału Sztuki Nowych Mediów stworzyli komiksy animowane, których inspiracją były wywiady z Powstańcami pochodzące z zasobów Archiwum Historii Mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego.
 
Prace powstały pod kierunkiem dr Piotra Nowińskiego, mgr inż. Rafała Masłyka oraz mgr Mateusza Szewczyka w Pracowni Komiksu Multimedialnego i Gier na Platformy Mobilne.
 
Nagrania Archiwum Historii Mówionej to efekt trwającego od dwunastu lat projektu, w ramach którego rejestrowane są wspomnienia uczestników Powstania Warszawskiego. W ciągu tego czasu udało się uwiecznić wypowiedzi prawie czterech tysięcy świadków historii. Kilkunastu z nich stało się bohaterami komiksów multimedialnych przygotowanych przez studentów Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych.
 
W prezentowanych pracach rysunki zostały wykonane zarówno techniką tradycyjną, jak i cyfrową. Animacje i specjalne efekty wizualne to wynik zastosowania aplikacji do zaawansowanych technik wideo i narzędzi do grafiki 3D. Podobnie jak w komiksach tradycyjnych tekst jest tu równie ważny, co obraz. Jednakże w przypadku ożywionego komiksu szczególnie istotny jest czas prezentacji kolejnych kadrów, tak, by były one czytelne dla odbiorcy. Dodatkowym elementem jest udźwiękowienie obrazu, które odgrywa bardzo ważną rolę.
 
Opracowanie wspomnień uczestników Powstania Warszawskiego przez studentów Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych pokazało, że choć od prezentowanych wydarzeń dzielą ich dwa pokolenia, młodzi ludzie doskonale rozumieją przeżycia Powstańców. Być może dlatego, że bohaterowie opowieści, które ich zainspirowały, byli w sierpniu 1944 roku ich rówieśnikami.
 
 
Wystawa prezentuje 16 animowanych komiksów.
Łączny czas trwania wszystkich prac: ok. 50 minut. 
 
WystawaKomiks lista nowa1