Spotkanie autorskie książki „Future Graphic Language”

Serdecznie zapraszamy na spotkanie autorskie z twórcami książki „Future Graphic Language”!

Książka „Future Graphic Language" powstała w ramach projektu artystyczno-badawczego FutureText, prowadzonego w latach 2018–2021 dzięki grantowi NAWA. Publikacja zawiera teksty wykładów wygłoszonych w czasie sympozjum pt. „Future Graphic Language”, zorganizowanego przez PJATK wspólnie z University of Reading, British Library, Uniwersytetem Warszawskim i Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie w grudniu 2019.

Międzynarodowe sympozjum, poświęcone przyszłości form graficznych tekstu, współorganizowali Ewa Satalecka i Maciej Połczyński, typograf który jest także projektantem książki „FGL – Future Graphic Language”. W publikacji wykorzystał projektowane przez siebie kroje, w tym variable fonts, litery które płynnie zmieniają formę. Ten rodzaj fontu umożliwił zaprojektowanie dynamicznej, „animowanej", okładki 3D. Publikacja materiałów naukowych nie musi być nudna. Maciej Połczyński bawi się nowymi i starymi technologiami: projektuje druk, ale używa formatu i siatki charakterystycznej dla edycji ekranowych; layout zmusza czytelnika do poruszania książką zgodnie z kierunkiem zapisu. Wszystkie materiały ilustracyjne zostały zrastrowane tak, jak to robiono w erze przed-digitalnej z materiałami prasowymi – „na siatkę”. Do druku użyto (przypominającego gazetowy) papieru z recyclingu. Zadrukowane czarno-białe strony zeszyto ręcznie nicią introligatorską. Natomiast okładka wydrukowana została nowoczesną metodą druku soczewkowego, dzięki czemu zachowana została animacja, wykorzystana w promocji sympozjum.

Materiały wizualne i nagrania wykładów opublikowanych w książce dostępne są na stronie projektu badawczego https://futuretext.org/repository/, czytelnicy książki będą mogli je oglądać w formie AR, korzystając z QR codes, których projektant użył, by umożliwić szybkie połączenie z nagraniami. Dzięki współpracy z wydawnictwem 2d2.pl publikacja trafi do rąk nabywców książek typograficznych. Będzie ją można zamówić przez British Library, Reading University i w wydawnictwie PJATK.

Spotkanie autorskie odbędzie się 27 kwietnia 2021 o godzinie 19 na platformie Zoom (całe spotkanie poprowadzone będzie w języku angielskim)!

Dołącz do spotkania: link

Wydarzenie na FB: link