fbpx
Projekcja japońskiego filmu "Star Sand"

Projekcja japońskiego filmu "Star Sand"

Zapraszamy na projekcję filmu japońskiego Star Sand, w reżyserii Rogera Pulversa. Po filmie odbędzie się spotkanie z reżyserem, które poprowadzą dr Jadwiga Rodowicz-Czechowska
oraz dr Jakub Karpoluk.

Film w wersji oryginalnej z napisami w j. angielskim.

Star Sand, reżyseria: Roger Pulvers, grają: Lisa Oda, Shinnosuke Mitsushima, Brandon McClelland, muzyka Ryuichi Sakamoto, Japonia 2017, 110 min.
Więcej informacji na stronie:  http://www.star-sand.com

W pierwszym tygodniu kwietnia 1945 roku, dwaj żołnierze – Japończyk i Amerykanin spotykają się w jaskini, na jednej z wysepek, na południe od ogarniętej wojną Okinawy. Mimo, że nie mogą porozumieć się w żadnym z języków, jasne staje się, że nie zamierzają ze sobą walczyć. Dołącza do nich szesnastoletnia, dwujęzyczna, młoda Japonka, która spędziła dzieciństwo w Los Angeles. Wszystko idzie ku dobremu, dopóki nie pojawi się brat Japończyka. Ranny w walce żołnierz zapowiada, że po odzyskaniu sił, przy pierwszej okazji, zabije całą trójkę – wroga i zdrajców. W 2015 roku, młody Japończyk, student uniwersytetu, odkrywa prawdę o wydarzeniach z jaskini, z 1945 roku. Kto przeżył? Odpowiedź na to pytanie poznamy w finale thrillera historycznego Star Sand.

Roger Pulvers - pisarz, reżyser teatralny i filmowy, tłumacz oraz dziennikarz, opublikował ponad pięćdziesiąt książek w językach japońskim i angielskim, w tym powieści, m.in. Śmierć Urashima Tarō, Skarb generała Yamashity, Star Sand, Liv oraz Sen Lafcadio Hearna. W 2017 roku ukończył film fabularny Star Sand, który wyreżyserował, będąc także autorem jego scenariusza. W marcu 2019 roku ukazała się jego autobiografia zatytułowana The Unmaking of an American. Przez wiele lat był związany z przemysłem filmowym i telewizyjnym, pracował m.in. jako asystent reżysera Ōshimy Nagisy podczas produkcji filmu Wesołych Świąt, Pułkowniku Lawrence, z pamiętnymi rolami Davida Bowiego, Toma Contiego i Ryuichi Sakamoto. Był także współautorem scenariusza japońskiego filmu Ashita e no Yuigon (Najlepsze życzenia), za który otrzymał nagrodę Crystal Simorgh za najlepszy scenariusz, na 27 Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Fajr w Teheranie. Roger Pulvers jest laureatem nagrody literackiej im. Miyazawy Kenjiego, oraz nagrody Nomy przyznawanej za wybitne tłumaczenia utworów literatury japońskiej. W roku 2018 autor został uhonorowany japońskim Orderem Wschodzącego Słońca. W ciągu pięćdziesięciu lat pracy zawodowej Roger Pulvers tłumaczył na język angielski prozę, dramat i poezję z języków japońskiego, rosyjskiego i polskiego, jego dramaty były wystawiane w Australii, Japonii i USA.

Kiedy: 4 kwietnia 17:30 - 21:00 

Gdzie: Aula główna, Budynek A, ul.Koszykowa 86

Link do galerii.