Odznaczenie rządu japońskiego dla pana Mitsuhiko Toho, profesora PJATK

17 września 2021 w Ambasadzie Japonii w Warszawie odbędzie się Ceremonia odznaczenia Orderem Świętego Skarbu (瑞宝章, Zuihō-shō) Profesora Mitsuhiko Toho.

29 kwietnia 2020 roku Rząd Japonii ogłosił, że postanawia odznaczyć Orderem Świętego Skarbu, Złote Promienie z Rozetą (瑞宝章, Zuihō-shō), pana Mitsuhiko Toho, profesora Polsko – Japońskiej Akademii Technik Komputerowych.

Profesor Toho wniósł wielki wkład w rozwój wymiany technologicznej oraz kulturowej między Polską i Japonią. Został oddelegowany do Polski w latach 90. jako ekspert Japońskiej Organizacji Współpracy Międzynarodowej (JICA), aby wspomóc szkolenie potrzebnych w Polsce specjalistów IT, i wniósł duży wkład w utworzenie Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych (obecnie PJATK) w 1994 roku. Następnie zaangażował się w zarządzanie powyższą uczelnią, w tym w organizację zajęć o języku japońskim i kulturze Japonii oraz podpisywanie umów o współpracy z japońskimi uniwersytetami, dzięki czemu przyczynił się znacznie zarówno do popularyzacji w Polsce języka i kultury japońskiej, jak i do rozwoju wymiany naukowej pomiędzy Polską i Japonią. Profesor Toho w 2017 roku otrzymał dyplom Ministra Spraw Zagranicznych.