Noc Muzeów w PJATK 2019

Sakura, yukaty, furoshiki, kumihimo, onigiri. 18 maja Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych odkryje przed nocnymi markami, co znaczą te japońskie pojęcia. Będą pokazy filmów, instalacje multimedialne, gra terenowa i warsztaty modowe oraz zajęcia, na których uczestnicy będą mogli spróbować swoich sił w kaligrafii. Chętni na kiermaszu zaopatrzą się w torby czy żywność. Początek o godz. 19.

Jeden raz w roku Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych nie zamyka drzwi na noc. 18 maja uczelnia przyłączy się do akcji Noc Muzeów.

Pod osłoną nocy odbędą się pokazy prac rzeźbiarskich „Między rzeczywistością a fantazją”, projekcje filmów powstałych w czasie warszawskiego „Japanese week”, pokaz mappingu i videomappingu.

Spacerując między multimedialnymi instalacjami, będzie można zajrzeć na warsztaty kaligrafii, kumihimo (technika wykonywania bransoletek) i modowe; nauczyć się wiązania chust furoshiki i strojów zwanych yukatami; wydrukować bilety; obejrzeć prototyp ręki poruszającej się w rytm muzyki, interaktywne komiksy i opowiadania oraz posłuchać wykładu o japońskim stworku Tanuki.

W czasie gry terenowej (sakura) uczestnicy będą szukać ukrytych kwiatów wiśni na terenie uczelni. Na najszybszych graczy czekają nagrody. Dla dzieci PJATK przygotowała warsztaty malowania na kartkach pocztowych onomatopei z odgłosami zwierząt oraz warsztaty robienia lalek – duszków z kawałków szmatek. Na kiermaszu do kupienia będzie japońska biżuteria, torby i jedzenie.

Program:

Budynek A:

Parter

• Aula Główna godz. 19:00 Wykład "Nocny hulaka z Japonii. Stworek Tanuki w japońskiej kulturze", Daniel Sadowski
                           godz. 20:00 Film "Zły mózg kosmosu", dr Jacek Rokosz
                           godz. 21:15 Pokaz filmów "Japanese week", dr Jakub Karpoluk, Matt Subieta
                           godz. 22:00 Bajki Japońskie, Najlepsze animacje Studentów PJATK

• Hol Główny godz. 19:00 Komiksy interaktywne - projekcja
                                               Instalacja multimedialna
  • Korytarz przy windzie - Sakura (rozwiń)

Połączenie gry terenowej ze świętem kwitnących wiśni. Zadaniem uczestników będzie odkrycie wszystkich ukrytych kwiatów wiśni na terenie uczelni i odkodowanie zaszyfrowanych haseł będących wskazówkami. Na wszystkich uczestników, który jako pierwsi dotrą do ostatniej wskazówki, czekają nagrody. Projekt Beata Cegłowska.

• Korytarz przy windzie - Wystawa tradycyjnego drzeworytu japońskiego - Znajdź wszystkie wizerunki góry Fuji i odbierz nagrodę w punkcie informacyjnym
  • Sala 13 - Korytarz - Mapping horyzontalny - Instalacja multimedialna
  • Biblioteka - Warsztaty Kaligrafii
  • Sala 17 - VR2 - gry wykorzystujące okulary do wirtualnej rzeczywistości

Poziom 1

• Aula 110A godz. 19:30 Wykład "Kyoto by night", prof. Mitsuhiko Toho
  • Korytarz  - Wystawa ikebany
  • Korytarz  za windą  - Teru Teru Bouzu - japońskie duszki - warsztaty dla najmłodszych z robienia duszków ze szmatek
  • Sala 107 - Onomatopeje Polsko - Japońskie, Kieu Trang Ninh - projekt skierowany do najmłodszych, którzy na kartkach pocztowych będą malować onomatopeje z odgłosami różnych zwierząt
  • Sala 108 - Noc Japońskich Bóstw i Demonów - gra terenowa - Akademickie Liceum Ogólnokształcące przy PJATK
  • Sala 109 - Omikuji ticket - bilety z japońskimi wróżbami i przepowiedniami
  • Sala 120 - Pokaz zakładania Yukat i składania Furoshiki - pokaz zakładania yukat (19.30, 20.30, 21.30, 23:30, 00:30) oraz warsztaty ze składania chust furoshiki
  • Sala 120 - Korytarz - zrób sobie zdjęcie na tle Torii
  • Sala 130 - "Storytelling" - Interaktywne opowiadania, sam zdecyduj, jak potoczy się historia
  • Sala 131 - Imiona po japońsku - sprawdź jak będzie wyglądało Twoje imie napisane katakaną

Poziom -1

• Szatnia - Rączka (rozwiń)

Jest to wydrukowana w technologii 3D robotyczna dłoń, która porusza się na palcach, podobnie do rąsi z rodziny Addamsów. W trakcie przygotowywania jest również czytnik do kart perforowanych, który za pomocą wizji komputerowej będzie w stanie odczytać zapisaną informację. stworzony przez Ulę Tarasewicz

• Szatnia - Binarne imie (rozwiń)

Podczas pokazu zostanie zaprezentowany zapis informacji w postaci kart perforowanych, które zostają wycięte automatycznie po przekazaniu imienia osoby do urządzenia. Dodatkowo jest tworzone oprogramowanie wraz z modułem umożliwiającym odczytanie zapisanego imienia na karcie perforowanej z wykorzystaniem technologii wizji komputerowej.

• Bufet - sprzedaż sushi i nie tylko

Budynek C:

Parter

• Parking przy Budynku C - Mapping na bryle - Instalacja multimedialna
                                                  Yaki Kingu - food truck

Poziom 1

• Wystawa AR_U? (rozwiń)

Wystawa jest próbą przyjrzenia się procesowi kształtowania się osobowości artystycznej. Materiałem bazowym do tworzenia ekspozycji były teksty biografii (tzw. BIO) przygotowane przez studentów. Tytuł wystawy: AR_U?, który wygląda jak niezrozumiały kod, zawiera informację o zastosowanej technologii, czyli Augmented Reality, a jednocześnie jest skrótem pytania: Are you...? Ten otwarty zwrot stał się motywem do rozważań nad tożsamością, skłaniając jednocześnie twórców do zastanowienia się nad zmieniającą się wartością tekstu pisanego.

• Studio Sztuki - Kiermasz (rozwiń)

Japoński kiermasz ze stoiskami: My Onigiri, Maki Maki, Otedama - japońskie rękodzieło, Biżuteria by Karolina Radzymińska, Koiki.pl, Would Cut, Inu Gami Kimono, Kokoro Smaki Japonii, Crystel Cave, Magic Jewelery, Wisteria Gardens

Poziom -1

• Korytarz piwnica - Ninjado - Droga Ninja, sprawdź swoje predyspozycje i umiejętności niezbędne dla każdego Ninja.
  • Sala C011 - Dome - mapping na okręgu
  • Sala C013 - Bunraku - mapping na makiecie nowego budynku
  • Sala C025 - Kumihimo
  • Sala C026 - Ninja Quiz - wykaż się ogólną wiedzą o elektronice, esporcie, grach, anime i zdobądź niepowtarzalną nagrodę