fbpx
Wystawa - Gyubal Wahazar

Gyubal Wahazar - wystawa i festiwal 19-21.10

Studenci Polsko Japońskiej Akademii Technik Komputerowych, Instytut Witkacego oraz Muzeum Żydów Mazowieckich serdecznie zapraszają na wystawę "Na przełęczach absurdu", poświęconą dramatowi "Gyubal Wahazar" Stanisława Ignacego Witkiewicza.

Projekt "Gyubal Wahazar – prototyp książki" jest efektem współpracy inicjatorów: Małgorzaty Sady i Marka Średniawy z wykładowcami i studentami programu anglojęzycznego, wydziału Sztuki Nowych Mediów, Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie

Wernisaż odbędzie się w ramach Festiwalu Themersonów.

19-21.10.2017, godz.18:00
Muzeum Żydów Mazowieckich
ul. Kwiatka 7, Płock

Wydarzenie na facebooku

 

Geneza projektu

W marcu 2017 studenci PJATK zostali zaproszeni do wizualnego zinterpretowania dramatu Stanisława Ignacego Witkiewicza pt. “Gyubal Wahazar”. Inspiracją dla ich działań był, zapoznany i niezrealizowany, projekt Stefana i Franciszki Themersonów wydania tego dramatu w j. angielskim.

Małgorzata Sady i Marek Średniawa w cyklu spotkań – wykładów i seminariów oraz krytyk – wprowadzili międzynarodową grupę studentów w temat, pozostawiając im pełną swobodę interpretacji polsko- i anglojęzycznych tekstów. Począwszy od marca 2017 studenci pracowali zarówno nad składem, jak i nad multimedialną interpretacją wydawnictwa.

Pod opieką prof. Andrzeja Klimowskiego (RCA) i prof. Ewy Sataleckiej (PJATK) złożyli książkę, stworzyli ilustracje, plakaty i animacje oraz grafiki multimedialne z zastosowaniem rzeczywistości rozszerzonej (AR). Ten interdyscyplinarny, międzynarodowy projekt edukacyjny łączy kształcenie humanistyczne – elementy wiedzy o literaturze, historii sztuki i historii komunikacji wizualnej z praktyką, prowadzącą do rozwoju umiejętności profesjonalnych, implementowane w cyklu spotkań z ekspertami. Wartym odnotowania jest także aspekt dialektyczny kontekstowego osadzenia tekstu i stworzenie warunków do debaty na temat aktualności wielu zawartych w nim przesłań.

 

 plakat