fbpx
Festiwal O!PLA 2023

Festiwal O!PLA 2023

Animacje dwójki studentów PJATK Wydziału Sztuki Nowych Mediów zakwalifikowały się do Ogólnopolskiego festiwalu Animacji OiPLA 2023 – praca Wiktora Klimaszewskiego "Atom" oraz "Nie pozwól" Marty Linkowskiej.
Prace zrealizowane zostąły pod opieką Pani Profesor Edyty Adamczak (Wydział Sztuki Nowych Mediów, studia niestacjonarne).

Strona festiwalu

 

"Atom"
Wideo i muzyka: Wiktor Klimaszewski
Wizualno-muzyczna historia ukazana w dynamicznych obrazach animacji poklatkowej, prowokuje widza do rozważań na tematy transhumanizmu, roli człowieka w systemie oraz jego nienasycenie. Całości dopełniają atonalne melodie analogowego syntezatora, którego brzmienie zostało wzbogacone o cyfrowe efekty.
Instagram: @__klimaszewski__


„Atom”, podstawowy składnik materii, w języku greckim oznacza coś, czego nie da się przeciąć ani podzielić. Wizualno-muzyczna historia ukazana w dynamicznych obrazach animacji poklatkowej, prowokuje widza do rozważań na tematy transhumanizmu, roli człowieka w systemie oraz jego nienasycenie. Całości dopełniają atonalne melodie analogowego syntezatora, którego brzmienie zostało wzbogacone o cyfrowe efekty. Inspiracją w trakcie powstawania tego filmu były słowa Vernora Vinge’a, cytując: „Wkrótce stworzymy inteligencje większe niż nasze własne. Gdy to się stanie, ludzka historia osiągnie pewną osobliwość, intelektualny punkt przejściowy tak nieprzenikniony, jak zakrzywiona czasoprzestrzeń w środku czarnej dziury, i świat przestanie być dla nas zrozumiały”. (Vinge 1993). Autor filmu nie proponuje jedynej słusznej interpretacji, zachęca widza, aby dokonał jej na podstawie swoich życiowych doświadczeń i odbioru wrażeniowego.